Živčani sustav, osjetila i hormoni

3.1.Od živčane stanice do živčanoga sustava

Građa živčane stanice
Slika prikazuje presjek živčane stanice u dvije slike. Na prvoj je slici unutar stanice naboj negativan svuda osim na jednom dijelu gdje je pozitivan, taj dio je označen crvenom bojom. izvana je naboj svugdje pozitivan osim na crvenom dijelu gdje je negativan. Na sljedećoj slici prikazano je širenje tih negativnih dijelova s vanjske strane i pozitivnih s unutarnje pa je veći dio stanice označen crvenom bojom. To se zove depolarizacija.
Podraživanje i putovanje naboja kroz živčanu stanicu
Slika prikazuje dvije živčane stanice. Jedna svojim dugim ogrankom dodiruje kratke ogranke druge. Tu se događa prijenos impulsa.
Prijenos impulsa između dvije živčane stanice
Slika prikazuje vrste sinapsi. Iz riječi sinapsa idu tri strelice. Jedna prema živčanoj stanici, jedna prema mišićnoj, a jedno prema žljezdanoj stanici.
Moguće vrstse sinapsi
Slika prikazuje uvećani presjek živca. Izgleda poput jako puno zajedno stisnutog granja zelenkaste boje s crvenom unutrašnjosti.
Građa živca
Slika prikazuje shematski prikaz pokreta. Voljni pokret je potaknut toplinom sunca te je reakcija na tu toplinu svjesna i polagana te rezultira skidanjem veste. Refleksni pokret bio bi podražen vatrom te bi reakcija bila nesvjesna i brza i rezultirala bi micanjem ruke, odnosno refleksom.
Razlika između voljnog i refleksnog pokreta

3.2.Mozak – kontrolor svih aktivnosti

Prikazan je model uvećanih dijelova tijela na gipsanoj skulpturi. Velikim su prikazane oči, nos i usta, te vrlo velike pake ruku s ogromnim prstima. Unutar velikih usta nalazi se veliki jezik.
Model prikaza uvećanih dijelova tijela po značaju, a ne veličini
Prikazana je shema različitih načina pamćenja. Prvo se aktiviraju osjetila osobe koji aktiviraju osjetilno pamćenje. To se može ignorirati. Ako se ne ignorira, osoba obrati pozornost i dovodi do kratkotrajnog pamćenja, to možemo zaboraviti ako ne koristimo. Ako pak ponavljamo kroz određeni period postići ćemo dugotrajno pamćenje. Ako to ne upotrebljavamo, opet će doći do zaboravljanja.
Različiti načini pamćenja

3.3.Očuvanje zdravlja živčanoga sustava

Na fotografiji je prikazan u krupnom planu smeđi krpelj uhvaćen pincetom i skinut sa životinje kratke bijele dlake.
Krpelj
Prikazan je graf na čijoj se y osi nalazi broj prijavljenih slučajeve dječje paralize, a na x osi se nalaze godine od 1945. pa do 2012. Najviše je slučajeva bilo pred kraj 50-ih godina kad je bilo skoro 600 prijavljenih. Zadnji slučaj je prijavljen 1989. godine.
Utjecaj cjepiva na pojavnost dječje paralize
Na fotografiji je prikazan dječak na štakama koji ima ortoze na nogama. Mišići nogu su mu atrofirani i jako slabi. Iza njega stoji doktor koji mu namješta ortoze.
Dječja paraliza
Prikazana je fotografija pluća zdrave osobe pored kojih su pluća osobe koja je imala rak. Pluća zdrave osobe su jednobojna, rozo-narančaste nijanse. Pluća oboljela od raka su promijenjene boje, bijela i naotečena u gornjem dijelu te smežurana i plavičasta u donjem dijelu.
Pluća

3.4.Živčani sustav – ponavljanje

Prikazana je slika u tri etape. U prvoj etapi je manje veza između živčanih stanica, u drugoj etapi je jako puno veza, a u trećoj još više.
Povezanost živčanih stanica tijekom prvih deset godina života

