x
Učitavanje

1.5 Vrste računala i njihova povezivost

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Prethodna jedinica Sljedeća jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Ivana i Marko dijele sobu. Roditelji su im obećali kupnju novog, zajedničkog računala. Marko se odmah „zagrijao“ za stolno računalo jakih grafičkih performansi kako bi mogao pokretati omiljene igrice. Ivani se, pak, ta ideja nije svidjela. „Pa, tko je vidio imati u sobi sve te silne kablove koji samo skupljaju prašinu?“ rekla mu je. „Laptop je puno ljepši, a i možemo ga lako skloniti ako nam stol zatreba za igranje društvenih igara!“ naglas je razmišljala Ivana. Nisu se mogli složiti pa su odlučili potražiti pomoć u ovoj jedinici.

Što misliš? Treba li prevagnuti estetika ili funkcionalnost?

Zadatak 1.

Za početak ćemo proučiti Ivanin stav. Odaberi najljepše računalo od ponuđenih!

Stolno računalo koje se sastoji od LCD monitora, tipkovnice i miša, mini kućišta te dva zvučnika.
Okreni

Stolno računalo

Povratak
Otvoreno crno prijenosno računalo.
Okreni

Laptop

Povratak
Crno-sivi tablet.
Okreni

Tablet

Povratak
Pametni telefon starijeg dizajna.
Okreni

Pametni telefon

Povratak

Što si najprije uočilo/la na računalnim uređajima? Je li ti važnija funkcionalnost ili izgled? Istina je negdje između. Funkcionalnost bi svakako trebala biti visoko na ljestvici prioriteta, no, ne smijemo zanemariti izgled koji često ima velik utjecaj na odabir i kvalitetu našeg rada na odabranom uređaju.

Vrste računala

S obzirom na prenosivost, računala dijelimo na stolna i prijenosna, a prijenosna dijelimo na laptope, tablete i pametne telefone.

Stolno računalo

Stolna računala predviđena su za rad na jednoj lokaciji. Najčešće je to radni stol.

Takva su računala učinkovita i karakteriziraju ih snažne komponente. Mogu se nadograditi dodavanjem raznih komponenti (npr. ugradnja SSD-a).

Zauzimaju puno prostora jer se na kućište spajaju vanjski uređaji kao što su monitor, tipkovnica, miš, pisač, zvučnici itd. Velik zaslon olakšava i omogućuje kvalitetniji rad na stolnom računalu.

Stolno računalo
Stolno računalo koje se sastoji od LCD monitora, tipkovnice i miša, mini kućišta te dva zvučnika.

Stolna računala zauzimaju puno prostora. Koje sve vanjske jedinice možemo spojiti na kućište stolnog računala?

null
null

Prijenosna računala

Laptop

Laptop se često naziva i prijenosnik ili prijenosno računalo, međutim, u tu kategoriju spadaju i tableti i pametni telefoni.

Laptop (engl. lap – 'krilo', engl. top – 'vrh') računalo je koje možemo upotrebljavati u krilu, a objedinjuje sve važne komponente u jednom uređaju: zaslon, tipkovnicu, zvučnike itd.

Karakteristika prijenosnih računala je mobilnost. Možemo ih upotrebljavati bilo gdje i bilo kada. Ako ih ne koristimo, možemo ih zaklopiti i odložiti. Laptop sadrži i bateriju tako da ne ovisimo uvijek o blizini utičnice.

Prijenosno računalo
Otvoreno crno prijenosno računalo.

Tablet

Tablet (engl. 'ploča') malo je, pločasto prijenosno računalo koje ima objedinjen zaslon, sklopovlje i bateriju. Idealan je za pretraživanje interneta, čitanje i sitne intervencije u obradi podataka.

Projekt

Uređaj nazvan 2 u 1 laptop zapravo je laptop koji se pretvara u tablet. Takav laptop moguće je pretvoriti u tablet ili odvajanjem tipkovnice ili rotiranjem tipkovnice za 360 ° .

Primjer 2 u 1 laptopa, koji se pretvara u tablet odvajanjem tipkovnice, jest Microsoft Surface Pro 7. Više o uređaju pogledaj na poveznici.

Za primjer laptopa, čija se tipkovnica rotira za 360 ° , uzet ćemo Lenovo Yoga c930. Više o uređaju pogledaj na poveznici.

Istraži ta dva uređaja i usporedi ih s obzirom na sljedeće karakteristike: procesor, RAM, veličinu ekrana, rezoluciju.

Tablet
Crno-sivi tablet.

Pametni telefon (engl. smartphone)

Pametni telefon, osim mogućnosti telefoniranja, nudi i mogućnost obrade podataka, a stane u džep. Gotovo cijelo naličje pametnog telefona čini zaslon osjetljiv na dodir, dok se na poleđini nalazi fotoaparat visoke razlučivosti.

Prednost tableta i pametnog telefona u odnosu na stolno i prijenosno računalo male su dimenzije, što je korisno pri putovanju ili dugotrajnom čekanju (čitanje e-knjiga, slušanje glazbe, gledanje videa/filmova itd.).

Pametni telefoni postali su neizostavan uređaj u svačijem džepu i to ponajviše zahvaljujući aplikacijama koje uvelike olakšavaju ubrzani život suvremenog čovjeka.

Smartphone
Smartphone starijeg dizajna.

Kutak za znatiželjne

Istraži kako je nastao prvi pametni telefon (npr. kada je nastao, koliko je stajao, tko ga je napravio).

Projekt

Usporedi stolna i prijenosna računala. Otvori dokument proračunskih tablica te upiši usporedbu sljedećih karakteristika stolnih i prijenosnih računala:

Superračunala

Superračunalo
Veliki ormari u kojima je smješteno superračunalo.

