x
Učitavanje

1.3 Volumno termičko širenje

Europska unija, Zajedno do fondova EU
Sadržaj jedinice
Povećanje slova
Smanjenje slova
Početna veličina slova Početna veličina slova
Visoki kontrast
a Promjena slova
  • Verdana
  • Georgia
  • Dyslexic
  • Početni
Upute za korištenje

Na početku...

Tekućine i plinovi imaju oblik posude u kojoj se nalaze pa ćemo u vezi s njima govoriti o volumnome termičkom rastezanju. Čvrsta se tijela također termički rastežu i stežu u svim smjerovima. Pogledate li oko sebe, primijetit ćete mnoga tijela koja imaju izražene sve tri dimenzije.

kvadar povećava sve tri dimenzije kad se zagrijava - prikaz u koordinatnom sustavu u 3 dimenzije
Volumno termičko širenje

Zamislite jednostavno tijelo poput kvadra volumena V 0 koje zagrijavamo s početne temperature T 1 na konačnu temperaturu T 2 .

Eksperimentalno je utvrđeno da promjena volumena proporcionalno ovisi o početnom volumenu V 0 , odnosno volumenu pri 0 ° C i promjeni temperature T . Koeficijent proporcionalnosti nazivamo koeficijent volumnoga termičkog širenja, a obilježavamo ga s γ .

Promjena volumena koja će pritom nastati prikazana je jednadžbom:

V = V 0 · γ · T .

Koeficijent volumnoga termičkog širenja ovisi o vrsti materijala, mjeri se u K - 1 , a veza s linearnim koeficijentom termičkog širenja jest:

γ = 3 · α .

Kod tijela koja imaju termička svojstva širenja u svim smjerovima, tj. u sve tri dimenzije, volumni termički koeficijent tri je puta veći od linearnog.

Ukupni je volumen kocke nakon termičkog širenja dan formulom:

V = V 0 + V , tj.

V = V 0 1 + γ · T .

Promjena temperature jest razlika konačne i početne temperature T = T 2 - T 1 . Temperaturna razlika izražena u kelvinima ili Celzijevim stupnjevima po iznosu je jednaka T = t . Mjerna jedinica za promjenu volumena i ukupni volumen jest kubni metar, m 3 .

Anomalija vode

Voda ima vrlo zanimljiva termička svojstva. Poznato je da se pri zagrijavanju tvari većina njih rasteže. Međutim, voda se pri zagrijavanju od 0 ° C do 4 ° C steže i pritom se njezina gustoća smanjuje. Najveću gustoću ima pri 4 ° C . Ta se pojava naziva termička anomalija vode.​

presjek jezera u zimi - na površini je temperatura -6°C, a pri dnu +4°C

Povezani sadržaji

Prisjetite se što ste u Biologiji učili o tomu kako anomalija vode utječe na život u rijekama i jezerima.

U videosnimci prikazan je pokus kojim se pokazuje jedinstveno ponašanje vode u temperaturnom intervalu od 0 ° C do 4 ° C.

Zadatak 1.

Otvoreni spremnik s vodom ispunjen je sa 100 m 3 vode pri temperaturi od 0 ° C . Odredite ukupni volumen vode u spremniku kada temperatura vode poraste na 10 ° C . Koeficijent volumnoga termičkog širenja vode iznosi 0,2 · 10 - 3 K - 1 .

V 0 = 100 m 3

t 1 = 0 ° C

t 2 = 10 ° C

y = 0,2 · 10 - 3 K - 1

V = ?

Temperaturna razlika izražena u Celzijevim stupnjevima ° C prema iznosu je jednaka temperaturnoj razlici izraženoj u kelvinima K . Temperaturna razlika u Celzijevim stupnjevima ° C iznosi:

Δ t = t 1 - t 1 = 10 ° C - 0 ° C = 10 ° C .

Budući da je T = ∆ t , onda je Δ T = 10 K.

Zadane podatke treba uvrstiti u jednadžbu za ukupni volumen pri termičkom rastezanju. Ukupni volumen vode u spremniku iznosi:

V = V 0 1 + γ Δ T = 100 m 3 · 1 + 0,2 · 10 - 3 K - 1 · 10 K = 100,2 m 3 .


Povezani sadržaji

Proučite kako volumno termičko širenje utječe na uvjete gradnje u građevinarstvu i arhitekturi.

Plošno termičko širenje

Postoji mnogo slučajeva termičkog širenja u dvije dimenzije. Komad lima, aluminijska folija ili oplata na metalnim brodovima samo su neki primjeri kod kojih se događa plošno termičko širenje. Promjena ploštine određuje se jednadžbom:

Δ S = β · S 0 · Δ T ​.

u kooridnatnom sustavu u 3 dimenizije prikazano je plošno širenje u dvije dimenzije
Plošno termičko širenje

U jednadžbi za promjenu ploštine pri termičkom širenju, koeficijent plošnoga termičkog širenja označava se s β . U odnosu prema linearnom koeficijentu termičkog širenja računa se formulom β = 2 · α .

