5.5 Aktivnosti za samostalno učenje

Ako želimo, možemo dopustiti drugim digitalnim uređajima spajanje na naš digitalni uređaj. To ostvarujemo tako da uključimo osobni hotspot na svojemu digitalnom uređaju.

Na taj način stvaramo i našu malu, lokalnu mrežu. Svi su digitalni uređaji u toj lokalnoj mreži povezani.

Istraži što je osobni hotspot, a što lokalna mreža?

Naš digitalni uređaj, na taj način, postaje pristupna točka spajanja na internet.

Ne zaboravi isključiti Osobni hotspot kad više ne želiš da se drugi uređaji spajaju na tvoj uređaj.

Digitalni uređaji dijele vezu. Što je više uređaja spojeno, to će brzina veze i protoka podataka za pojedini uređaj biti manja, to jest veza će biti sporija.

Uvježbaj, s pomoć ovog videozapisa, kako uključiti osobni hotspot na digitalnom uređaju.

Praktična vježba

Uključi osobni hotspot na svojemu digitalnom uređaju.

U ovom ćemo projektu pretražiti internet o temi:

Google je najpoznatija internetska tražilica i prilagođena je za naše govorno područje, tako da su rezultati pretraživanja s Googleovom internetskom tražilicom možda i najbolji za naše područje. Međutim, Google nije jedina internetska tražilica koja postoji na internetu.

• Pretraži internet i pronađi, osim Google, barem još dvije internetske tražilice.
  • Pretraži internet s pomoću svih pronađenih internetskih tražilica i usporedi rezultate pretraživanja.
  • Ključne riječi pretraživanja neka budu:
    • vrste mreža
    • sigurnost na internetu
    • naziv tvoje škole
    • naziv tvojega grada/mjesta.

Praktična vježba

Prouči pod kojim su licencijama objavljeni rezultati pretraživanja koji su ti se svidjeli i koje želiš iskoristiti kao izvor informacija za svoj projekt. To mogu biti fotografije, videouratci, tekst...

Svoja saznanja zapiši u tablicu.

Poveznica na
element
Vrsta elementa
(internetska stranica, fotografija, videozapis, animacija)
Licencija Smijem se koristiti
(Da/Ne)

Istraži koju licenciju upotrebljava Wikipedia. Odgovor zapiši na crtu. Zapiši ga kraticom.
.

Creative Commons Imenovanje / Dijeli pod istim uvjetima

Pogledaj videozapis koji pokazuje kako se na lokalno računalo sprema pronađena fotografija ili ilustracija, a kako se sprema sadržaj cijele internetske stranice. Nakon toga izradi sljedeću vježbu.

1. Mreže
    2. Sigurnost
    3. Moja škola_moj grad.

Praktična vježba

Izradi umnu mapu ili prezentaciju o temi:

Kao izvor informacija koristi se pronađenim materijalima i onima spremljenima u mape na lokalnom računalu.

Svoje radove prezentiraj u razredu. Poslušaj komentare učenika u urazredu.