6.5 Aktivnosti za samostalno učenje

Igra potapanje brodova igra je  u kojoj je cilj potopiti sve suigračeve brodove pogađajući koordinate na kojima se dijelovi brodova nalaze. Ako već nisi, isprobaj ovu zanimljivu igricu i, na taj način, ponovi uređene parove i koordinatni sustav u ravnini.

Igra potapanje brodova
Dobro poznata igra potapanja brodova u kojoj je cilj pogađanjem koordinata broda potopiti suigračeve brodove.

Riješi, provjeri, podijeli

Za uvježbavanje sadržaja vezanih za prikazivanje točaka s nenegativnim koordinatama na brojevnom pravcu, uređeni par, pravokutni koordinatni sustav u ravnini i grafičko prikazivanje podataka, predlažemo nekoliko zadataka koje možeš samostalno riješiti u bilježnicu ili u nekom interaktivnom alatu, primjerice, u Geogebri. Nakon što riješiš zadatke, usporedi svoje rješenje s rješenjima ostalih učenika.

Projekt

Na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda pronađi današnje temperature zraka. Izaberi temperature pet gradova i prikaži ih na brojevnom pravcu.

Projekt

Osmisli projekt kojim planiraš izlet. Kartu Hrvatske (ili Europe) stavi u koordinatni sustav i točkama označi mjesta koja želiš posjetiti. Odredi koordinate tih točaka. Razmisli gdje bi na putu bilo dobro stati i odredi na kojem dijelu puta se ta stajališta nalaze. Zapiši te dijelove puta u obliku razlomka i prikaži ih na brojevnom pravcu.

U jednoj anketi sudjelovalo je osmero djece od  10 godina, šestero djece od  11 godina, četvero djece od  12 godina i dvoje djece od  13 godina. Kolika je prosječna dob anketirane djece?

Za računanje prosječne dobi anketirane djece, treba izračunati aritmetičku sredinu svih podataka.

Aritmetičku sredinu izračunat ćeš zbrajanjem godina sve anketirane djece: 8 · 10 + 6 · 11 + 4 · 12 + 2 · 13 = 220 i rezultat podijeliš brojem anketirane djece: 220 20 = 11 .

Prosječna dob anketirane djece je 11 godina.

Za ponavljanje naučenog osvijetli grad unošenjem pravilnih koordinata točaka u koordinatni sustav.