5.7 Zaokruživanje decimalnih brojeva

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

Za potrebe praktičnog računanja ili za provjeru smislenosti rješenja nije uvijek potrebno precizno računanje. Dobivene vrijednosti tada zaokružujemo do, primjerice, najbliže stotice, desetice ili najbližeg cijelog, desetinke, stotinke, tisućinke itd.

Prisjeti se. Znak čitamo približno.

Istražimo

Koristeći se sljedećim apletom, odgovori na pitanja je li Petar bliže kući ili školi te prouči pravila zaokruživanja decimalnih brojeva na najbližu desetinku, tj. najbližu stotinku.

Prouči sustavno zapisane rezultate prethodnog apleta.

U prvom dijelu zadatka trebalo je odrediti kojem cijelom broju je najbliži decimalni broj kod kojeg se nalazi Petar. Moguća rješenja zadatka prikazana su slikom.

Zaokruživanje na najbliže cijelo
Plavokosi dječak nalazi se iznad brojevnog pravca (iznad broja 2.5). Na početku brojevnog pravca nalazi se broj 2 i ispod kojeg je kuća. Na kraju brojevnog pravca je broj 3 i ispod je škola. Prije broja 2.5 na kojem je dječak su napisani približni brojevi. Brojevi od 2.1 do 2.4 su približni broju 2. Broj 2.5  je približan broju 3. Brojevi od 2.6 do 2.9  su približni broju 3.

U drugom dijelu zadatka cijeli dijelovi bili su jednaki. Trebalo je odrediti kojoj je desetinki najbliži decimalni broj kod kojeg se nalazi Petar. Moguća rješenja zadatka prikazana su slikom.

Zaokruživanje na najbližu desetinku
Plavokosi dječak nalazi se iznad brojevnog pravca (iznad broja 1.15). Na početku brojevnog pravca nalazi se broj 1.1 i ispod kojeg je kuća. Na kraju brojevnog pravca je broj 1.2 i ispod je škola. Prije broja 1.15 na kojem je dječak su napisani približni brojevi. Brojevi od 1.11 do 1.14 su približni broju 1.11. Broj 1.15 je približan broju 1.2. Brojevi od 1.16 do 1.19 su približni broju 1.2.

Možemo reći da smo u prvom dijelu decimalni broj zaokruživali na najbliže cijelo, a u drugom dijelu na najbližu desetinku.

Što primjećuješ? Kako zaokružujemo decimalne brojeve?

Pri zaokruživanju pridržavamo se jednostavnih pravila.

Ako je znamenka (decimala) koju ''zanemarujemo'' manja od 5 , početni dio broja ne mijenjamo, a preostale znamenke koje slijede pretvaramo u nule.

Ako je znamenka (decimala) koju ''zanemarujemo'' veća ili jednaka 5 , znamenku koja joj prethodi povećavamo za 1 , a preostale znamenke koje slijede pretvaramo u nule.

Zaokruži broj 23.6537 na:

a) najbliže cijelo

b) najbližu desetinku

c) najbližu stotinku

d) najbližu tisućinku.

Zaokruživanje decimalnih brojeva
a) broj 23.6537 (23 je zaokruženo crvenom bojom) je približan broju 24
b) broj 23.6537 (broj 23.6 je zaokružen zeleno bojom) je približan broju 23.7
c) broj 23.6537 (broj 23.65 je zaokružen ljubičastom bojom) je približan broju 23.65
d) broj 23.6537 (broj 23.653 je zaokružen plavom bojom) je približan broju 23.654

Zaokruži broj 5.978 na najbližu desetinku.

Znamenka stotinki broja 5.978 je 7 . To znači da znamenku desetinki treba uvećati za jedan. No na mjesnoj vrijednosti desetinki već se nalazi znamenka 9 . Uvećavanjem te znamenke imamo deset desetinki, tj. jedno cijelo. Stoga na mjestu znamenke desetinki pišemo 0 , a znamenku jedinica povećavamo za 1 .

Anita ima 200   kn u novčaniku. Treba platiti tri porcije krumpirića, tri kobasice u pecivu i tri bočice soka. Cijena porcije krumpirića iznosi 18   kn , cijena kobasice 21   kn , a cijena bočice soka 17   kn . Procijeni hoće li imati dovoljno novca.

Ako cijenu porcije krumpirića zaokružimo na 20   kn , cijenu kobasice na 20   kn te cijenu bočice soka na 20   kn , ukupna cijena krumpirića, kobasice i soka iznosi 60   kn .

Dakle, ukupno treba platiti 3 puta 60   kn , tj. 180   kn .

Anita će imati dovoljno novca.

Cijena litre benzina iznosi 10.05   kn . Marjana treba natočiti 40 litara benzina u svoj automobil. Marjana će trebati platiti oko
kn .
Marino ima 45 minuta za test od 40 pitanja. Za svako pitanje ima oko
min .

Zaokružiti na prvu decimalu isto je što i zaokružiti na najbližu desetinku. Zaokružiti na drugu decimalu isto je što i zaokružiti na najbližu stotinku.

Procijenite svoje znanje