4.4 Aktivnosti za samostalno učenje

Praktična vježba

Sigurno ti se dogodilo da si barem jednom bio umoran, namjestio se u udobnu fotelju ili legao na krevet. I baš kad ti misli počnu lutati, odjedanput čuješ zujanje. Dosadni komarac ti učini vrijeme odmora nepodnošljivim.

Potraži na internetu zvuk zujanja komarca, tup udarac, zvižduk padanja i pljesak ruku.

Od tih četiriju zvukova izradi simulaciju kao da komarac leti oko nečije glave, čuje se pljesak ruku nakon čega komarac pada uz zvižduk, slijedi tupi udarac pri padu, a zatim se, nakon jedne sekunde, ponovno čuje zujanje komarca koji leti uz glas „Ooo, ne opet. Zvučni zapis eksportiraj u .mp3 format. Svoj uradak stavi u OneDrive u sustavu Office 365 za škole.

Zvučne zapise možeš potražiti na stranici.

Praktična vježba

Od fotografija i kratkih videozapisa svojega mjesta napravi kratak film. Neka naslov filma bude Moj rodni grad (Moje rodno mjesto). Kao glazbenu podlogu iskoristi glazbu svojeg zavičaja. Svakoj fotografiji dodaj kratak natpis koji će pružiti informaciju što je na toj fotografiji prikazano. Film mora, uz naslov, sadržavati odjavnu špicu na kojoj će pisati:

Završeni videouradak spremi kao projekt i izvezi u .mp4 format kako bi ga pokazao učitelju/ učiteljici. Nakon pregleda učitelja/učiteljice, konačni videozapis objavi na mrežnim stranicama.

Uz offline programe za obradu fotografija postoje i online editori za obradu. Potraži na internetu neke od online editora za obradu fotografija i prouči ih.

Sigurno imaš neke fotografije svojega mjesta. Izaberi nekoliko tebi najboljih. Otvori na internetu Pixlr Express editor. Od fotografija koje si sam izabrao, koristeći se alatima tog programa (za okvire, natpise...), oblikuj razglednicu kako bi predstavio svoje mjesto. Nakon obrade, uradak pokaži učitelju/učiteljici te ga predstavi na školskim mrežnim stranicama.

S porastom popularnosti društvenih mreža, a osobito Instagrama, svi se želimo pokazati u najboljem svjetlu. Samim time postoji i veća zainteresiranost za aplikacije kojima možemo jednostavno i lako uljepšati svoje fotografije. Zbog svoje jednostavnosti za rad jedna je od najpopularnijih aplikacija PicsArt Photo Editor. Nudi mnogo alata za uređivanje fotografija, pisanje, crtanje, pravljenje kolaža... Aplikacija je besplatna, potraži je na svojemu mobitelu u aplikaciji Trgovina Play za Android uređaje ili App Store za iOS te ju preuzmi i isprobaj.