5.4 Aktivnosti za samostalno učenje

Praktična vježba

Yammer iz sustava Office 365 za škole upotrebljavat ćeš sve više kao društvenu mrežu za komunikaciju s učiteljima te učenicima iz razreda ili škole. S njima ćeš razmjenjivati različite podatke i datoteke pa će to također biti mrežna zajednica učenja.

Za razliku od računala, mobitel nam je uvijek pri ruci pa bi bilo dobro imati pristup Yammeru i na mobitelu. Potraži aplikaciju Trgovina Play (za Android uređaj) ili App Store (za iOS (iPhone) uređaj) pa preuzmi na svoj mobitel mobilnu aplikaciju Yammer slijedeći jednostavne upute.

Nakon preuzimanja, prijavi se u aplikaciju svojim AAI@EduHr korisničkim identitetom. Istraži sučelje i usporedi ga s onim u aplikaciji Yammer na računalu. Svojim prijateljima pošalji poruku u grupu koju si prethodno stvorio. U poruci ih obavijesti da je šalješ iz mobilne aplikacije i pozovi ih da i oni takvu preuzmu na svoje mobitele. Tako ćete uvijek moći pratiti sve promjene čim se one dogode.

Praktična vježba

Otvori aplikaciju OneNote, stvori novu digitalnu bilježnicu koju ćeš nazvati „Prijatelji“ i dodaj sekciju „Zanimljivosti“.

Razmisli što bi moglo zanimati tvoje prijatelje. To može biti neka nova igrica koju si igrao i koja bi im se mogla svidjeti, ili putovanje na kojem si mnogo toga saznao i snimio zanimljive fotografije i videozapise, ili nešto treće. Stvori novu stranicu i imenuj je prema temi koju si odabrao.

Napiši sve važne činjenice o kojima želiš obavijestiti prijatelje i dodaj svoje slike, fotografije ili videozapise kojima ćeš još bolje obraditi temu. Možeš ih potražiti i na internetu. Ne zaboravi poštovati autorska prava.

Podijeli bilježnicu s prijateljima (Share) tako da kopiraš poveznicu za dijeljenje i pošalješ je preko aplikacije Yammer u grupu. U poruci uz postavljenu poveznicu istakni prijateljima da prouče sve što si napisao i zamoli ih da svatko od njih u zajedničku bilježnicu doda, na isti način, svoju stranicu i obradi neku temu koja bi svima bila zanimljiva.

Projekt

LearningApps je mrežno sjedište koje omogućuje besplatnu izradu različitih zadataka kojima se učitelji mogu koristiti u nastavi. Mogu ih izrađivati i učenici i primijeniti ih za samostalno učenje. Postoje mnoge različite vrste zadataka (uparivanje, grupiranje, dopuna teksta, izrada križaljki...).

S pomoću poveznice pristupi mrežnom sjedištu, LearningApps, registriraj se i istraži mogućnosti izrade zadataka.

Izradi nekoliko različitih vrsta zadataka o temi koju si obradio u digitalnoj bilježnici u prethodnoj vježbi. Poveznicu svakog zadatka postavi na dnu stranice u digitalnoj bilježnici. U Yammer grupi pošalji poruku prijateljima da riješe zadatke i provjere koliko su naučili. Potakni ih da i oni osmisle svoje zadatke i ponude ih za rješavanje ostalima iz grupe.

Na taj način vaša Yammer grupa sa zajedničkom digitalnom bilježnicom OneNote postaje mrežna zajednica učenja u kojoj surađujući učite jedni od drugih.

Prozor LearningApps
Sučelje LearningApps

Praktična vježba

Tvoj AAI@EduHr elektronički identitet, odnosno korisnička oznaka i zaporka koju si dobio u školi, omogućuje ti pristup velikom broju različitih usluga.

Trebaš ga odgovorno upotrebljavati, ne smiješ ga davati drugim osobama i pozorno ga trebaš čuvati od svake neovlaštene uporabe. Ako posumnjaš da je do tvojih podataka došla druga osoba, trebaš odmah promijeniti svoju zaporku (lozinku). To je također potrebno učiniti nakon određenog vremena zbog sigurnosnih razloga. O promjeni zaporke svakako obavijesti svoje roditelje.

Posjeti mrežnu stranicu na kojoj možeš promijeniti zaporku za svoj AAI@EduHr elektronički identitet.

Prouči postupak promjene zaporke te, ako želiš, promijeni svoju zaporku ili  zabilježi adresu te stranice kako bi to mogao učiniti poslije.

Promjena zaporke
Sučelje promjene zaporke s uputama te praznim poljima za upis korisničkog imena, stare i nove zaporke te prijedlozima za izgled iste.