x
Učitavanje

1.3 Uređaji za ulaz i izlaz podataka

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Prethodna jedinica Sljedeća jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Na početku...

Maja i Marko žele majci za Majčin dan napisati čestitku. Svojoj majci Katarini žele pokloniti ručno izrađenu čestitku. Maja voli čitati i pisati pa će ona napisati pjesmu. Marko voli crtati te će on nacrtati crtež za naslovnu stranicu njihove čestitke.

Nakon što je svatko obavio svoj dio posla, svoju će čestitku doraditi s pomoću računala jer znaju da će tako biti urednija.

Što misliš kako se zovu uređaji kojim će se koristiti Maja i Marko pri unosu pjesme i crteža u računalo?

null
null

Ulazni uređaji

Ulazni uređaji

Ulazni uređaji služe nam za unos podataka iz okoline sustava i zadavanje naredbi računalu. Podatci se nakon unosa ulaznim uređajima pretvaraju u digitalne podatke ( 0 ili 1 ).

Najčešći su ulazni uređaji tipkovnica, miš, skener, osjetilna ploha (engl. touchpad), digitalni fotoaparat i videokamera.

Tipkovnica (engl. Keyboard)

Tipkovnica

Tipkovnica je najkorišteniji ulazni uređaj. Njome unosimo najviše podataka u računalo.

Tipkovnica
Standardna crna, žičana tipkovnica.

Podatci se najbrže unose ako se koristimo prstima obiju ruku. No ne nauče svi takav način unosa teksta. Promotrite druge oko sebe pa uočite koliko prstiju upotrebljavaju vaši kolege pri korištenju tipkovnice, a koliko vaši ukućani? Upotrebljava li netko svih deset prstiju? Koliko ti prstiju upotrebljavaš pri unosu podataka putem tipkovnice? Jeste li vidjeli na filmovima kako se zapisuje tijek rasprava na sudovima? Koliko brzo i bez gledanja daktilografi vode zapisnike? Zato i postoji naziv za tu vještinu – DAKTILOGRAFIJA jer zahtijeva vježbu i iskustvo kako bismo bili uspješni.

Maja je odavno svladala unos putem tipovnice svim prstima obiju ruku. U vrlo kratkom vremenu upisala je pjesmu majci te ju je obradila u programu za obradu teksta. Što misliš koji je osnovni položaj prstiju na tipkovnici u daktilografiji? Isprobaj položaje na tipkovnici pa odgovori:

null
null

Kutak za znatiželjne

Iskušajte se u korištenju deset prstiju na tipkovnici. Uvježbajte ga jer je takav način pisanja najbrži, a i pravilan. Posjetite internetsku stranicu i potrudite se. S vremenom ćete biti zadovoljni.

Postoje tipkovnice koje se na računalo spajaju USB priključkom te one koje se spajaju zastarjelim PS/2 priključkom. USB tipkovnice mogu biti povezane žičano ili bežično.

USB (engl. Universal Serial Bus, univerzalni serijski priključak ili sabirnica) utor je povezan s matičnom pločom koji služi za povezivanje vanjskih jedinica s računalom.

PS/2 (engl. Personal System/2) utor je na matičnoj ploči koji je dobio ime prema istoimenom računalu marke IBM s kojim je predstavljen 1987. godine.

USB i PS/2
USB i dva PS/2 utora na matičnoj ploči, i to na poleđini kućišta. Ispod jednog PS/2 utora je oznaka tipkovnice dok je ispod drugog oznaka miša. Između njih se nalaze dvije neaktivne, zelenkaste lampice označene brojevima 1 i 2. Između ove dvije vrste utora, nalazi se VGA utor za monitor.

Pokušajte odgovoriti prema kojoj namjeni dijelimo tipke. Za svaku ponuđenu namjenu iz padajućeg izbornika izaberi njezin opis.

alfanumeričke
funkcijske
navigacijske
brojčane
kontrolne
null
null

Zanimljivost

U Hrvatskoj se koristi QWERTZ tipkovnica koja je dobila naziv po prvih šest tipki koje se nalaze u gornjem redu slovnog dijela tipkovnice. Prve su tipkovnice imale raspored QWERTY, no u srednjoj Europi slovo Y zamijenjeno je sa Z jer se češće koristi u srednjoeuropskim jezicima. Rješavajući križaljku u nastavku, uvježbajte korištenje tipkovnice.

