4.9 Aktivnosti za učenje

Ponovi naučeno u modulu Skupovi točaka u ravnini pomažući učitelju Josipu da dođe do nagrada za učenike.

Skupovi točaka u ravnini
Staklena posudica puna rozih bombona

Učitelj Josip organizirao je obilježavanja Svjetskog dana tablice množenja. Za najuspješnije natjecatelje osigurao je prigodne nagrade. Dan uoči Svjetskog dana tablice množenja nagrade je stavio u ormariće u svojem kabinetu i zaključao ih mnogobrojnim lokotima kako ih nitko ne bi mogao uzeti.

Sljedeće jutro na putu do škole učitelj Josip sjetio se da je kod kuće ostavio token za e-dnevnik pa se odlučio vratiti po njega. No to je značilo da će u školu stići u posljednji trenutak. Zato je zamolio učenike u svojemu razredu, kojima je razrednik, da umjesto njega donesu nagrade pokraj pozornice gdje će se dodjeljivati.

Učitelj Josip predaje matematiku i voli zagonetke te se dosjetio da bi baš bilo prikladno ne otkriti šifre lokota nego kombinacije koje ih otključavaju sakriti i poslati u matematičkim zadatcima.

Pomozi razredu učitelja Josipa što brže riješiti zadatke i otključati lokote.

Ormarić
4 ormarića i svaki od njih je zaključan lokotom. Prvi lokot ima krug i kvadrat. Drugi ima 3 slova, A, B i C. Treći ima 3 kruga, jedan je crveni, drugi je žuti, a treći je plavi. Četvrti lokot na sebi ima brojeve 1, 2 i 3.

Riješi zadatak i otključaj prvi lokot.

Prikazani likovi su osnosimetrični. Odredi koliko osi simetrije imaju. Poredaj ih po veličini od lika koji ima najviše osi simetrije do lika koji ima najmanje osi simetrije. Time ćeš otključati prvi lokot.

• jednakostraničan trokut
  • kvadrat
  • krug
  • pravokutnik
  • jednakokračan trokut
Dužina, polupravac, pravac

Riješi zadatke i otključaj drugi lokot.

Ispiši točke koje pripadaju dužini O P ¯ sa slike. Zatim ispiši točke koje pripadaju pravcu p sa slike. Na kraju, ispiši točke koje pripadaju polupravcu R J sa slike. Koristeći se svim ispisanim slovima, složi matematički pojam iz ovog modula. Time ćeš otključati drugi lokot. Slovo koje ostane neiskorišteno, stavi na 9. mjesto.

• R
  • E
  • O
  • J
  • L
  • U
  • P
  • T
  • M

Odaberi je li tvrdnja točna ili netočna te otkrij kombinaciju boja koja otključava treći lokot.

Tvrdnja   Točno   Netočno
1. Svaki izbočeni kut manji je od tupog.
2. Ako su dva kuta suplementarna, onda moraju imati jedan zajednički krak.
3. Krajnja točka dužine pripada dužini.
4. Ako su dva kuta susjedna, onda jedan od njih mora biti šiljast, a drugi tup.
5. Središte kružnice pripada kružnici.

Nakon što riješiš sve zadatke iz tablice, poredaj boje od one koja je rješenje prvog zadatka redom do boje koja je rješenje petog zadatka i otključaj treći lokot. Boju koja ostane neiskorištena, stavi na 6. mjesto.

• plava
  • ljubičasta
  • zelena
  • žuta
  • narančasta
  • crvena

Riješi sve zadatke u bilježnicu, zanemari mjernu jedinicu te odredi zbroj svih rješenja.

Zadatak
Koliko minuta ima 7°?
Kolika je veličina ispruženog kuta?
Veličina šiljastog kuta uz presječnicu usporednih pravaca je 46°, kolika je veličina tupog kuta uz tu presječnicu?
Odredi veličinu kuta suplementarnom kutu od 36°.
Kolika je veličina sukuta kuta veličine 27°?
Zbroj svih rješenja:
Upiši zbroj rješenja zadataka iz tablice i otključaj četvrti lokot.
.

Nakon što su svi lokoti uspješno otključani, natjecanje je spašeno. Učitelj Josip ti zahvaljuje na pomoći i želi ti puno uspjeha u daljnjem učenju.