1.3 Podskup

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

U košarici su NEKI proizvodi koji su na početku bili u kolicima. Skup namirnica u košarici je dio skupa namirnica koje su bile u kolicima. Kažemo da je skup namirnica u košarici podskup skupa namirnica koje su bile u kolicima.

Podskup skupa

Podskup skupa je skup koji je sadržan u drugom skupu.

Jednoznamenkasti brojevi
Dva ovala jedan unutar drugoga. Manji oval naziva se jednoznamenksati, a veći   . U manjem ovalu pišu brojevi 1, 2, 3, 4, 5 i 6, a u većem 10, 23, 23 456, 279, 607, 56, 1 000 000, 1 024.

a) Svaki učenik 5.a u nekoj školi ujedno je član skupa svih učenika te škole pa je skup učenika 5.a podskup skupa svih učenika te škole.

b) Svaki jednoznamenkasti broj je član skupa svih prirodnih brojeva pa je skup svih jednoznamenkastih brojeva podskup skupa svih prirodnih brojeva.

Neka je A = 3 ,   6 ,   9 ,   12 ,   15 ,   18 i B = 6 ,   12 ,   18 .

Podskup brojeva
Dva ovala jedan unutar drugoga. Manji oval naziva se B, a veći A. U manjem ovalu pišu brojevi 6, 12 i 8, a između većeg i manjeg  su brojevi 3, 9 i 15.

Svaki član skupa B ujedno je član skupa A tj. skup B je podskup skupa A .

Podskup skupa

Skup A je podskup skupa B ako je svaki član skupa A ujedno član skupa B .

Pišemo A B .

Zorni prikaz podskupa
Dva ovala jedan unutar drugoga. Manji oval naziva se A, a veći B.

Svaki skup je podskup samoga sebe.

Prazan skup je podskup svakog skupa.

Razvrstaj kontinente prema zadanim uvjetima.

Uputa: "Klikni" na ponuđeni kontinent, a zatim na odgovarajuće istaknuto mjesto u dijagramu. Postupak ponovi sa svim ponuđenim kontinentima.

Razvrstaj životinje prema zadanim uvjetima.

Uputa: "Klikni" na ponuđenu životinju, a zatim na odgovarajuće istaknuto mjesto u dijagramu. Postupak ponovi sa svim ponuđenim životinjama.

Prebrojimo!

Na koliko načina dječak može izabrati sladoled ako su na raspolaganju okusi čokolada, vanilija i jagoda, a dječak će odabrati različiti okus za svaku kuglicu?

Jednakost skupova

Za dva skupa kažemo da su jednaki ako su sastavljeni od istih članova. Primjerice, jednaki su skupovi A = 1 ,   2 ,   3 i B = 3 ,   1 ,   2 . Pišemo A = B .

1. Neka je A skup znamenaka broja 213   346 , a B skup znamenaka broja  662   342 . Koja je tvrdnja istinita?

2. Neka je A skup znamenaka broja 15   678 , a B skup znamenaka broja 685   771 . Označi sve istinite tvrdnje.

Ana je za svoj rođendan odlučila počastiti prijateljice sladoledom. Svaka prijateljica će dobiti dvije različite kuglice. U slastičarnici su ponudili pet okusa – od vanilije, jagode, banane, limuna i čokolade. Ana i svaka od njezinih prijateljica izabrale su drugu kombinaciju okusa.

Koristeći se interakcijom, složi sve (međusobno različite) kombinacije od po dvije kuglice različitog okusa. Koliko ih ima?

Koliko je prijateljica Ana povela na sladoled?

Procijenite svoje znanje