1.4 Aktivnosti za samostalno učenje

Nakon kratkog ponavljanja, slijede zadatci grupirani u teme Od dubina do visina, Toplo-hladno te Novac i ja. Želiš li znati malo više ili te vuče znatiželja, moći ćeš istražiti što su i kakvi su to savršeni i prijateljski brojevi.

Riješi, provjeri, podijeli

Rješavanjem zadataka ponovi osnovne činjenice o cijelim brojevima.

Dobivena rješenja možeš usporediti s rješenjima koja su dobili drugi učenici. Podijeli svoje znanje s njima ili zamoli za pomoć ako su ti zadaci bili zahtjevni.

Od dubina do visina

Projekt

Istraži dubine oceana i visine najviših planinskih vrhova. Izračunaj visinsku razliku između najviše i najniže točke na Zemlji.

Usporedi s drugim učenicima prikupljene podatke i osmislite zadatke u kojima ih možete iskoristiti.

Toplo - hladno

Projekt

Istraži u kojim su gradovima u Hrvatskoj izmjerene najviša i najniža temperatura zraka. Također, istraži najviše i najniže izmjerene temperature na svim kontinentima. Zaokruži pronađene podatke na najbliži cijeli broj i podatke prikaži grafički.

Tijekom istraživanja naći ćeš mnoge podatke, od kojih mnogi nisu provjereni. Koristeći službene mrežne stranice pojedinih organizacija, poput DHMZ-a ili WMO-a, sigurno ćeš dobiti istinite podatke.

Novac i ja

Znaš li da i maloljetne osobe mogu imati tekući račun i koristiti odgovarajuću karticu? Istraži koje banke i pod kojim uvjetima omogućuju mladima do 18  godina posjedovanje tekućeg računa.

Projekt

Istraži značenje pojma dopušteni minus.

Istraži kakve brojeve nazivamo savršenima i što to mora vrijediti da bi brojevi bili prijateljski.

Savršeni i prijateljski brojevi

Savršeni brojevi

Prirodni broj koji je jednak zbroju svojih pozitivnih djelitelja, bez njega samog, naziva se savršeni broj. Na primjer, djelitelji broja 6 su (osim njega samog) 1 , 2 i 3 . Broj 6 je savršen broj jer ga možemo prikazati kao 6 = 1 + 2 + 3 .

Stari su Grci, osim broja 6 , poznavali još tri savršena broja. Dva od njih su 496 i 8 128 , a treći ćeš otkriti ti.

U potrazi ti može pomoći podatak da je traženi broj veći od zbroja znamenki najvećeg navedenog savršenog broja, a manji od zbroja svih znamenki navedenih savršenih brojeva.

Prijateljski brojevi

Dva prirodna broja, kod kojih je zbroj djelitelja jednog broja - pri čemu isključujemo sam taj broj - jednak onom drugom broju, nazivaju se prijateljskim brojevima

Pokaži da su brojevi 220  i 284  prijateljski brojevi.

Prouči sliku i prisjeti se mnemotehnika koje smo otkrili pa pokušaj osmisliti i neke nove.

A nakon toga, potraži ikonu za procjenu znanja i provjeri svoje znanje.

Sretno!

Podsjetnik