2.5 Jednoliko ubrzano i usporeno gibanje

autobus u gibanju

Opišite gibanje autobusa u javnom prometu. Je li ono cijelim putem jednoliko? Pri polasku sa stanice autobus ubrzava, pri dolasku na sljedeću stanicu usporava i zaustavlja se. I tijekom puta često mora mijenjati brzinu, a katkad se i zaustaviti. Dakle, autobus često mijenja brzinu, s različitim akceleracijama. Njegovo gibanje između dviju stanica nejednoliko je i možemo ga podijeliti u manje vremenske intervale u kojima će biti više pravilnosti. U nekim će se intervalima gibati jednoliko, a u nekima ubrzavati ili usporavati stalnom akceleracijom.

Jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno gibanje

Ako se tijelo giba tako da mu se brzina u jednakim vremenskim intervalima povećava za jednak iznos, kažemo da se giba jednoliko ubrzano.

Ako se tijelo giba tako da mu se brzina u jednakim vremenskim intervalima za jednak iznos smanjuje, kažemo da se giba jednoliko usporeno.

Biciklist vozi početnom brzinom v 0 . U jednom trenutku počne ubrzavati akceleracijom a te nakon vremena t postigne brzinu v . Izraz koji povezuje te veličine glasi:

v = v 0 + a · t

A kako ćemo jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno gibanje prikazati grafički?

Automobilu na sljedećoj simulaciji možete mijenjati brzinu. Dok držite + , automobil ubrzava, a dok držite - , automobil usporava. Pogledajte kako se mijenjaju dijagrami puta, brzine i akceleracije dok se automobilu mijenja brzina.

U simulaciji ste vidjeli da s , t dijagram kod jednolikog ubrzanog i jednolikog usporenog gibanja ima oblik parabole, a v , t dijagram je kosi pravac koji u prikazu gibanja tijela koje jednoliko ubrzava raste, a u prikazu gibanja tijela koje jednoliko usporava pada. Dijagram akceleracije u oba je slučaja pravac paralelan s osi t . Već znamo da su brzina i akceleracija vektorske veličine. Pritom, brzina ima smjer i orijentaciju jednaku smjeru i orijentaciji gibanja tijela. Smjer akceleracije jednak je smjeru brzine tijela, ali joj je orijentacija suprotna ako tijelo usporava. Zbog toga iznos akceleracije ima suprotan predznak od iznosa brzine tijela koje usporava.