Stolna i prijenosna računala spadaju u osobna računala jer su, kao što im ime kaže, za osobnu upotrebu. Osim osobnih računala, koja smo ranije naveli, postoje i superračunala. Marko se sjetio da je jednom na televiziji vidio superračunalo Cray koje izgleda poput modernog namještaja.

Superračunalo je računalo s puno višim performansama od klasičnog (osobnog) računala. Kod superračunala brzina rada se mjeri u FLOPS-ima, dok se kod osobnog ona mjeri u MIPS-ima, koje smo već spominjali u jedinici 1.3.

Superračunala se sastoje od nebrojeno mnogo procesora i goleme količine memorije, a koriste se za složene znanstvene izračune poput kvantne mehanike, vremenske prognoze, za razne fizičke simulacije, klimatska istraživanja, kriptoanalizu i slično.

Najviše je superračunala u Kini, Japanu i SAD-u, a petsto, trenutačno, najbržih računala na svijetu možete pronaći na poveznici.

Povezivost računala

„Ok, uvjerio si me, moramo prvo gledati funkcionalnost“, rekla je Ivana. „Ionako mi je najbitnije da sam spojena na internet!“ dodala je. Marko se složio.

Suvremeno doba gotovo potpuno ovisi o umreženosti računala. Pohrana se sve više seli na oblak (engl. cloud), odnosno računala kojima pristupamo putem mreže. Ako bismo kupili računalo bez pristupa internetu, njegova bi se primjena jako suzila, praktički bismo ga mogli izložiti u vitrini.

Računalna mreža

Računalnu mrežu čine minimalno dva računala povezana komunikacijskim kanalom.

Postoje četiri vrste računalnih mreža:


  1. engl. Personal Area Network - mreže s uskim područjem spajanja, primjerice Bluetooth ili IrDA (engl. Infra red Data Association)
  2. engl. Local Area Network - mreža ograničena na relativno malo područje (sobu, stan ili zgradu) - primjerice tvrtke ili škole
  3. engl. Metropolitan Area Network - mreže na području grada
  4. engl. Wide Area Network - mreže na području države

Prema prethodno navedenim opisima odaberi kraticu svakoj mreži:

mreže s uskim područjem spajanja
mreža ograničena na relativno malo područje
mreže na području grada
mreže na području države
null
null

Zadatak 2.

Prouči koje sve mogućnosti uskog područja spajanja imaju uređaji u tvojoj blizini. Prouči na kojem principu radi Bluetooth, a na kojem IrDA. Pitaj prijatelja da učini isto te pošaljite jedan drugom fotografiju koristeći se Bluetooth tehnologijom. Ako neki od uređaja u vašoj blizini ima IrDA, pokušajte - pomoću aplikacije - upravljati nekim kućnim uređajem, primjerice, TV prijamnikom.

Kada se pametnim telefonom spojiš na kućnu pristupnu točku (AP, engl. Access Point), povezan si u bežičnu lokalnu mrežu (WLAN, engl. Wireless LAN), koju često nazivamo i Wi-Fi (engl. Wireless Fidelity), a koja se zasniva na 802.11 standardu prijenosa podataka.

Kutak za znatiželjne

Kako bismo pojasnili  802.11 standard, najprije ćemo pojasniti institut koji se bavi elektroničkim standardima. IEEE je neprofitna stručna udruga i puni joj je naziv Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc. (Institut inženjera elektrotehnike i elektronike). Unutar IEEE djeluje i hrvatska sekcija.

IEEE 802 grupa je standarda koji se tiču lokalnih i gradskih mreža. Standardi definiraju kako će se neka tehnologija implementirati. Najpoznatiji IEEE 802  standardi su 802.3  te 802.11 .

802.3 jest skupina standarda za žičanu lokalnu mrežu, dok je 802.11  skupina standarda za bežičnu lokalnu mrežu.

Za detaljnu tehničku specifikaciju posjeti poveznicu.

Zadatak 3.

Posjeti eduroam stranicu te se informiraj kako se spojiti na obrazovne pristupne točke u svojoj blizini, ali i u cijeloj Europi!

IP adresa

IP adresa

IP (engl. Internet Protocol) adresa jest jedinstvena adresa svakog računala na mreži.

„Kao što naš dom ima adresu da bi ga gospodin poštar mogao pronaći, tako i računalo na mreži ima IP adresu da bi tvoja poruka stigla upravo meni!“ rekla je Ivana.

Svako računalo na mreži ima svoju jedinstvenu IP adresu, a budući da su mrežne stranice također računala (poslužitelji, engl. server), i one imaju svoje IP adrese.

Oblik IP adrese pojasnit ćemo kad svladamo binarne brojeve. Za to posjetite Edutorij, modul četiri Informatike 1 - Brojevni sustavi.

Internet

Internet je globalna decentralizirana mreža.

Internet
Globus i točke na raznim kontinentima koje su povezane čime nam se ukazuje na to kako je internet uistinu globalna mreža.

Za više informacija o internetu te njegovim uslugama i izazovima prouči Edutorij, modul broj pet Informatike 1 - Internet.

...i na kraju

Današnja računala mogu obavljati različite funkcije pa su, zbog toga, primjenjive za mnoge djelatnosti. Ona nam poboljšavaju kvalitetu i funkcionalnost rada te nam omogućuju komuniciranje i brzo pronalaženje mnoštva informacija.

Ivana i Marko sada su bogatiji za mnoga nova znanja, no i dalje im nije jasno koje računalo trebaju kupiti. Jedino u što su sigurni jest da doma nemaju mjesta za superračunalo. O kupnji računala bit će više riječi u sljedećoj jedinici.

Povratak na vrh