2.6.1. Ioni u različitim agregacijskim stanjima

U prije navedenim primjerima prikazali smo postupak nastajanja ionskih spojeva, koji je najuobičajeniji u kemičarskoj praksi, tj. sve se događa u vodenoj otopini.

Ipak, nikako se ne bi taj postupak trebao smatrati i jedinim mogućim!

Naime, natrijevi ioni, kao i ioni bilo kojeg elementa, mogu su dobiti na različite načine i u različitim agregatnim stanjima. Kao primjer, ovdje ćemo se zadržati na natriju:

Iz pare natrija:

[latex]Na(g)\rightarrow Na^+(g) + e-[/latex]

Da bi bili efikasni, takvi ionizacijski procesi zahtijevaju niske tlakove, jer je u tim uvjetima udaljenost među pojedinačnim atomima (ili ionima) natrija dovoljno velika da suprotan proces (deionizacija) postaje zanemariv.

Iz taline natrija:

[latex]Na(l)\rightarrow Na^+(l) + e-[/latex]

Da bi bili efikasni, takvi procesi zahtijevaju prisustvo neke izrazito elektronetivne tvari, koja će privući nastale elektrone.

U čvrstom stanju:

[latex]Na(s)\rightarrow Na^+(s) + e-[/latex]

Ovaj proces je najmanje intuitivan, ali i on postaje vrlo efikasan u prisustvu neke izrazito elektronetivne tvari, koja će privući nastale elektrone. Mehanokemijski procesi omogućuju upravo takve uvjete i oni su se pokazali vrlo uspješnima.

Osim toga, ako se reakcija provodi u otopini, otapalo ne treba nužno biti voda, nego to može biti i neko drugo otapalo, koje uspješno solvatira nastale ione. Na primjeru natrijevih iona, općenito solvatirani ion Na+ zapisujemo kao:

Na+(sol)

u specifičnom slučaju, kad je otapalo voda, onda pišemo:

Na+(aq).

Iako se prethodni komentar može činiti samim po sebi razumljivim, pa možda i suvišnim, treba uzeti u obzir zapravo nevjerojatnu činjenicu da mnogi kemičari, mnogi od njih čak i vrhunski znanstvenici, smatraju da je za ostvarenje kemijske reaktivnosti nužno prisustvo otapala. U novije doba svjedočimo slamanju tih predrasuda, osobito na području mehanokemije, koja se intenzivno razvija.

1. Pokus

Fotografija prikazuje ukapavanje prozirne tekućine u epruvetu kapaljkom.

Mehanokemijska reakcija izmjene iona