x
Učitavanje

Pojmovnik

A

Antivirusni program

Antivirusni program (antivirus) koristi se za zaštitu, pronalazak i uklanjanje računalnih virusa i drugih zlonamjernih programa.

Aplikacija

Korisnički softveri služe za točno određenu namjenu, primjerice za obradu teksta, pregledavanje mrežnih stranica i slično, te ih još nazivamo aplikacijama. Termin aplikacija ustalio se pri upotrebi pametnih telefona, a sve češće se koristi i kod osobnih računala.

Aritmetičko-logička jedinica

Aritmetičko-logička jedinica obavlja osnovne matematičke operacije poput zbrajanja, oduzimanja, množenja i dijeljenja, osnovne logičke operacije o kojima će biti više riječi u trećem modulu te relacijsku operaciju uspoređivanja (manje, veće ili jednako).

Asistivna tehnologija

Asistivna tehnologija obuhvaća sve uređaje, opremu, računalne programe ili druge proizvode koji se koriste za povećanje, održavanje ili poboljšanje funkcionalnih sposobnosti osoba s invaliditetom.

Autorsko pravo

Autorsko pravo je pravo autora na svoje autorsko djelo. Autorsko djelo je originalna intelektualna tvorevina iz književnoga, znanstvenog i umjetničkog područja. Prema zakonu o autorskom pravu, svaki računalni program smatra se autorskim djelom i intelektualnim vlasništvom programera odnosno tvrtke koja ga je napravila.

B

Bajt

Najveća količina podataka koju memorija može pohraniti naziva se kapacitet memorije i izražava se u bajtovima – engl. Byte B . Jedan bajt sadržava osam bitova.

Baza brojevnog sustava

Broj znamenaka u nekom sustavu naziva se baza brojevnog sustava. Najmanja je znamenka svakog sustava 0 , dok je najveća znamenka za jedan manja od baze.

Na primjer, ako je baza 6 , njezine su znamenke 0 1 2 3 4 5 .

Bistabil

Bistabil je elektronički element koji ima dva stabilna stanja. Kada je na bistabilu niži napon, smatramo da je on u stanju 0 , a kada je na bistabilu viši napon, smatramo da je on u stanju 1 .

Bit

Neven je odlučio Vedrana prosvijetliti kao što je njega prosvijetlila nastavnica Informatike te mu pojasniti o čemu se zapravo radi kada dok govorimo o računalu spominjemo dva stanja.

Memorija računala sastoji se od velikog broja bistabila koji mogu biti u stanju  0 ili 1 . To stanje nazivamo binarnom znamenkom, odnosno bitom. Bit b  (engl. Binary digit – binarna znamenka) je najmanja jedinica memorije.

Brojevni sustav

Brojevni sustav jest način zapisivanja brojeva i njihova tumačenja.

C

Cache

Količina priručne (engl. Cache) memorije također utječe na snagu procesora. Već smo naglasili da procesor ima registre koji mu služe kao priručna memorija, a između procesora i radne memorije još se nalazi i cache, također priručna memorija koja omogućuje brz rad procesora.

D

Datoteka

Datoteka::Osnovni oblik zapisa podataka na nekoj vanjskoj memoriji naziva se datoteka. Datoteka obično ima svoj naziv i nastavak koji je od naziva odvojen točkom. Ponekad se datotečni nastavak naziva i ekstenzijom.

Ime datoteke smije sadržavati sve znakove osim < > : " / \ |.

Nastavak datoteke (ekstenzija) obično je duljine tri ili četiri znaka, a koristi se za opis vrste podataka koje datoteka sadrži. Također, nastavak definira program kojim se datoteka pokreće.

Primjer je datoteke danasnji_dan.jpg, čije je ime "danasnji_dan", a nastavak .jpg.

Digitalni otisak

Digitalni otisak čine sve vaše radnje, klikovi, stranice koje ste posjetili, fotografije, videa, glazba koju ste snimili/objavili, zatim vaši osobni podaci koje ste ostavili na internetu.

Disjunkcija

Disjunkcija (logička operacija ILI) operacija je najnižeg prioriteta koja djeluje na dvije izjave, a istinita je kada je bar jedna izjava istinita. U logici je njen simbol , u informatici + , a u programskim jezicima OR odnosno ||.

E

Elektronička pošta

Usluga za razmjenu pošte internetom naziva se elektronička pošta.

Elektroničko zlostavljanje

Elektroničko zlostavljanje jest komunikacijska aktivnost pomoću tehnologije koja se može smatrati štetnom za pojedinca, a uključuje nanošenje štete, uznemiravanje, prijetnje ili ponižavanje osobe.