3.5.Građa i uloge osjetila

Prikazan je gipsani model, karikatura, uvećanih onih dijelova tijela koji imaju više završetaka živaca. Uvećana su usta i jezik te šake, prsti.
Model uvećanih dijelova tijela
Prikazan je presjek područja oko oka. Prikazana je očna jabučica okružena kostima luzbanje, ispred se vidi koža i trepavice.
Sporedni dijelovi oka
Na slici su prikazana tri položaja zjenice. Kad je sunce jako, zjenica je skupljena, jako mala. ako je poluoblačno, onda je veća, a ako je noć, onda je velika.
Položaj zjenice u mraku te pri djelomičnoj i jakoj svjetlosti
Prikazan je nastanak slike u oku. Vidi se dječak ispred velikog prikaza oka, oko obuhvaća cijelog dječaka, i kroz leću slika ulazi i pada na žutu pjegu umanjena i okrenuta naopako.
Kako nastaje slika u oku?
Kratkovidna i dalekovidna osoba
Kratkovidna i dalekovidna osoba
Prikazan je presjek uha. Vidi se uška na koju se nastavlja zvukovod ispunjen dlačicama i lojnim žlijezdama. Na njega se nastavlja bubnjić s čekićem, nakovnjem i stremenom. To je srednje uho. Unutrašnje uho čine polukružni kanalići, ušne vrećice, pužnica i slušni živac. Iz srednjeg uha vodi Eustahijeva cijev.
Građa uha
Osjetilo njuha
Osjetilo njuha
Prikaz nekih od osjeta koje čovjek doživljava pomoću jezika
Prikaz nekih od osjeta koje čovjek doživljava pomoću jezika
Skala boli
Skala boli

3.6.Osjetila – ponavljanje

Uzroci gubitka sluha
Prikazana je ljestvica jačine decibela. Šaptanje iznosi 20 decibela, tiha dnevna soba 30, život u predgrađu 50, razgovor umjerenog tona glasa 60, osobno vozilo 70, kamion srednje veličine 80, veliki kamion 90, bušilica 100, rock bend 110, uzlijetanje aviona 120, a prag boli je na 130 decibela.
Jačina zvuka pojedinih događaja u decibelima (dB)

3.7.Hormoni – kemijski glasnici u našemu tijelu

Prikazana je slika muškarca i žene te njihove žlijezde s unutrašnjim lučenjem. Zajedničke su: hipotalamus, štitna žlijezda, prsna žlijezda, nadbubrežne, gušterača, a različite: jajnici kod žena i sjemenici kod muškaraca.
Žlijezde s unutrašnjim lučenjem
Mehanizam pokazuje kako hipotalamus stimulira rad hipofize koja stimulira rad jajnika koji proizvode spolne stanice i hormone. Nakon toga se zaustavlja proizvodnja hormona koji potiču proizvodnju hormona jajnika.
Mehanizam povratne sprege na primjeru reguliranja rada jajnika
Fotografija prikazuje sliku dvojice muškaraca naslonjenih na ogradu mosta. Jedan je patuljastog rasta i niži je od ograde, a drugi je više nego dvostruko viši od njega.
Gigantizam i patuljasti rast

3.8.Hormoni – ponavljanje

Slika prikazuje slijed. na početku je masna stanica koja izgleda poput nakupine žutih lopti. strelica od te stanice vodi prema nazivu leptin, a strelica od leptina prema mozgu gdje je istaknut hipotalamus za koji piše da kontrolira glad, potrošnju energije te tjelesnu temperaturu.
Djelovanje leptina
Slika prikazuje graf proizvodnje hormona rasta tijekom dana. na x osi grafa istaknuti su sati od 10 do 21, a na y osi brojevi od 0 do 40 (razmak svakih 10) koji označavaju razinu hormona rasta u mg/ml. najviša razina je oko 11 sati kad je na 40 mg/ml, nakon čega naglo kreće padati i između 13 i 14 sati je na manje od 5 mg/ml, nakon toga raste do 15 mg/ml oko 14 sati i opet pada i ostatak dana ostaje uglavnom ispod 10 mg/ml.
Proizvodnja hormona rasta tijekom dana
Prikazan je graf koji prikazuje razinu šećera u krvi kod tri osobe. na x osi je vrijeme od 0 do 3 sata, a na y osi razina šećera u krvi od 0 do skoro 12 mmol/l. Osoba A ima povišenu razinu šećera, osoba B normalnu, a osoba C nisku razinu šećera u krvi.