4.9 Energetska učinkovitost i održivost

Elektrana

Energija je potrebna nama, živim organizmima, za održavanje života, ali i uređajima oko nas. U našem svakodnevnom životu ovisimo o brojnim izvorima energije, a održavanje udobnosti našeg života ovisi o zalihama energije koja se koristi. Kako naše korištenje energije utječe na okoliš, te učinke našeg djelovanja također treba imati na umu. Zbog toga su energetska učinkovitost i održivost teme o kojima treba stalno raspravljati.

Energetska učinkovitost

Energetska učinkovitost je rezultat primjene mjera učinkovite uporabe energije u svim sektorima potrošnje energije pri kojima razina udobnosti i ukupna godišnja proizvodnja ostaju iste.

Energetska održivost

Energetska održivost je uporaba prirodnih izvora u cilju zadovoljenja ljudskih potreba uz očuvanje okoliša.

Riješite kratak kviz za provjeru koliko znate o ovoj temi, a zatim se prema potrebi podsjetite što ste o tome do sada učili.

Naftu, ugljen i zemni plin ubrajamo u:

Globalno zatopljenje posljedica je:

Solarnu energiju, energiju vjetra, energiju plime i oseke ubrajamo u  izvore energije, a fosilna goriva u izvore energije.