H

Hoax

Hoax (engl. obmana) - prijevara kojom se zastrašivanjem ili nagovaranjem pokušava pridobiti korisnika da je proširi!

I

Informacija

Informacija je podatak koji smještanjem u kontekst (prigodnu okolinu) dobiva značenje.

Intelektualno vlasništvo

Intelektualno vlasništvo je nematerijalna imovina koja je stvorena intelektualnim naporom te je zaštićena zakonom. 

Internet

Internet je globalna mreža koja povezuje računala širom svijeta.

Internetska prijevara

Internetska prijevara (engl. scam) jest zlouporaba u kojoj je neka osoba u zabludi i ne sumnja da je riječ o prijevari. Osobi se pružaju lažni podaci kako bi prevaranti ostvarili zaradu ili došli do osjetljivih podataka.

IP adresa

IP (engl. Internet Protocol) adresa jest jedinstvena adresa svakog računala na mreži.

Izlazni uređaji

Izlazni uređaji prikazuju rezultate rada korisniku računala.

K

Kolačići (engl. cookies)

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u naš preglednik dok pregledavamo neku internetsku stranicu.

Konjunkcija

Konjunkcija (logička operacija I) je logička operacija koja djeluje na dvije izjave, a istinita je samo ako su obje izjave istinite. Simbol konjunkcije u logici je , u informatici · , a u programiranju AND ili &&. Prioritetom slijedi iza negacije.

Kućište

Kućište objedinjuje sve unutarnje komponente računala. U njemu je smješten središnji dio računala.

L

Licencija

Uvjeti pod kojima se neki program može koristiti i na koji način opisani su licencijom.

M

Magnetski mediji

Magnetski mediji rade na principu trajnog magnetiziranja podloge.

Mapa

Mapa je logička cjelina koja nam služi za lakšu organizaciju datoteka na nekoj vanjskoj memoriji. Svaka vanjska memorija ima početnu korijensku mapu. Mapa može sadržavati podmape i neograničeni broj različitih vrsta datoteka.

Matična ploča

Matična ploča (engl. motherboard) elektronička je komponenta koja spaja sve ostale komponente računala u funkcionalnu cjelinu.

Memorija

Računala trebaju memoriju kako bi mogla privremeno ili trajno pohranjivati programe i podatke. Memoriju možemo podijeliti na unutarnju ili glavnu te vanjsku ili pomoćnu.

Mrežne stranice (www)

WWW je skup mrežnih stranica koje su međusobno povezane hipervezama.

N

Negacija

Negacija (logička operacija NE) je operacija Booleove algebre koja ima najviši prioritet. Rezultat negacije uvijek je suprotna vrijednost, a označava se s ¬ u logici,    ¯   (crtom iznad izjave ili izraza) u matematici te riječima NOT ili znakom ! u programskim jezicima.

Primjerice, ako izjava A glasi: "Rijeka je grad na moru.", tada izjava A ¯ glasi: "Rijeka nije grad na moru." Ako je ta izjava istinita, onda će njena negacija biti neistinita i obratno.

O

Optički mediji

Na optičke medije podatci se zapisuju i čitaju laserskom zrakom. „Prženjem“ se stvaraju udubine na disku koje golim okom nisu vidljive, ali različito reflektiraju svjetlost te se tako može odrediti je li na nekom dijelu plastičnog diska zapisano 0 ili 1 .

Optički se mediji, kao i magnetski mediji, sve manje upotrebljavaju, a glavni predstavnici su CD (engl. Compact Disc), DVD (engl. Digital Versatile Disc) i BD (engl. Blu-ray Disc). Kapacitet CD-a najčešće je oko 700 MiB , DVD-a oko 4,7 GiB , a BD-a oko 25 G i B .

Osobni podaci

Osobni podaci su svi podaci koji se odnose na pojedinca čiji je identitet utvrđen ili se može utvrditi, odnosno definiraju svakog pojedinca kao jedinstvenu osobu.

P

PHISHING

Phishing (oblik engleske riječi za pecanje, fishing) - način prijevare kojom netko želi "upecati" naše osobne podatke.

Piksel

Piksel je najmanji element digitalne slike. To je točkica određene boje.

Podatak

Podatak je znakovni prikaz činjenica pogodan za komunikaciju, interpretaciju i obradu.

Poluvodički mediji

Poluvodički mediji se za pohranu podataka služe tranzistorima. Tranzistori su elektronički elementi najčešće napravljeni od silicija.

