1.6 Kupovina računala

Prethodna jedinica

Nastavnica geografije treba kupiti novo računalo, pa je pitala učenike što da izabere. Bilo je raznih prijedloga, netko je spomenuo da treba kupiti crveni laptop, netko da bi bilo bolje da kupi stolno računalo, a Ivica je rekao da treba kupiti ono najskuplje. Najskuplje računalo je i najbolje i nema toga što na njemu nećete moći raditi, zaključio je Ivica.

Slažete li se s Ivicom da kod kupovine novog računala ako uzmemo ono najskuplje ne možemo pogriješiti?

Kupovina računala

U današnje vrijeme možemo birati između različitih vrsta računala. Računala se razlikuju po mnogočemu - prvenstveno namjeni, dizajnu i mogućnostima pa čak i vijeku trajanja. Svako računalo neće uvijek biti adekvatno poslu kojeg obavljamo. Upravo zbog toga kupovina računala mora odgovarati našim potrebama, kako investicija ne bi bila uzaludna.

Prije nego se odlučiš za kupovinu svakako se prisjeti računalnih komponenti iz prethodnih jedinica ovog modula!

Postoje brojne morežne stranice koje savjetuju kako kupiti računalo. Na primjer na poveznici možete na interaktivan način izabrati računalo prema potrebama i financijskim mogućnostima.

Razmislimo o sljedećim pitanjima:

• Treba li nam računalo za jednu lokaciju ili ćemo ga prenositi?
  • Koliko novaca smo voljni uložiti u kupovinu?
  • Planiramo li na računalu pokretati grafički zahtjevne video igre ili obrađivati multimediju?
  • Treba li nam puno prostora za pohranu?
  • I na kraju, treba li nam uopće novo računalo ili možemo nadograditi postojeće?

Specijalizirane trgovine s računalnnom opremom najčešće osobna računala dijele u tri kategorije:

• uredska (engl. office) računala
  • multimedijska (engl. multimedia) računala
  • igraća (engl. gaming) računala

Uredska računala

Kao što ime navodi, uredska računala služe uredskim poslovima te ne zahtijevaju jaku procesorsku snagu, puno memorije ili jaku grafičku karticu. Ako računalo planirate koristiti za pristup internetu, gledanje serija te obradu teksta, uredsko računalo čini se najboljim izborim. Takva računala su najpovoljnija (oko dvije tisuće kuna) te se mogu pronaći u trgovinama široke potrošnje.

All-in-one računalo
Appleovo iMac all-in-one računalo bijele boje.

Kao što vidimo na slici, uredska računala mogu biti i all-in-one (engl. sve u jednom) računala koja sve komponente uključujući ekran imaju integrirane u jedno kućište. Posebno su praktična za ured zbog manjeg broja kablova od klasičnog stolnog računala.

Multimedijska računala

Multimedijsko računalo
Multimedijsko računalo - LCD monitor, tipkovnicu, miš i kućište.

Multimedijska računala spadaju pod srednji cjenovni razred (iznad tri tisuće kuna), a nerijetko sadrže SSD, diskretnu grafičku karticu te moćniji procesor od uredskih. Multimedijska računala mogu služiti za obradu fotografija, mogu pokretati ne pretjerano grafički zahtjevne video igre te vrlo glatko izvoditi klasične uredske aplikacije.

Igraća računala

Igraće računalo
Bradati muškarac zalizane smeđe kose, odjeven u ljubičastu majicu i sa slušalicama na glavi igra multiplayer battle arena igru. Njegova okolina daje naslutiti da je riječ o nekom turniru ili gamerskoj konvenciji.

Ukoliko se ozbiljno želite baviti primjerice obradom video zapisa ili igrati najnovije grafički zahtjevne video igre, morat ćete se dati u popriličan trošak. Igraća računala su u najvišem cjenovnom rangu (iznad pet tisuća kuna), često su ukrašena raznim svjetlećim elementima, a sadrže SSD, jaku diskretnu grafičku karticu te mnogo RAM memorije. Igraća računala gotovo sve poslove izvode trenutno, no pitanje o kojem treba pomno razmisliti jest je li vam potrebno i možete li si priuštiti toliko jako i skupo računalo

Podjela u ove tri kategorije vrijedi i za stolna i laptop računala, no zbog pomanjkanja prostora u kućištu, samo u najskupljim varijantama laptopi dostižu performanse jakih stolnih računala. Također, stolna računala se, u odnosu na laptope, puno lakše nadograđuju, tako da i to treba uzeti u prilikom kod kupnje.

Također, prije kupnje treba razmisliti imamo li potrebu računalo nositi sa sobom ili će ono biti na jednoj lokaciji.

Što misliš, koje računalo najbolje odgovara osobama iz sljedećih zadataka?

Jadranka kupuje računalo koje će koristiti u uredu javnog bilježnika. Poslovi koje će obavljati uglavnom su vezani uz obradu teksta i proračunske tablice. Što misliš, koje računalo najviše odgovara Jadrankinim potrebama?

Sanja jako voli nastavni predmet hrvatski jezik te zbog toga dodatno obogaćuje svoje znanje čitanjem knjiga prije spavanja. Otkrila je dobar internetski forum kojoj se mogu preuzeti knjige i također raspravljati o njima nakon čitanja. Također voli filmove, posebno europsku kinematografiju a filmove gleda preko interneta. Za svoje potrebe izabrat će:

Pametni telefon

Ivan je u školi jako volio fiziku i kemiju te je osmislio čitav niz novih inovativnih proizvoda za kućanstvo. Stoga puno putuje i treba mu računalo za prezentacije proizvoda, komunikaciju s partnerima i izradu financijskih izvješća i analiza. Za svoje potrebe izabrat će:

Pametni telefon

Borna se s prijateljima zabavlja tako što igraju video igre u mreži te snimke svojih igračkih pustolovina objavljuju na Youtube-u. Borna zato u svojoj sobi ima:

Pametni telefon

Kao što smo napomenuli u jedinici 1.2 kada smo pisali o starim komponentama i njihovom zbrinjavanju, pripazite da prilikom kupnje novog računala staro propisno zbrinete. Na poveznici se možete detaljno informirati o EE (električnom i elektroničkom) otpadu.

Odlučiti se na kupnju te odabrati odgovarajuće računalo zahtjeva mnogo promišljanja i pretraživanja interneta. Pogledajmo izazove koje nam nudi kupnja računala u sljedećem video zapisu:

Kupnja računala

Procijenite svoje znanje