Pojmovnik

Brownovo gibanje

Povratak

Nasumično gibanje čestica naziva se Brownovo gibanje. Ono je prouzročeno neuređenim termičkim gibanjem molekula plina koje se nasumično sudaraju s česticama plina.

Charlesov zakon

Povratak

Charlesov zakon za idealni plin kaže da se uz stalan volumen tlak plina proporcionalno mijenja s promjenom termodinamičke temperature. Promjena stanja plina uz stalan volumen naziva se izovolumna ili izohorna promjena stanja plina.

Difuzija

Povratak

Pojava karakteristična za plinove, tekućine i čvrste tvari pri kojoj dolazi do rasprostiranja tvari zbog razlike u njihovoj koncentraciji naziva se difuzija.

G

Gay-Lussacov zakon

Povratak

Gay-Lussacov zakon za idealni plin kaže da se, uz stalan tlak, volumen plina proporcionalno mijenja s promjenom temperature. Takva promjena stanja plina naziva se izobarna promjena stanja plina.

Idealni plin

Povratak

Vrlo razrijeđeni plinovi ili plinovi kojima su molekule na vrlo velikim razmacima, ne sudaraju se, a pritom su i dimenzije samih molekula zanemarive u usporedbi s njihovim udaljenostima. Plin s takvim karakteristikama nazivamo idealni plin.

Izobara

Povratak

Pravac koji prikazuje izobarnu promjenu stanja plina naziva se izobara.

Izohora

Povratak

Pravac koji prikazuje izohornu promjenu stanja plina naziva se izohora.

Izoterma

Povratak

Pravac koji prikazuje ovisnost tlaka plina o volumenu plina pri konstantnoj temperaturi naziva se izoterma.

Izotermna promjena stanja idealnog plina

Povratak

Promjena stanja plina bez promjene temperature naziva se izotermna promjena stanja plina.

Jednadžba stanja idealnog plina

p V T = N k B , to jest

p V = N k B T .

Koeficijent proporcionalnosti k B ima stalnu vrijednost i naziva se Boltzmannova konstanta. ​

Ona iznosi:

k B = 1,38 · 10 - 23 J K - 1 .

Linearno termičko rastezanje

Povratak

Promjena duljine uzrokovana zagrijavanjem tijela kojemu je naglašena samo jedna dimenzija dana je formulom

Δ l = l 0 · α · Δ T ,

gdje α označava koeficijent linearnog termičkog rastezanja, l 0 početnu duljinu, a

Δ T = T 2 - T 1 ,

T 1 je početna temperature tijela koje se linearno termički rasteže ili steže, a T 2 konačna temperatura. Promjena temperature jest razlika konačne i početne temperature Δ T = T 2 - T 1 .

Temperaturna razlika izražena u kelvinima ili Celzijevim stupnjevima prema iznosu je jednaka

Δ T =  Δ t .

Molekularno-kinetička teorija idealnog plina

Povratak

Plin možemo smatrati idealnim ako su ispunjena četiri uvjeta:

1. molekule se u plinu gibaju nasumce u svim smjerovima
  2. međusobni sudari molekula plina i sudari molekula plina sa stijenkama elastični su​
  3. između dvaju sudara, molekule se gibaju kao slobodne čestice
  4. gibanje svake molekule može se opisati kao gibanje materijalne točke ​(srednja udaljenost između molekula u plinu mnogo je veća od promjera jedne molekule).

Ta četiri uvjeta čine osnovne pretpostavke molekularno-kinetičke teorije idealnog plina.

Temperatura

Povratak

Temperatura se označava s T , a mjerna jedinica za temperaturu je kelvin K .

Temperatura na kojoj teorijski gotovo nema termičkoga gibanja ili temperatura na kojoj je brzina gibanja molekula bliska nuli naziva se apsolutna nula. U praksi je nemoguće postići temperaturu 0 K , apsolutnu nulu.

Termodinamička temperatura

Povratak

Apsolutna nula, odnosno temperatura od 0 K , u Celzijevoj temperaturnoj ljestvici iznosi - 273,15 ° C . Temperatura iskazana u kelvinima naziva se Kelvinova temperatura ili termodinamička temperatura. Označava se s T , a mjerna joj je jedinica kelvin ( K ).

Termometar

Povratak

Naprava za mjerenje temperature naziva se termometar.

Tlak

Povratak

Fizikalna veličina koja opisuje djelovanje sile okomito na površinu nekog tijela nazivamo tlak. Oznaka za tlak je p , a mjerna jedinica paskal, Pa .