Računalni miš (engl. Mouse)

Računalni miš
Standardni optički računalni miš.

Računalni miš gotovo je nezaobilazan ulazni uređaj kod osobnih računala. Prelaskom na operacijske sustave s grafičkim korisničkim sučeljem miš je postao glavni ulazni uređaj za zadavanje naredbi. Prije uvođenja računalnog miša operacijskim sustavima se obično upravljalo putem tipkovnice. 

Pomicanjem miša pomiče se pokazivač, a pritiskom se daje naredba računalu. Postoji mnogo različitih tipova računalnih miševa, a najčešći su optički miševi koji svjetlošću prate pomak miša na podlozi.

Kao i kod tipkovnica postoje žičani i bežični USB miševi te zastarjeli PS/2 miševi.

Dodirna ploha (engl. Touchpad)

Dodirna ploha
Dodirna ploha na prijenosnom računalu. Iznad nje se nalazi tipkovnica, a ispod dvije tipke koje imaju istu funkciju kao i tipke miša.

Dodirna ploha standardni je dio prijenosnih računala (laptopa), nalazi se uz tipkovnicu, a ugrađena je kako bismo se prijenosnim računalima mogli koristiti bez upotrebe miša. Dodirna ploha reagira na pritisak prstom. Ako prst pomičemo po njoj, to će rezultirati pomicanjem strelice na zaslonu monitora. Uz dodirnu plohu nalaze se tipke koje imaju istu funkciju kao i tipke miša.
Na sljedećem je videozapisu pojašnjeno kako isključiti rad dodirne plohe:

Čitač (engl. Scanner)

Čitač
Napola otvoreni, crni čitač.

Čitač je uređaj koji sadržaj na papiru pretvara u računalni dokument. Ono što se pritom događa jest digitalizacija analognoga dokumenta.

Kvaliteta čitača mjeri se u DPI (engl. dots per inch, broj točaka po inču) ili prema njegovoj rezoluciji (ukupnom broju točaka/piksela na skeniranoj slici).

Ako želimo mogućnost uređivanja teksta koji smo očitali (skenirali), potreban nam je OCR program (engl. Optical Character Recognition = optičko raspoznavanje / čitanje znakova).

Čitač koji najčešće susrećemo jest onaj na blagajni trgovine, koji se još naziva i barcode reader (čitač štapićastog koda).

Pametnim telefonom možemo očitati QR (engl. quick response – brzi odgovor) kodove na plakatima, službenim automobilima, artiklima itd. Njih očitavamo pomoću mobilnih aplikacija koje se koriste kamerom pametnog telefona. QR kod je dvodimenzionalni kod koji se sastoji od crnih kvadratića unutar većeg kvadrata na bijeloj podlozi.

Barcode i QR kod
Standardni barcode i QR kod.

Maja i Mirko ne posjeduju čitač tako da su odlučili fotografirati Mirkov crtež digitalnim fotoaparatom te ga putem memorijske kartice prenijeti u računalo na daljnju obradu.

Projekt

Na pametnom telefonu ili tabletu u trgovini s aplikacijama potražite qr code reader. Preuzmite neku od besplatnih aplikacija te u sljedećih sedam dana aplikacijom zabilježite pet QR kodova te tablično prikažite što svaki kod prikazuje, gdje ste ga očitali i kada.

Digitalni fotoaparati i kamere

Digitalni fotoaparat
Nikonov D7200 digitalni fotoaparat crne boje.

Digitalni fotoaparat i digitalna kamera sliku bilježe u digitalnom obliku te ju pohranjuju na memorijsku karticu. Slika se sprema u određenoj rezoluciji (razlučivosti) koju čini umnožak broja horizontalnih i vertikalnih piksela. Piksel je najmanja jedinica digitalne slike, a predstavlja točkicu određene boje.

Među ostalim kvaliteta fotografije ovisi o razlučivosti, jer što je razlučivost veća, to će se fotografija moći više uvećati bez narušavanja kvalitete. Isto vrijedi i za digitalnu snimku. Ako snimamo u Full HD-u (engl. high definition), kadar ima rezoluciju od  1920 x 1080 piksela, što znači da ima  1920 piksela vodoravno te  1080 piksela horizontalno. Kada ta dva broja pomnožimo, dobit ćemo konačan broj piksela na toj slici, što je 273600 piksela, odnosno ugrubo 2.1 megapiksela.

Zadatak 1.

