4.1 IKT u zanimanjima

Sljedeća jedinica

Julija je išla s mamom na posao i ondje upoznala njezine kolegice i kolege. Šetala je uredom i razgledavala. Svi su bili jako zaposleni. Juliju su zanimali različiti uređaji koje je vidjela. Zaista ih je bilo mnogo.

Radno okružje
Ured pun zaposlenika koji se koriste informacijsko-komunikacijskom tehnologijom u svome poslu (računalima, mobitelima, tabletima).

Koje uređaje vidite na ilustraciji? Za što ih prikazani ljudi upotrebljavaju? Svi se njima koriste kako bi obavljali svoj posao.

Danas je nezamislivo obavljati većinu zanimanja bez informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT).

IKT

IKT (informacijsko-komunikacijska tehnologija) podrazumijeva uređaje koji omogućuju prijenos i uporabu informacija te komunikaciju. Najbolji su primjeri računala, telefoni, tableti. Oni su posvuda oko nas, u trgovinama, bankama, uredima, frizerskim salonima, školama, tvornicama, restoranima i sl.

Imate li svoj pametni telefon? Koristite li se njime za pretraživanje informacija potrebnih za školske obveze? Koristite li se njime za komunikaciju s kolegama iz razreda radi dogovora o školskim zadatcima? Upotrebljavate li IKT u svakodnevnom obavljanju obveza?

Zanimanja
Tri su dijela fotografije koja pokazuju uporabu IKT-a u različitim zanimanjima (taksist, pilotkinja i zavarivač).

Koja je razlika između zanimanja na fotografiji? Treba li svima IKT kako bi obavljali svoj posao?

S razvojem IKT-a, sve se više tehnologije uvodi u različita zanimanja kako bi se ona unaprijedila i ubrzala. Tako je, u današnje vrijeme, u svakom zanimanju prisutna uporaba IKT-a. U nekim je zanimanjima ona nužna, npr. posao taksista. U nekima tehnologija nije nužna, ali je poželjna pa se također koristi. Slastičarka može ljepše i bolje napraviti tortu ako pronađe sliku na internetu  ili provjereni recept po kojoj je izrađuje. No, u nekim zanimanjima nije potrebna uporaba IKT-a da bi se posao obavio, ali se tehnologija koristi za usavršavanje u zanimanju te za komunikaciju.

Dovucite zanimanja na odgovarajuće mjesto ovisno o uporabi IKT-a.

čistač ulice

Nužna uporaba IKT-a

Nije nužna uporaba IKT-a

Većina zanimanja poboljšana je razvojem IKT-a. No, zanimanja u kojima se danas nužno upotrebljava IKT nisu uvijek bila takva. Pogledajte videozapis:

Zanimanja prije i danas

Povežite sastavnice prijašnjih zanimanja s njihovim parovima u današnjim zanimanjima.

odlazak u banku
papirnati dnevnik u školi
slanje pisama
odlazak na sastanke
podatci na papirima
prikupljanje podataka pozivima

Što mislite, postoje li zanimanja koja su nestala uvođenjem IKT-a? Sigurno postoje! To se najviše može uočiti u proizvodnji gdje su strojevi i roboti zamijenili pojedina zanimanja. S druge strane, uvođenjem IKT-a nastala su nova zanimanja kao što su: serviser mobitela i računala, programer, multimedijski tehničar, web dizajner i sl. S vremenom će nastati zanimanja koja danas još ne postoje i to upravo zbog brzog razvoja IKT-a.

No, s novim zanimanjima, pojačali su se i neki zdravstveni problemi. Što mislite, kojim su zdravstvenim problemima podložna novonastala zanimanja?

Četiri su točna odgovora.

Zato se podsjetite na prvu jedinicu modula 2 i preporučite je svima!

Na poveznici pogledajte prognozu koja će zanimanja biti tražena u budućnosti. Jeste li za neka prvi put čuli pa i ne znate što bi ti ljudi trebali raditi? Odaberite  5 zanimanja pa istražite njihov opis posla. Kako vam se čine ta zanimanja? Biste li ih voljeli raditi? Obratite pozornost na kojim se mrežnim stranicama nalaze opisi zanimanja? Je li ih napisala stručna osoba i jesu li nedavno osvježavane? Obratite pozornost na to da taj opis nije samo rezultat reklama i promidžbe. Sjetite se da je ispravnost informacija uvijek dobro provjeriti s odraslom osobom kako biste bili sigurni u njih!

Kojim zanimanjem biste se vi voljeli baviti u budućnosti? Koje aktivnosti bi to zanimanje podrazumijevalo? Biste li upotrebljavali IKT? Predstavite zanimanje roditeljima ili prijateljima. Postoji li to zanimanje već danas?

Dakle, danas ne postoji zanimanje u kojem ne nalazimo uporabu IKT-a u nekom obliku. Ako IKT nije nužan u obavljanju posla, onda je sigurno potreban za napredovanje i usavršavanje samog zaposlenika. Koje god zanimanje odabrali, morate biti svjesni da ćete se trebati cjeloživotno usavršavati jer napredak i razvoj tehnologije to zahtijeva.

Zamislite da se koristite samo znanjem koje steknete u školi i na fakultetu, a zaposleni ste kao liječnik. Bolesti i načini liječenja koji su tada bili nepoznati, s vremenom su sigurno postali poznati i važni kako bi se spasili bolesni ljudi.

Ili ste web dizajner i izrađujete mrežne stranice koje su dosadne i zastarjele jer su takve bile moderne dok ste se školovali. Tko bi te mrežne stranice posjećivao kada nisu privlačne i nisu prilagođene vremenu za koje su namijenjene?

Dakle, budite spremni na neprestano stručno usavršavanje i cjeloživotno učenje.

IKT je dio naše svakidašnjice. Gotovo nema mjesta gdje ne vidimo uporabu IKT-a. U budućnosti će ta uporaba biti još izraženija pa nećemo moći niti zamisliti da je ikada bilo drukčije. IKT nam svakako pomaže te ubrzava i olakšava rad.

Istražimo

Istražite koja su nepoželjna ponašanja pri uporabi IKT-a. Napišite ih u natuknicama, ispišite te objesite iznad radnog stola kako bi vam uvijek bila na vidiku.