1.5 Aktivnosti za samostalno učenje

Sportske aktivnosti
Četvero djece u sportskoj opremi i loptama za sljedeće sportove: rukomet, košarku, odbojku i nogomet.

Praktična vježba

Učitelj TZK-a vodi izvannastavne aktivnosti – nogomet, košarku, odbojku i rukomet. Nogomet i košarku treniraju samo dječaci, ali postoje dvije grupe. Prvu grupu čine učenici 5. i 6. razreda, a drugu učenici 7. i 8. razreda. Odbojku i rukomet treniraju djevojčice i dječaci odvojeno i također su podijeljeni u dvije grupe, koje čine 5. i 6. razred odnosno 7. i 8. razred. Učitelj je kupio novi laptop i odlučio je sve bilješke voditi na računalu. Pomozi učitelju organizirati strukturu mapa i podmapa tako da kreneš od mape „Izvannastavne aktivnosti“ vodeći računa o grupama i sportovima.

Projekt

Pogledaj koji su sve uređaji u tvojoj kućnoj mreži i napravi umnu mapu. Slike uređaja potraži na internetu vodeći računa o autorskim pravima. U umnu mapu pored slike uređaja opiši njegovu ulogu u mreži.

U postojećoj kućnoj mreži dodaj i uređaje koje bi želio imati. Istraži obilježja i razlike između prijenosa podataka žičanom i optičkom vezom.

Praktična vježba

Dabar
Smeđi dabar, maskota istoimenog natjecanja iz informatike i računalnog razmišljanja. Dabar je nasmijan, ima isturene prednje zube, a na plosnatom se repu nalazi motiv crveno-bijele šahovnice.

S pomoću AAI@Edu.hr identiteta prijavi se u mrežnu zajednicu učenja Loomen. U prostor za pretraživanje e-kolegija upiši pojam PseudoDabar. Nakon prikaza rezultata pretraživanja odaberi gumb „Kliknite za pristup e-kolegiju“. Riješi jedan od testova s prethodnih godina s međunarodnog natjecanja u računalnom razmišljanju Dabar, za uzrast 5. i 6. razreda.

Didaktička igra – igra asocijacije

Pokušajte riješiti igru asocijacije!

Igrom asocijacija ponovite pojmove iz cjeline Računalo i mreža. Igra asocijacija sastavljena je od tri stupca. U svakom se stupcu nalaze po četiri ključna pojma. Svaki put kada otvorite jedno polje odabranoga stupca, upišite rješenje nekog stupca ili konačno rješenje, a zatim kliknite na gumb "Provjeri". Upišete li točan odgovor nekog stupca, nakon klika na gumb "Provjeri" upišite odgovor još jednog stupca ili konačno rješenje, a zatim ponovno kliknete na gumb "Provjeri". Konačno rješenje svakoga pojedinog stupca sastoji se od dvije riječi. Pogođena rješenja svakoga pojedinog stupca pomoći će vam pogoditi konačno rješenje igre asocijacije koje se također sastoji od dvije riječi.

TRANSKRIPT

Igrom asocijacija ponovite pojmove iz cjeline Računalo i mreža. Igra asocijacija sastavljena je od tri stupca. U svakom se stupcu nalaze po četiri ključna pojma. U prvom stupcu pojmovi su: Razmjena dokumenata, Timski rad, Svi podaci na jednom računalu i Dijeljenje resursa. U drugom stupcu pojmovi su: Skupa oprema, Zlonamjerni programi, Krađa podataka i Nepodobni sadržaji. U trećem stupcu pojmovi su: Pisač, Usmjerivač, Računalo i Preklopnik. Svaki put kada otvorite jedno polje odabranoga stupca, možete probati upisati konačno rješenje toga stupca. Konačno rješenje svakoga pojedinog stupca sastoji se od dvije riječi. Pogođena rješenja svakoga pojedinog stupca pomoći će vam pogoditi konačno rješenje igre asocijacije koje se također sastoji od dvije riječi.