Procjena znanja

1

Odaberite sustav dviju linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice.

2
Odaberite sustav dviju linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice čije rješenje je uređeni par  2 , 3 .
3

Provjerite je li uređeni par 2 , - 3 rješenje sustava

5 x + 6 y = - 8 3 x + 4 y = - 6

4

Zbroj znamenki nekog dvoznamenkastog broja je 9 . Ako peterostrukoj vrijednosti znamenke desetica dodamo trostruku vrijednost znamenke jedinica, dobit ćemo broj 35 . Zapišite zadani matematički problem u obliku sustava dviju linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice. Prva jednadžba je , a druga jednadžba je .

Znamenku desetica označite nepoznanicom x , a znamenku jedinica nepoznanicom y .

5
Riješite sustav linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice
6 x + 7 y = - 17 9 x + y = 22 primjenom metode supstitucije. Rješenje: (  ,  ).

6
Riješite sustav linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice
x + y = 9 6 x + 2 y = 34 primjenom metode supstitucije. ​ Rješenje: ( , ).
7
Riješite sustav linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice
- 7 x + 5 y = 5 7 x + 9 y = 107 primjenom metode suprotnih koeficijenata. Rješenje: (  ,  ).
8
Riješite sustav linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice
16 x - 2 y = 14 - 8 x + 2 y = 2 primjenom metode suprotnih koeficijenata. Rješenje: (  ,  ).
9
Svedite na standardni oblik, a potom riješite sustav dviju linearnih jednadžbi s dvije nepoznanice
2 x + 3 y 2 + 5 x + 3 y 4 = 9 x + y 3 - x + 2 y 6 = 1 Rješenje: (  ,  ).

Prvo se riješite razlomaka množeći svaku linearnu jednadžbu sa zajedničkim nazivnikom, a potom sve nepoznate vrijednosti prebacite na lijevu stranu, a sve poznate vrijednosti na desnu. Zbrojite sve koeficijente uz x , kao i sve koeficijente uz y , te sve brojeve s desne strane. Kada je sustav sveden na standardni oblik, riješite ga koristeći metodu supstitucije ili metodu suprotnih koeficijenata.

10
2 x + y - 3 4 x + 5 y = 18 x + 2 x + y = 2 x + 1 Rješenje: (  ,  ).

Prvo se riješite zagrada, a potom sve nepoznate vrijednosti prebacite na lijevu stranu, a sve poznate vrijednosti na desnu. Zbrojite sve koeficijente uz x , kao i sve koeficijente uz y , te sve brojeve s desne strane. Kada je sustav sveden na standardni oblik, riješite ga koristeći metodu supstitucije ili metodu suprotnih koeficijenata.

11

Jedna stranica pravokutnika dvostruko je dulja od druge, a opseg tog pravokutnika je 18 cm . Kolike su duljine stranica tog trokuta? Kraća stranica ima duljinu cm , a duljina duže stranice je cm .

Postavite linearne jednadžbe sa dvije nepoznanice, u kojima nepoznanica x predstavlja duljinu jedne, a nepoznanica y duljinu druge stranice.

Skica pravokutnika

12
Osnovica jednakokračnog trokuta kome je opseg 19 cm ima duljinu osnovice za 2 cm kraću od duljine kraka. Kolika je duljina osnovice, a kolika duljina kraka tog trokuta? Odgovor: Duljina osnovice je cm , a duljina kraka je cm .

Skica trokuta

Jedna jednadžba s dvije nepoznanice neka bude formula za opseg, prema kojoj je opseg jednakokračnog trokuta jednak zbroju osnovice i dvostruke vrijednosti kraka.

Druga jednadžba neka bude veza između stranica, gdje nepoznanici koja prikazuje duljinu kraka oduzmete 2 kako biste dobili duljinu osnovice.

Postupak:

y + 2 x = 19 y = x - 2

13
Dvoznamenkasti broj čiji je zbroj znamenaka 7 , a razlika 1 je broj  .

14
U jednoj osnovnoj školi organiziran je humanitarni koncert. Prvog dana prodano je 16 ulaznica odraslima i 23 ulaznice djeci. Skupljeno je 566 kn . Drugog dana prodano je 5 ulaznica odraslima i 14 ulaznica djeci i prikupljeno je 245 kn . Cijena ulaznice za odrasle je   kn , a cijena ulaznice za djecu je   kn .

16 x + 23 y = 566 5 x + 14 y = 245

Označite sa x   cijenu ulaznice za odrasle, a sa y cijenu ulaznice za djecu.

ZAVRŠITE PROCJENU