2.3 Hijerarhija mapa u vanjskoj memoriji (i oblaku)

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

Što god napravi na računalu, Petar sprema na radnu površinu. Pritom dokumente ne sprema u mape. Kad je dobio temu seminarskog rada iz povijesti, sjetio se da je sličnu temu imao i u šestom razredu osnovne škole. Pokušao je pronaći tu datoteku, ali mu to nikako nije polazilo za rukom. Kada više nije imao izbora, seminarski je rad napisao ispočetka. Petar je na teži način shvatio da su urednost i organizacija, koje mu roditelji stalno spominju, itekako bitne. U budućnosti će sve što radi spremati u mape namijenjene za točno taj tip podataka te neće morati raditi dvostruki posao, a i uštedjet će na vremenu pri traženju datoteke.

Petrova radna površina
Smeđokosi mladić Petar sjedi za prijenosnim računalom. Mnoštvo raznih ikona na zaslonu njegovog prijenosnog računala upućuje na to da je Petrova radna površina vrlo nepregledna.

Pogledajmo što je uopće datoteka, što mapa, a što je hijerarhija mapa u vanjskoj memoriji.

Hijerarhija mapa u vanjskoj memoriji

Datoteka

Datoteka::Osnovni oblik zapisa podataka na nekoj vanjskoj memoriji naziva se datoteka. Datoteka obično ima svoj naziv i nastavak koji je od naziva odvojen točkom. Ponekad se datotečni nastavak naziva i ekstenzijom.

Ime datoteke smije sadržavati sve znakove osim < > : " / \ |.

Nastavak datoteke (ekstenzija) obično je duljine tri ili četiri znaka, a koristi se za opis vrste podataka koje datoteka sadrži. Također, nastavak definira program kojim se datoteka pokreće.

Primjer je datoteke danasnji_dan.jpg, čije je ime "danasnji_dan", a nastavak .jpg.

Tablica prikazuje vrste datoteka:

Vrsta datoteke Opis Primjeri nastavaka
Programi Izvršne datoteke koje možemo pokrenuti, odnosno započeti izvršavanje nekog korisničkog programa. Prikazuju se svojom posebnom sličicom (programskom ikonom). .exe .com .msi (Windows) .apk (Android) .app (Mac OS)
Dokumenti Datoteke koje sadrže podatke u nekom obliku. Možemo ih pregledavati i/ili uređivati u namjenskom korisničkom programu. Svi dokumenti iste vrste imaju i istu sličicu (ikonu) prikaza, a ako je to moguće, operacijski sustav prikazuje njezin umanjeni sadržaj. .docx, .pptx, .mp3, .avi, .txt
Ostale datoteke Datoteke koje koristi operacijski sustav ili neki korisnički program po potrebi. Njihov se sadržaj obično ne može pregledati jer su binarnog zapisa. .dat, .sys, .tmp

U operacijskim sustavima Mac OS i Linux izvršne datoteke ne moraju imati nastavak. Popis svih izvršnih nastavaka u različitim operacijskim sustavima možete pogledati na poveznici.

Što misliš, kojoj ikoni odgovara koji opis?

Ikone za mapu, program i dokument.
dokument
program

Mapa

Mapa je logička cjelina koja nam služi za lakšu organizaciju datoteka na nekoj vanjskoj memoriji. Svaka vanjska memorija ima početnu korijensku mapu. Mapa može sadržavati podmape i neograničeni broj različitih vrsta datoteka.

Prikaz stabla mapa i datoteke unutar mape u Windowsima
Prikaz stabla mapa i datoteke unutar mape u Windowsima.

Pogledajte kako se sve mogu napraviti mape u operacijskom sustavu Windows 10 te kako napraviti stablo mapa.

Ponovi i stvaranje, brisanje, preimenovanje, premještanje i kopiranje datoteka i mapa uz pomoć digitalnog obrazovnog sadržaja iz informatike za peti razred, modul dva. Također, ponovi razvrstavanje i grupiranje.

Pohrana u oblaku

Pohrana podataka u oblaku omogućuje nam niz prednosti u odnosu na klasičnu pohranu na jedinice vanjskih memorija. Ovo su neke od tih prednosti:

• podaci su sigurni, ne mogu se izgubiti ako se pokvari jedinica vanjske memorije
  • podaci su pohranjeni online i sinkroniziraju se na svim korisnikovim računalima i uređajima, što znači da su uvijek dostupni i nema potrebe za prijenosnim vanjskim memorijama
  • podaci se mogu jednostavno dijeliti s drugim korisnicima te se može zajednički raditi na dokumentima.

Postoje i negativne strane pohrane u disku, poput ovisnosti o internetskoj vezi ili nedovoljnoj sigurnosti podataka. Samostalno istraži koje su negativne strane pohrane u oblaku!

Pokušaj povezati ime oblaka s opisom:

iDrive
Predstavljen 2012.; tvrtka Google LLC.
Dropbox
Predstavljen 2011.; tvrtka Apple
OneDrive
Predstavljen 2007.; tvrtka Microsoft
Google Drive
Nastao kao startup, predstavljen 2007.

Na slici je prikaz mapa i datoteka u oblaku OneDrive tvrtke Microsoft.

Prikaz stabla mapa i datoteka unutar mape u oblaku
Prikaz stabla mapa i datoteka unutar mape u oblaku.

Sljedeći video prikazuje izradu mapa i prijenos datoteka s Android pametnog telefona na Google Drive.

Praktična vježba

Napravite strukturu mapa iz prethodnog videozapisa u svom oblaku!

Podijelite mapu Škola s nekim od svojih prijatelja iz razreda.

Datoteka je osnovni oblik zapisa na vanjskoj memoriji. Mapa je organizacijska cjelina u koju smještamo datoteke i podmape prema nekoj organizacijskoj logici.

Stablo mapa u kojem ćemo pohraniti svoje podatke možemo napraviti na nekoj vanjskoj memoriji računala ili u oblaku. Podaci u oblaku su sigurniji, dostupni su nam na svim našim računalima i uređajima i lakše ih je podijeliti s drugim korisnicima.

Preporučujemo vam da pohranjujete podatke i na oblaku uz neizbježnu organizaciju po mapama!

Procijenite svoje znanje