Procesor

Procesor (engl. CPU, Central Processing Unit) je osnovna komponenta svakoga računalnog sustava. Njegova je zadaća obrada podataka te upravljanje i nadzor svih dijelova računala. U prvoj smo jedinici zaključili da procesor čine upravljačka i aritmetičko-logička jedinica. Osim njih u procesoru se nalaze i registri te ostali dijelovi.

Projektor

Projektor je izlazni uređaj koji omogućuje prikaz slike većem broju korisnika.

R

Računalna mreža

Računalnu mrežu čine minimalno dva računala povezana komunikacijskim kanalom.

Računalo

Računalo je uređaj za automatsku obradu i pohranu podataka.

Radna memorija

Darijan je na tavanu pronašao mnoštvo duguljastih zelenih pločica različitih veličina. „Sine, to je RAM! rekao mu je otac.

Razlučivost (rezolucija)

Razlučivost je umnožak horizontalnih i vertikalnih piksela na digitalnoj slici.

ROM

ROM (engl. Read Only Memory) ispisna je memorija koja trajno pamti podatke, malog je kapaciteta te sadržava podatke koji trebaju računalu pri pokretanju. Također, u ROM-u su zapisani podaci o komponentama računala. Iz te memorije podatci se mogu samo čitati te se zato naziva ispisnom memorijom.

S

Sabirnica

Sabirnice su snopovi vodiča koji prenose podatke.

Sažimanje

Sažimanje (komprimiranje) postupak je koji uz primjenu različitih algoritama smanjuje prostor potreban za pohranu podataka.

Sažimanje bez gubitaka

Pri sažimanju .zip datoteke koristi se algoritam za sažimanje bez gubitaka, što znači da se pri sažimanju umanjuje veličina za pohranu a da se pritom ne mijenja izvorna datoteka, odnosno ne gube se podaci.

Da je tomu tako dokazuje nam postupak dekomprimiranja (izdvajanja), pri čemu originalni podaci izgledaju isto kao i prije komprimiranja.

Sažimanje s gubitkom

Pri sažimanju mapa i datoteka koristi se algoritam za sažimanje bez gubitaka podataka. Osim takvih algoritama, postoje i algoritmi za sažimanje s gubitkom podataka, koji se najčešće koriste za sažimanje multimedije.

Strojna i programska oprema

Računala i dalje koriste Von Neumannov model arhitekture, a osim strojnog dijela za ispravno korištenje računala potreban nam je i programski dio.

Računalo čine strojna oprema ili hardver (engl. hardware) i programska oprema ili softver (engl. software). Često za strojnu opremu kažemo i sklopovlje, dok za programsku opremu kažemo i programska podrška. Strojnu opremu čine sve fizičke sastavnice računala. Programsku opremu čine svi programi instalirani na računalu.

T

Tipkovnica

Tipkovnica je najkorišteniji ulazni uređaj. Njome unosimo najviše podataka u računalo.

U

Ulazni uređaji

Ulazni uređaji služe nam za unos podataka iz okoline sustava i zadavanje naredbi računalu. Podatci se nakon unosa ulaznim uređajima pretvaraju u digitalne podatke ( 0 ili 1 ).

Upravljačka jedinica

Upravljačka jedinica interpretira instrukcije programa koji se trenutačno izvršava te na osnovi toga upravlja i nadzire sve dijelove računala. Osim toga ima glavnu ulogu u učinkovitosti rada, kako procesora, tako i cijelog računala.

URL

Jedinstvena adresa mrežne stranice naziva se URL (Uniform Resource Locator).

V

Vatrozid

Vatrozid (engl. firewall) je program za nadziranje mrežnog prometa.

Von Neumannova arhitektura

John von Neumann osmislio je funkcionalni model računala, koji se još naziva i Von Neumannov model ili Von Neumannova arhitektura.

Z

Zakrpa

Nadogradnja ili zakrpa (engl. upgrade) programsko je rješenje za ispravljanje uočenih propusta u operacijskom sustavu ili korisničkom programu.

Zlonamjerni program

Zlonamjerni programi (maliciozni softveri) jesu svi programi koji su "došli" na naše računalo bez našeg znanja, a svrha im je napraviti neku štetu.

Znanje

Znanje je skup informacija o nekom događaju, fenomenu, pojmu ili objektu.

Zvučnici

Zvučnici su uređaji za reprodukciju zvučnih zapisa, a spojeni su na zvučnu karticu.

Povratak na vrh