Krvotok i izmjena plinova

4.1.Srce i krvožilni sustav

Slika prikazuje normalnu vrijednost tlaka. Za doba od 1 do 12 mjeseci iznosi 90/60, za razdoblje od 6 do 13 godine iznosi 105/70, a za doba od 14 do 19 godina iznosi 117/77. Za doba od 20 do 24 120/79. Od 40 do 40 godina 125/83, a za razdoblje od 60 do 64 131/86
Normalna vrijednost krvnog tlaka prema godinama života
Slika prikazuje presjek arterije i vene. Arterija je izvana obojena crvenom bojom i njezin presjek pokazuje više slojeva u samoj ovojnici. Vena je izvana plava i tanja je od arterije.
Arterija i vena
Slika prikazuje mali i veliki optok krvi i glavne organe koji su za taj optok važni. To su mozak, pluća, srce, jetra, crijeva, bubrezi te mišići noge. Povezani su venama i arterijama.
Mali i veliki optok krvi
Prikazan je graf. Na x osi je dijastolički tlak s vrijednostima od 40 do 100 mmHG, a na y osi sistolički tlak s vrijednostima od 70 do 170 mmHg. Nizak krvni tlak iznosi od 70/40 do 90/60 . Normalan od 90/60 do 120/80, povišen od 120/80 do 140/90, a naviše od toga je visok krvni tlak.
Vrijednost krvnog tlaka kod odrasle osobe
Slika prikazuje dvije krvne žile i njihovu unutrašnjost. U desnoj krv normalno teče, a lijevoj je stijenka krvne žile obložena žutom masa koja spriječava protok krvi. Ispod te žile piše ateroskleroza.
Normalan i smanjen protok krvi kroz krvnu žilu
Slika prikazuje logiku iza vježbanja. Da bi se gubila težina, treba se uložiti jako lagan ili lagan napor za stjecanje kondicije i sagorijevanje masnoća. Za unaprijeđenje sposobnosti potrebno je lagano vježbati kako bi se poboljšala izdržljivost, zatim uložiti umjeren napor da bi se poboljšala aerobna kondicija te pojačat napor za povećanje maksimalnog kapacitet na kraće vrijeme. Maksimalan napor ulažu profesionalni sportaši da budu brži i maksimalno učinkoviti.
Prikaz poželjnog povećanja intenziteta otkucaja/frekvencije srca ovisno o željenim rezultatima vježbanja

4.2.Obrana tijela od bolesti

Slika prikazuje skicu žene. Na njoj su istaknute limfne žile, limfni čvorovi te slezena i timus. Najviše limfnih čvorova ima na području prepona te na prijelazu s vrata prema donjoj čeljusti.
Limfne žile i organi koji sudjeluju u obrani organizma od bolesti
Na slici su prikazana tri plava nacrtana zupčanika jedan ispod druge koji se okreću od gore prema dolje. Prvi zupčanik ima natpis bjelančevina - antigen ispod koje piše virus, bakterija i gljivica, drugi zupčanik ima natpis imunološka reakcija, a treći antitijela ili protutijela ispod kojih piše obrambene bjelančevine.
Nastanak imunološke reakcije

4.3.Optok krvi i obrana tijela od bolesti – ponavljanje

Slika prikazuje crno bijelu fotografiju na kojoj je jedino krv crvene boje. Prikazuje dvije ruke koje se primaju. Iz jedne teče krv.
Doniranje krvi čin je kojim nekome možemo spasiti život.

4.4.Disanje čovjeka

Prikazana je slika udisaja i izdisaja. Na desnoj je strani udisaj i u tom slučaju kisik ulazi kroz ista, međurebreni i trbušni mišići kreću se prema van, ošit se spušta prema dolje. Kod izdisaja se prsni koš skuplja i trbušni mišići potisuju prema unutra, ošit se diže prema gore, a kroz usta izlazi ugljik(IV) oksid.
Udisaj i izdisaj
Povezanost fotositeze i staničnog disanja
Povezanost fotositeze i staničnog disanja
Nacrtana je glava i presjek gornjih dišnih puteva, a izdvojena u dva kruga se vide glasnice. Kad osoba šuti glasnice su opuštene i raširene. Kad osoba govori, glasnice se skupljaju.
Položaj glasnica

4.5.Sustav organa za optok krvi i disanje – ponavljanje

Prikazan je tablični prikaz koja relativna vlažnost pogoduje razvoju nekih mikroorganizama i pojavi bolesti. Bakterijama pogoduje vlažnost od 0 do 30%, virusima od 0 do 40%, gljivicama od 60 do 100%, grinjama od 50 do 100%, infekcijama dišnih puteva od 0 do 50% isto kao i astmi i alergijama.
Prikazana je ruža vjetrova.
Ruža vjetrova