O Edutoriju

NaslovnicaO Edutoriju

O Edutoriju

Edutorij je repozitorij digitalnih obrazovnih sadržaja koji omogućuje objavu, pristup, pohranu i razmjenu digitalnih obrazovnih sadržaja, nastalih prvenstveno od strane nastavnika i učenika hrvatskih osnovnih i srednjih škola, ali i od stručnjaka s ostalih obrazovnih ustanova. Osim tih sadržaja, Edutorij sadrži i obrazovne materijale nastale na drugim CARNET-ovim sustavima i platformama kao i one nastale u okviru djelatnosti izdavačkih kuća.

Korisnici Edutorija primarno su nastavnici hrvatskih osnovnih i srednjih škola, no sustav je namijenjen i njihovim učenicima, djelatnicima visokih učilišta i javnih znanstvenih instituta te ostalima koji posjeduju valjan elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Korisnicima Edutorija nudi se mogućnost:

• objave i dijeljenja vlastitih digitalnih obrazovnih sadržaja
  • pretraživanja svih digitalnih obrazovnih sadržaja putem jednostavne i napredne tražilice ili kroz stablastu strukturu aktualnog nastavnog plana i programa
  • pristupa digitalnim obrazovnim sadržajima te preuzimanja u skladu s pripadajućom licencom
  • ocjenjivanja tuđih sadržaja
  • izrađivanja nastavničkih priprema
  • izrađivanja vlastitih kolekcija materijala te uključivanje u kolekcije drugih korisnika
  • pretplate na sadržaje i kolekcije te praćenja sadržaja
  • razmjene digitalnih obrazovnih sadržaja
  • kreiranja interesnih zajednica te sudjelovanja u njihovim društvenim aktivnostima
  • klasificiranja i preporučivanja digitalnih obrazovnih sadržaja
  • personaliziranja sustava.

Uspostava Edutorija

Edutorij je nastao u sklopu projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“. Pilot projekt e-Škole dio je šireg programa e-Škole, koji se provodi kroz više projekata informatizacije školskog sustava, u razdoblju od 2015. do 2022. godine.

Puni naziv cjelokupnog programa glasi “e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće”. Opći cilj programa e-Škole pridonosi jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava s ciljem osposobljavanja učenika za tržište rada, daljnje školovanje i cjeloživotno učenje.

Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET, a mjerodavno tijelo koje je nadležno CARNET-u je Ministarstvo znanosti I obrazovanja kojemu je nadležna Vlada RH.

Nadogradnja Edutorija ostvarena je Ugovorom o nadogradnji usluge informacijskog sustava repozitorija digitalnih obrazovnih sadržaja između CARNET-a i zajednice Izvršitelja koju čine Notus IT d.o.o. i Sveučilište u Mostaru. Odabir zajednice Izvršitelja proveden je putem javnog natječaja.