Fotografiraj zalazak sunca nekim digitalnim uređajem koji sadržava digitalnu kameru te pregledaj detalje fotografije i provjeri koje je razlučivosti. Po tome možeš izračunati koliko fotoaparat ima megapiskela!

Razlučivost (rezolucija)

Razlučivost je umnožak horizontalnih i vertikalnih piksela na digitalnoj slici.

Piksel

Piksel je najmanji element digitalne slike. To je točkica određene boje.

Na istom principu radi mrežna kamera, a njezina je osnovna namjena videokomunikacija putem mreže. Gotovo sva prijenosna računala imaju ugrađenu mrežnu kameru. Zasebna mrežna kamera može se USB kabelom prikopčati na stolno računalo.

Više o razlici između stolnih i prijenosnih računala pročitaj u sljedećoj jedinici!

Mirko i Maja su zahvaljujući ulaznim uređajima unijeli pjesmu i fotografiju slike na računalo. Dakako, za to su se vrijeme koristili monitorom računala kako bi uključili program za obradu teksta i fotografije. Što misliš je li monitor ulazni uređaj?

Što misliš kako se zovu uređaji kojima će se koristiti Maja i Marko kako bi napravljenu čestitku izvezli iz računala, odnosno kako bi vidjeli rezultate svoga rada?

null
null

Izlazni uređaji

Izlazni uređaji

Izlazni uređaji prikazuju rezultate rada korisniku računala.

Izlazni uređaji su monitor, pisač, projektor, zvučnici itd.

Monitor​

Monitor je najkorišteniji izlazni uređaj računala. Putem monitora računalo prikazuje podatke. Monitor i računalo povezani su grafičkom karticom, uređajem spojenim na matičnu ploču, koji generira sliku i šalje ju na zaslon. Kao što mi očima gledamo, a mozgom vidimo, tako i monitor pokazuje što mu pošalje grafička kartica.

Grafička kartica može biti ugrađena na matičnu ploču ili diskretna (zasebna). Grafičke kartice imaju vlastite procesore i hlađenje, a diskretne kartice imaju puno jače performanse te su puno skuplje od integriranih (ugrađenih) na matičnu ploču.

Osnovna obilježja monitora su razlučivost, veličina zaslona, omjer slike te tehnologija izgradnje.

Monitor digitalnu sliku prikazuje u vidu konačnog broja piksela, odnosno razlučivosti. Razlučivost je detaljnije pojašnjena u dijelu jedinice koji se bavi digitalnim fotoaparatima.

Monitor boje prikazuje prema RGB (engl. Red, Green, Blue) modelu boja koji boje dobiva miješanjem osnovnih boja (crvena, zelena i plava).

Veličina monitora mjeri se prema duljini dijagonale vidljivog dijela zaslona, a izražava se u inčima (engl. inch). Jedan inč iznosi 2,54 centimetra, a kod nas se inč često naziva i col.

Istražite koja je veličina dijagonale monitora najprodavanija!

Omjer slike, odnosno format prikaza čini odnos između širine i visine zaslona.

Nekadašnji najkorišteniji omjer bio je 4 : 3 , dok je trenutno to 16 : 9 .

Vrste monitora prema tehnologiji izgradnje:

  • ​CRT monitori – koriste se katodnom cijevi, masivni su te su gotovo izišli iz upotrebe
  • LCD monitori – rade na tehnologiji tekućih kristala, najčešće korišteni
  • LED monitori – rade na tehnologiji svjetlećih dioda, koriste se u mobilnim uređajima.
LCD monitor
Crni LCD monitor sa 16:9 ekranom i postoljem.

Pisač

Pisačem se koristimo kada nam podatci koje smo obradili na računalu trebaju u papirnatom obliku.

Vrste pisača:

  • iglični (matrični)
  • tintni
  • laserski.
Laserski pisač
Samsungov laserski pisač na uredskom stolu. S desne strane uređaja je plastična, upravljačka ploha, a ista se po potrebi može i nakositi za lakši unos naredbi.

Najzastupljeniji su tintni pisači, dok se iglični pisači u današnje vrijeme rijetko upotrebljavaju. Iglični pisač ispisuje s pomoću iglica koje preko trake s bojom udaraju u papir. Tintni pisač stvara ispis tako da iz spremnika s tintom ubrizgava kapljice tinte. Tinti pisači upotrebljavaju četiri boje prema CMYK (engl. Cyan, Magenta, Yellow, blacK) modelu boja, a to su cijan (svijetloplava), magenta (ljubičasto-crvena), žuta i crna. CMYK model boja upotrebljava se u tiskarstvu, a boje se dobivaju miješanjem četiriju osnovnih boja sa svijetlom pozadinom na kojoj se ispisuju. Pri ispisu na tintnom pisaču najčešće se upotrebljava bijeli papir.

