Tajni život žabe

Nakon nekoliko dana od mriješćenja crna jaja promijene oblik i postanu slična grančici. Desetak dana od početka mriješćenja punoglavci izlaze iz ovoja i pričvrste se za biljke. Dišu škrgama koje su perasto razgranane na prednjim bočnim dijelovima tijela. Nakon toga otvore se usta i počinje hranjenje vodenim biljkama. Zatim izgube vanjske škrge i počinju disati unutarnjim škrgama. Nakon 6 – 7 tjedana punoglavcima počnu rasti udovi. Prvo se pojave stražnje noge (tada se počinju hraniti mesom), a dosta kasnije i prednje noge. Rep postupno nestaje, a životinja izlazi na površinu i guta zrak. Punoglavac sve više sliči žabi. Kad žabice počnu skakati, morate ih pustiti na mjestu uzorkovanja mrijesta. Svi su vodozemci u Hrvatskoj ugrožene i zakonom zaštićene vrste.

Razvojni ciklus žabe
Razvojni ciklus žabe
  • Istražite literaturu i prikupite informacije o pravilnome skupljanju mrijesta žabe te pripreme akvarija, kao što je mrežna stranica Hrvatskog biološkog društva.
  • Priredite dva akvarija u koja ćete raspodijeliti prikupljena jaja žabe. Jedan akvarij stavite u razred , a drugi u školski vrt.
  • U oba akvarija bilježite datume svake promjene, promjene slikajte fotoaparatom, svaki dan izmjerite temperaturu vode približno uvijek u isto vrijeme.
  • Od fotografija izradite dva plakata razvoja žabe. Plakat treba sadržavati kratak opis svih promjena u oba akvarija, datume tih promjena.
  • Prezentirajte plakat te izvedite moguće zaključke.

Problemski kutak:

Neotenija je pojava postizanja spolne zrelosti na stupnju ličinke, koja se tada može i razmnožavati. Opažena je kod ženki krijesnica, termita, vodozemaca (čovječja ribica).
Kod čovječje ribice postoji apsolutna neotenija, tj. kod nje se preobrazba u odraslu jedinku ne može ničim potaknuti. Istraživanjima je dokazano da zastoj u razvoju nastaje zbog pomanjkanja hormona štitne žlijezde (tiroksina). Jod je sastavni dio hormona tiroksina koji nadzire preobrazbu punoglavca u žabu.

Na osnovi pročitanoga teksta oblikujte istraživačko pitanje, postavite hipotezu te osmislite tijek izvedbe nekoga sljedećeg istraživanja.
Dobivene rezultate usporedite s prijašnjim istraživanjem.

Natrag na jedinicu