4.7 Aktivnosti za samostalno učenje

Na slici je binarni sat. Postoje različite vrste binarnih satova. Pronađi na internetu više o njima.

Binarni sat
Okrugli binarni sat na ruci.
Koliko sati pokazuje ovaj binarni sat?
koliko minuta?

Pogledaj koje su lampice upaljene, a koje ugašene.

Postupak:

Zbrajamo vrijednosti uključenih lampica:

SAT: MINUTE:
8 4 2 1 0 0 1 1 32 16 8 4 2 1   0   1 0 0 0 1

Maja šalje svojoj prijateljici šifriranu poruku 100 (jedan nula nula). To znači da će se naći u 4 sata. Koju poruku treba poslati ako se žele naći u 12 sati?
.

Broj 12 pretvoriti iz dekadskoga u binarni sustav.

Postupak:

Broj 4 u dekadskome sustavu je 100 u binarnome.

Broj 12 u dekadskome je 1100 u binarnome.

Pokušaj riješiti nekoliko zadataka s međunarodnog natjecanja Dabar.

Dabar
Smeđi dabar, maskota istoimenog natjecanja iz informatike i računalnog razmišljanja. Dabar je nasmijan, ima isturene prednje zube, a na plosnatom se repu nalazi motiv crveno-bijele šahovnice.
Kako bi se olakšala razmjena dobara u šumi gdje su stanovnici dabrovi, dabrovi su uveli novu valutu koju nazivaju ''beuri''. Kovanice su u vrijednosti  1 , 2 , 4 i 8 . No dabrovi su vrlo štedljivi pa zato uvijek žele potrošiti malo novaca. Koliko najmanje kovanica mogu iskoristiti da bi dobili vrijednost od 14 beura?

Pogledaj nastavnu jedinicu Binarni brojevni sustav.

Stanovnici Dabrove staze naručili su jedanaest pizza. Raznosač pizza ne zna koliko pizza treba dostaviti u svaku kuću. Kraj svake kuće stoji znak koliko pizza ukućani žele. Ispred jedne kuće zaboravili su izbrisati stari natpis. Ispred koje je to kuće?

Ilustracija prikazuje četiri kućice na dabrovoj stazi, označene slovima od A do D. Svaka kuća ima ploču na kojima su redom upisani sljedeći brojevi: 8, 4, 2 i 1.

Potrebno je zbrojiti brojeve ispred kuća tako da zbroj daje broj 11 .

Postupak:

8 + 2 + 1 = 11 tako da je 4 višak.

O kojim se dekadskim brojevima radi?

Načini pisanja brojeva 0 i 1

Znakove prema tumačenju ispod njih napiši u obliku 0 i 1. Zatim ih pretvori u dekadski oblik.

Broj  203.8 iz dekadskoga sustva pretvori u sljedeća  3 sustava (na  2 decimale):

binarni
heksadekadski
bazom 5

Pogledaj nastavnu jedinicu Brojevni sustavi.

U računalu se cijeli brojevi zapisuju u 8-bitnim registrima metodom dvojnog komplementa. U dvama registrima zapisane su dekadske vrijednosti - 73 i - 83 . U treći registar treba spremiti zbroj sadržaja ovih registara. Koji je sadržaj trećeg registra?

Pogledaj nastavnu jedinicu Zbrajanje brojeva u binarnom brojevnom sustavu.

U pripadne kvadratiće upiši dijelove 32-bitnog zapisa realnog broja ako se radi o standardu IEEE  754 :

P - predznak
K - karakteristika
M - mantisa

32 bitni zapis realnog broja prema IEEE 754 standardu na kojemu pravilno treba označiti dijelove toga broja - predznak, karakteristiku i mantisu

Pogledaj nastavnu jedinicu Zapis brojeva u memoriji računala

Koji je dekadski realni broj zapisan u gornjem registru?

Pogledaj nastavnu jedinicu Zapis brojeva u memoriji računala.

Praktična vježba

Pokušaj miješati boje. Na ovoj adresi možeš vidjeti kako izgleda bilo koja boja u 24-bitnom zapisu. Rekli smo da se svaka boja dobije miješanjem crvene, zelene i plave (RGB). Cilj je dobiti boju s desne strane (goal colour) pomicanjem vrijednosti osnovne 3 boje.

Nakon toga pokušaj dobiti tu istu boju u 8-bitnom zapisu. To je gotovo nemoguće. Zašto?
Jer u 24-bitnom zapisu postoji više od 16 milijuna nijansi boja ( 2 24 ), a u 8-bitnom zapisu svega 256 boja ( 2 8 ) pa je moguće da određena nijansa ne postoji u lošijoj kvaliteti.

Jednu 24-bitnu boju po izboru pretvori iz binarnog zapisa u heksadekadski. Ispred tog broja dodaj znak # te dobiveni zapis upiši u neki internetski preglednik. To je najbolja kontrola da je pretvorba bila ispravna.

U tablici su navedena približna razdoblja nastanka brojevnih sustava i naroda koji su ih koristili. Istraži koje su bile osobitosti pojedinih sustava.

Egipćani Babilonci Kinezi Indijci Grci Rimljani Arapi
3000 g.pr.Kr. 2000 g.pr.Kr. oko 1400 g.pr.Kr. 1.stoljeće 2.stoljeće 6.stoljeće 6.stoljeće

Zatim pokušaj odgovoriti na nekoliko sljedećih pitanja.

U egipatskom brojevnom sustavu broj 100 000 predstavljala je jedna životinja. Koja?

Za prikaz svih brojeva Babilonci su u početku koristili 5 simbola, a poslije samo

Kinezi su nulu označavali kao:

Indijci su razvili više brojevnih sustva, od kojih je najpoznatiji brahmi.

Današnji brojevni sustavi razvili su se iz rimskog brojevnog sustava.

Upari grčki zapis broja s njegovom vrijednošću.

β
λ
π
ϕ
θ

Pomoću internetske tražilice pronađi sliku s grčim brojevnim sustavom.

Koliko različitih znamenaka ima u rimskom brojevnom sustavu?
.

I, V, X, L, C, D, M

Postoji li broj 0 u rimskom brojevnom sustavu?