1.4 Pravokutni koordinatni sustav s racionalnim koordinatama

Pogledajte animaciju i razmislite zašto su koordinate važne.

Očitavanje koordinata točaka

Očitavanje točaka koordinatnog sustava u ravnini

Pogledajmo sliku i očitajmo koordinate točaka smještenih u pravokutnome koordinatnom sustavu u ravnini.

Uočimo na slici da su koordinate točaka smještene između cijelih brojeva. Možemo zaključiti da su koordinate točaka racionalni brojevi. Koordinate točaka na slici su redom

A 1 3 , 1 2 , B 1 5 6 , - 2 3 , C - 1 2 , 2 1 6 , D - 1 1 3 , 0 .

Pokušajte sada sami očitati koordinate točaka na slici. Ako ispravno upišete koordinate, zasvijetlit će ukras na boru. Pripazite! Koordinatna mreža podijeljena je na četvrtine, tako da su neke koordinate decimalni brojevi s dvije decimale.

Povećaj ili smanji interakciju

Očitajte koordinate točaka sa slike. Ako vam zatreba pomoć, kliknite na rješenje.

Točke u pravokutnom koordinatnom sustavu

Koordinate točaka su: A - 2 1 2 , 1 3 4 , B 0 , 3 3 8 , C 3 1 4 , 3 3 8 , D 1 , 0 .

Očitajte koordinate točaka sa slike.

Točke u pravokutnim koordinatnom sustavu

Upišite koordinate točaka.
A  ( , )
B  ( , )
C  (  , )
D ( , )

Koordinate točaka koje nisu cjelobrojne upišite u obliku decimalnog broja na predviđena mjesta.

Točke u pravokutnom koordinatnom sustavu

Dovucite koordinate točaka na ispravna mjesta.
A (

B (

C  (

D (​

- 3 2 5
- 2 1 2
- 7 5

Pažljvo pogledajte sliku.

Brodu Marica koji se nalazi na mjestu s koordinatama A - 2.9 , 1.4 pokvario se motor pa je poslao poziv upomoć. U njegovoj su blizini četiri broda: Slavica na koordinatama B 1 4.2 , 3.4 , Katica B 2 7.4 , - 1 , Milica B 3 1.2 , 0 i Vikica B 4 - 8.1 , 3 . Najbliži od njih krenuo je pomoći brodu Marica. Koji je to brod?

Upotrijebite interaktivni predložak kako biste smjestili brodove na pravo mjesto i lakše riješili zadatak.

Rješenje zadatka s brodovima

Upomoć je krenuo brod Milica B 3 1.2 , 0 .

Graf koji pokazuje ovisnost duljine prijeđenog puta o vremenu

U koordinatnom sustavu prikazan je put koji Josip prolazi hodajući. Sa slike očitajte koliki će put prijeći Josip za četiri sata.

Josip će za četiri sata prijeći kilometara.

Brojčano rješenje upišite na predviđeno mjesto.

Ucrtavanje točaka

Ucrtajmo točke A 2 1 4 , 1 3 4 , B - 2 , 1 1 2 , C 11 4 , - 1 2 , D 0 , - 5 4  u pravokutni koordinatni sustav u ravnini i napišimo kojem kvadrantu ili kojoj koordinatnoj osi pripadaju.

Kada su koordinate točaka racionalni brojevi u razlomačkom obliku, za duljinu jedinične dužine pogodno je odabrati zajednički višekratnik svih nazivnika (ne nužno najmanji) ili razlomački oblik pretvoriti u decimalni, a za duljinu jedinične dužine izabrati 1 cm . Pritom trebamo dobro pogledati sve koordinate i procijeniti koliko će mjesta trebati za njihovo ucrtavanje.

Točke u pravokutnom koordinatnom sustavu

Točka A pripada I. kvadrantu, točka B pripada II. kvadrantu, točka C pripada IV. kvadrantu i točka D pripada osi y .

Točke A - 1 1 6 , 1 2 , B 1 6 , 1 3 , C 0 , - 2 3 , D - 1 , - 5 6 ucrtajte u pravokutni koordinatni sustav. Zadatak možete riješiti i koristeći se digitalnim predloškom koordinatnog sustava izrađenim u GeoGebri. ​

Povećaj ili smanji interakciju
Točke s racionalnim koordinatama u pravokutnom koordinatnom sustavu

Ucrtajte točke A 1 , - 3 4 , B - 1 1 2 , 0 , C 1 4 , 5 4 , D - 1 2 , 1 2 u pravokutni koordinatni sustav. Zadatak možete riješiti i koristeći se digitalnim predloškom koordinatnog sustava izrađenim u GeoGebri.

Povećaj ili smanji interakciju
Točke sa racionalnim koordinatama u pravokutnom koordinatnom sustavu

Točke A - 7 3 , 3 2 5 ,   B 17 6 , 0 , C - 2 3 , - 2.4 i D 0 , 1 2 što točnije ucrtajte u pravokutni koordinatni sustav.​

Točke u pravokutnom koordinatnom sustavu

Točke A 4 , - 5 3 , B - 3 2 , 1 2 , C 7 2 , 11 3  i D - 3 4 , 4 1 2   što točnije ucrtajte u pravokutni koordinatni sustav.

Točke u pravokutnom koordinatnom sustavu

Kvadrat A B C D zadan je koordinatama triju svojih vrhova: A - 2 3 4 , - 2 1 4 , B 3 1 2 , - 2 1 4 , C 3 1 2 , 4 . Procijenite koordinate četvrtog vrha, D , zadanog kvadrata i ucrtajte taj kvadrat u pravokutni koordinatni sustav. Zadatak možete riješiti i koristeći se digitalnim predloškom koordinatnog sustava izrađenim u GeoGebri.

Povećaj ili smanji interakciju
Točke kao vrhovi kvadrata u pravokutnom koordinatnom sustavu u ravnini

Četvrti je vrh kvadrata D - 2 3 4 , 4 .

Primjene koordinatnog sustava