Procjena znanja

1

Na školskom natjecanju iz Geografije sudjelovalo je 65 učenika jedne osnovne škole. Na županijsko natjecanje plasiralo se dvoje učenika petog razreda, dvoje učenika šestog razreda, jedna učenica sedmog razreda i troje učenika osmog razreda. Odredite omjer plasiranih učenika i ukupnog broja učenika koji su sudjelovali na školskom natjecanju.

Zbrojite sve učenike i učenice koji su se plasirali na županijsko natjecanje

2

Pojednostavnite omjere.

3 5 : 9 10
2 : 3   ​
3.45 : 2.3
4 : 3   ​
2 1 3 : 1 3 4   ​
1 : 2   ​
3 : 2   ​

Omjere pojednostavljujemo tako da oba člana pomnožimo ili podijelimo istim brojem

3
Marija i Ante dijele 45 kestena u omjeru 3 : 2 . Marija će dobiti  kestena, a Ante  kestena.

2 + 3 = 5

45   podijelite s 5

4
Jednakost dva omjera je ili razmjer.
5

Odredite nepoznati član razmjera.

x : 18 = 15 : 45
x = 1 1 2   ​
5 : 6 = x : 12
x = 6   ​
2.5 : x = 3.5 : 7   ​
x = 10   ​
2 3 : 0.8 = 1 1 4 : x
x = 5   ​

Pomnožite vanjski član s vanjskim i unutarnji član s unutarnjim

6

Dopunite rečenice.

Za više jagoda platit ćemo novaca.
Od iste daske možemo razrezati manjih polica.
Izviđače jednog logora možemo podijeliti na grupa s više članova.
Od više brašna dobit ćemo kruha.

Dobro pročitajte rečenice i razmislite

7

Za trostruko više novaca dobit ćemo trostruko više grožđa. Jesu li te veličine proporcionalne ili obrnuto proporcionalne?

8

Za dvostruko manje vremena prijeći ćemo dvostruko manji put istom brzinom. Jesu li te veličine proporcionalne ili obrnuto proporcionalne?

9

Ako neki posao radi dvostruko više radnika bit će dvostruko brže gotovi. Jesu li te veličine proporcionalne ili obrnuto proporcionalne?

10

Automobil vozeći brzinom od 85 km/h prijeđe neki put za 3 sata. Kolika je duljina tog puta?

11

Cisterna u tri vožnje preveze 97 623 litara nafte. Koliko nafte preveze u jednoj vožnji?

12

Da bi pripremili zemljište za gradnju olimpijskog bazena 10 radnika treba raditi svaki po 12 sati. Koliko radnih sati je potrebno za tu pripremu?

13
Grafički prikaz količine i cijene krumpira
Očitajte s grafa i odgovorite.
3 kg košta kn .
Za 8 kn možemo kupiti kg krumpira.
14

Trkačica za 3 sata pretrči 28.5 km . Koja slika prikazuje grafičku vezu utrošenog vremena trkačice i duljine puta koji je prešla.

Grafički prikaz odnosa duljine puta i brzine trčanja

Odnos duljine puta i vremena za koje je trkačica pretrčala taj put

Odnos duljine puta i vremena trčanja

15

Stup ograde visok je 2 m . Sjena tog stupa duga je 11 dm . Pored ograde stoje magnolija, stablo trešnje i bor. U isto doba dana duljina sjene magnolije je 2.2 m , bora 35.75 dm , a trešnjinog stabla 29.7 dm . Koliko su visoki magnlija, bor i stablo trešnje.

Magnolija
Bor
Stablo trešnje

Pažljivo pročitajte zadatak

16

Za veliku tortu od sira potrebno je 150 grama sira i 3 jaja. Ako imate samo 2 jaja u smjesu trebate staviti  grama sira.

Izračunajte koliko grama sira treba staviti za 1 jaje ili postavite odgovarajući razmjer.

17

Ako dobitak od na lutriji ravnopravno dijeli 5 dobitnika svaki će dobiti po 340 000 kn . No javilo se 8 dobitnika. Svaki će dobiti po 212 000 kn .

18
Za popločiti terasu treba 75 pločica površine​ 36 cm 2 . Za tu terasu treba pločica površine
19

Bazen se napuni s tri cijevi za 3 sata i 12 minuta. Koliko cijevi treba otvoriti da se isti bazen napuni za 2 sata i 24 minute?

20

3 kilograma jagoda košta 21 kn .

8.2 kg tih jagoda košta
35 kn