Ukupna ploština nakon termičkog širenja tvari dana je formulom:

S = S o + S , tj.

S = S o ( 1 + β · T ) .

Promjenu ploštine i ukupnu ploštinu pri ovom termičkom širenju mjerimo u kvadratnim metrima ( m 2 ), a koeficijent plošnog termičkog širenja u K - 1 .

Praktična vježba

Anomalija vode - eksperimentalni postav
Anomalija vode - eksperimentalni postav

Vježba – Anomalija vode

Većina se tekućina pri zagrijavanju širi. Za razliku od većine tekućina, voda se u temperaturnom intervalu od 0 ° C do 4 ° C ne ponaša tako. U tom intervalu temperatura voda pri zagrijavanju smanjuje svoj volumen.

Prikazani eksperimentalni postav koristi se kako bi predočili to jedinstveno ponašanje vode.

Uređaj se sastoji od duže staklene cilindrične posude, šire metalne posude koja se postavlja oko središnjeg dijela staklene posude i dva termometra. Jedan se termometar učvršćuje u gornji otvor (pri vrhu) na staklenoj posudi, a drugi na donji otvor (pri dnu). U staklenu se posudu ulije voda, a u metalnu posudu smjesa vode, smrvljena leda i soli.

Otapanjem soli u vodi snižavamo temperaturu smjese.

Slijedi očitavanje temperatura na oba termometra. Voda se u središnjem dijelu hladi.

Što se događa s vodom tijekom hlađenja?

Ona smanjuje svoj volumen, povećava gustoću te prelazi prema dnu posude.

Koliko dugo će se to nastaviti? Prelazi li voda iz gornjeg dijela posude u donji nakon što je u donjem dijelu postignuta temperatura vode od 4 ° C ?

Nakon što je na donjem termometru očitana temperatura od 4 ° C , temperatura se u donjem dijelu više ne mijenja.

Promotrimo što se događa s temperaturom koju očitavamo na gornjem termometru. Temperatura se počinje snižavati ispod 4 ° C, voda se širi, smanjuje joj se gustoća i ne može prijeći u donji dio.

To se događa do 0 ° C i smrzavanja vode u gornjem dijelu staklene posude. Cijelo to vrijeme donji termometar pokazuje 4 ° C .

Gdje u prirodi opažamo takvu pojavu?

U jezerima se površina vode zaleđuje. Toplija voda na dnu omogućuje život u vodi.

Tijekom petnaest do dvadeset minuta od početka pokusa zapišite promjene temperature na oba termometra usporedno te grafički u programu Excelu prikažite promjene temperatura u vremenu. Interval očitavanja temperatura neka je svakih pola minute.

Rezultat mjerenja
Rezultat mjerenja

Zadatak 2.

Bakrena kuglica mase 200 g , koja visi na niti zanemarive mase, uronjena je u vodu čija je temperatura 20 ° C . Gustoća bakra pri toj temperaturi iznosi 8 900 kgm - 3 . Na koliku temperaturu treba zagrijati vodu da se napetost niti poveća za 0,0007 N ? α C u = 1,7 · 10 - 5 K - 1

80 ° C


Zadatak 3.

Gustoća zlata na temperaturi od 20 ° C iznosi 19,35 gcm - 3 . Na kojoj će temperaturi gustoća zlata biti 19,30 gcm - 3 ? α A u = 1,4 · 10 - 5 K - 1

80 ° C


Zadatak 4.

U čeličnoj cisterni volumena 10 000 litara nalazi se benzin temperature 0 ° C . Na gornjoj strani cisterne je otvor. Pri kojoj će se temperaturi dogoditi curenje iz cisterne ako prazan prostor cisterne iznosi 445,42 L ? Linearni koeficijent toplinskog rastezanja čelika iznosi 1,1 · 10 - 5 K - 1 , a volumni koeficijent toplinskog širenja benzina 1,2 · 10 - 3 K - 1 .

40 ° C


...i na kraju

Tekućine i plinovi zauzimaju oblik posude u kojoj se nalaze. Plinovi i tekućine šire se i stežu volumno. Naravno, plin ili tekućina mogu se naći i u dugačkoj cijevi čiji je promjer zanemariv u usporedbi s duljinom cijevi pa je moguće i linearno širenje. Jedna od posebnih zanimljivosti u ovoj jedinici jest anomalija vode svojevrsna nepravilnost karakteristična za vodu. Širenje plinova, tekućina i čvrstih tijela neizbježna je pojava života oko nas (tekućine i plinovi u raznim cisternama, voda u bazenu, zrak u automobilskim gumama itd.).

Idemo na sljedeću jedinicu

1.4 Izobarna promjena stanja plina