x
Učitavanje

4.7 Unutarnja energija

Europska unija, Zajedno do fondova EU
Sadržaj jedinice
Povećanje slova
Smanjenje slova
Početna veličina slova Početna veličina slova
Visoki kontrast
a Promjena slova
  • Verdana
  • Georgia
  • Dyslexic
  • Početni
Upute za korištenje

Na početku...

Jabuka se otkine od stabla i pada na tlo. Pri padanju se gravitacijska potencijalna energija jabuke smanjuje, a kinetička povećava. Gravitacijska potencijalna energija jabuke pretvara se u njezinu kinetičku energiju. Što se događa s mehaničkom energijom jabuke pri udarcu u tlo? Kamo je nestala?

Protrljajmo snažno dlanove. Što opažamo? Opažamo da su se zagrijali? Što se dogodilo s radom koji smo obavili na dlanovima trljajući ih?

Napravimo pokus pa odgovorimo na postavljena pitanja.

Unutarnja energija

Pribor za pokus

Od pribora je potrebno: kartonska cijev, dva poklopca za cijev, sačma u posudi, termometar (u dijelu pokusa za one koji žele znati više trebat će vam još pomično mjerilo ili ravnalo i vaga).

Uzmite kartonsku cijev, termometar i staklenu posudu sa sačmom iz školskog pribora. Stavite termometar u posudu sa sačmom i neka tamo stoji otprilike dvije minute. Nakon toga očitamo temperturu. Prespite sačmu u kartonsku cijev i cijev zatvorite s obje strane. Uspravite cijev te ju 100 puta naglo okrenite naopako. Vratite sačmu u posudu te ponovno izmjerite temperaturu.

Vidimo da je temperatura sačme tijekom pokusa porasla.

Do kojih pretvorbi energije dolazi tijekom pokusa?

Rad koji izvršimo na sačmi pri okretanju kutije pretvori se u njezinu gravitacijsku potencijalnu energiju. Ona se pri padanju sačme pretvara u kinetičku energiju te na kraju u oblik energije povezan s njezinom zagrijanošću.

Kažemo da se povećala unutarnja energija sačme i okoline.

Podsjetite se što ste u osnovnoj školi govorili o količini topline te kako ste ju računali.

Ponovite prethodni pokus, ali odredite koliko je ukupno rada pretvoreno u gravitacijsku potencijalnu energiju sačme kada smo je 100 puta okrenuli te koliko je ukupno topline sačma primila.

Raspravite:

Što je unutarnja energija?

Pogledajmo animaciju.

 

Unutarnja energija tijela jednaka je zbroju kinetičkih i potencijalnih energija čestica od kojih je tijelo građeno.

U pokusu koji smo vidjeli mehanička se energija pretvorila u unutarnju energiju sačme i okoline, tj. u povećanu kinetičku energiju čestica sačme i okolnih tijela.

Slično, u primjerima koje smo spominjali u uvodu, mehanička energija jabuke i rad izvršen na dlanovima pretvorili su se u unutarnju energiju tijela.

Riješite kratak kviz za provjeru koliko znate o ovoj temi.

  1. Kada se voda u čaši zagrije, povećava se energija čestica vode i energija vode u čaši.
    null
    null
  2. Ako je pri kočenju bicikla obavljen rad od 60 J na biciklu i okolini, pri tome se unutarnja energija bicikla i okoline povećala za J .

     

    null
  3. Knjiga mase 250 g padne na pod s police visoke 2 m . Ako je povećanje unutarnje energije okoline zanemarivo, koliko se povećala unutarnja energija knjige?

    null

Kutak za znatiželjne

Pojam energije u fizici kakav danas poznajemo relativno je nov. Upoznajte se s povijesnim razvojem pojma energije te pripremite izlaganje koje ćete prezentirati u razredu.  

Vidjeli smo da u situacijama u kojima izgleda da su mehanička energija i rad „izgubljeni” zapravo dolazi do povećanja unutarnje energije tijela.

O unutarnjoj energiji više ćete učiti u drugome razredu.

Idemo na sljedeću jedinicu

4.8 Zakon očuvanja mehaničke energije