Laserski pisači najbrži su i najkvalitetniji. Ti pisači ispisuju na papir s pomoću lasera koji osvjetljava bubanj i time električki nabija njegovu površinu. Bubanj prolazi kroz toner gdje se na nabijene dijelove love čestice tinte u prahu, a potom papir prelazi preko bubnja. Boja u prahu zalijepi se na papir kada prođe kroz grijač.

3D pisači

Suvremeno doba donosi nove tehnologije tako da se sve češće susrećemo s 3D ispisanim modelima. 3D pisači najčešće upotrebljavaju plastiku koja se topi na visokoj temperaturi te se nanosi na postolje pisača sloj po sloj. Model koji se ispisuje projektira se na računalu u takozvanim CAD (engl. computer-aided design – dizajn potpomognut računalom) programima. Tehnologija 3D ispisa naziva se i aditivnom tehnologijom, a pri ispisu se ne stvara višak materijala.

3D ispis daje mogućnosti uvida u tijek postupka izrade prototipa te se primjenjuje u mnogim područjima kao što su informatika, obrazovanje, modelarstvo, arhitektura, medicina itd.

3D pisač može promijeniti čovjekov život tako da njegovi modeli (ispisi) nadomjeste i dijelove čovjekova tijela. Tako da je već u praksi ugradnja dijelova tijela koji su napravljeni 3D pisačem.

Pogledajmo simulaciju rada 3D pisača.

Poveži pisač s njegovom karakteristikom:

Laserski pisači
Tintni pisači
Iglični pisači
null

Projektor

Projektorom se koristimo kada sliku želimo projicirati na platnu ili zidu. Maja i Mirko se s projektorom svakodnevno susreću u školskim učionicama, a u  jednom je kafiću pokraj njihove zgrade na platnu projicirano finale Svjetskog prvenstva u nogometu 2018.

Projektor

Projektor je izlazni uređaj koji omogućuje prikaz slike većem broju korisnika.

Zadatak 2.

Što mislite je li svaki projektor postavljen na optimalnu udaljenost od platna? Što se dogodi sa slikom na platnu ako je projektor preblizu odnosno predaleko od platna?

Na videozapisu je pojašnjeno kako prikazati sliku prijenosnog računala s Windows 10 operacijskim sustavom na projektoru. Najčešće se računala s projektorom spajaju putem VGA i HDMI priključaka. VGA (engl. Video Graphics Array) tip priključka uveden je 1987. s računalom IBM PS/2 te prenosi analogne signale. HDMI priključak (engl. High-Definition Multimedia Interface) predstavljen je 2002. godine, a prenosi digitalne signale.

Zvučnici

Zvučnici
Set od dva srebrna Logitech zvučnika.

Zvučnici

Zvučnici su uređaji za reprodukciju zvučnih zapisa, a spojeni su na zvučnu karticu.

Što misliš što sve spajamo na zvučnu karticu?

skener

Što možemo spojiti na zvučnu karticu?

Što ne možemo spojiti na zvučnu karticu?

null
null

Zvučnici i računalo povezuju se putem zvučne kartice koja je najčešće ugrađena u matičnu ploču. Zvučna kartica pretvara digitalne signale iz računala u analogne signale te putem zvučnika stvara zvuk.

Ponovimo naučeno! Dovucite uređaje na odgovarajuća mjesta!

...i na kraju

Naveli smo nekoliko ulaznih uređaja koji su najčešće u uporabi. No to nisu jedini ulazni uređaji.

Osim navedenih postoje i:

  • grafička ploča
  • mikrofon
  • svjetlosna olovka (engl. light pen)
  • ručica za upravljanje kursorom (engl. joystick) itd.

Istraži čemu služe navedeni ulazni uređaji.

Ne zaboravi na vježbanje!

Majina i Mirkova zamisao ne bi se mogla ostvariti bez upotrebe računala, a računala ne možemo upotrebljavati bez ulaznih i izlaznih uređaja. Pokušaj napraviti iznenađenje za roditelje s pomoću računala.

Povratak na vrh