2.4 Sljedeća jedinica Najjednostavniji oblici života i stanica – ponavljanje
2.3

Stanične diobe

Moći ću:
  • razlikovati tjelesne i spolne stanice s obzirom na broj kromosoma, nastanak i njihovu ulogu u organizmu
  • opisati odnos gen – molekula DNA – kromosom
  • skicirati mitozu i ukazati na njene karakteristike i važnost za organizam
  • skicirati mejozu i ukazati na njene karakteristike i važnost za organizam
  • povezati mitozu s rastom, obnavljanjem organizma i razmnožavanjem, a mejozu s genetskom varijabilnošću potomstva.

Uvod

Svatko od vas donio je svoju fotografiju iz djetinjstva, a kao dodatni materijal pripremljene su i vaše razredne fotografije iz prijašnjih školskih godina.

  • Rasporedite se u parove i promotrite svoje prikupljene fotografije. Usporedite suvremeno i fotografirano izdanje svoga para te izdvojite što više uočljivih, fizičkih osobina – što se izmijenilo tijekom vremena, a što je ostalo isto. Usporedite rezultate s ostalim učenicima u razredu. Ističu li se neke osobine kao zajedničke većini učenika u razredu, npr. Što se najviše izmijenilo, a što ne? Kako nastaju izdvojene sličnosti i razlike?

Tijekom evolucije, pojavio se veliki broj različitih organizama. Već smo u prijašnjim jedinicama pojašnjavali što je sve utjecalo na biološku raznolikost, no isto tako smo istaknuli i neke zajedničke osobine živih bića. Jedna od zajedničkih osobina je stanična građa. Koliko stanica ima neki organizam? Kako nastaju sve te stanice? Ako su sve biljke građene od istih biljnih stanica, kako se osigurava tolika raznolikost veličina i oblika? Je li nasljedna uputa ista u svim stanicama jednoga organizma? Što se događa s uputom tijekom staničnih dioba? To su samo neka od pitanja na koja ćete doznati odgovore.

Stanice u organizmu

Izgledaju li sve stanice u jednom organizmu jednako? Obavljaju li sve stanice iste zadaće?
Kod jednostaničnih organizama, unutar jedne stanice odvija se sve potrebno za život i preživljavanje, a sam izgled i veličina stanice/organizma određena je vrstom i načinom života. Pri razmnožavanju, stanica/jednostanični organizam jednostavno se podijeli na dvije nove stanice. Novonastale stanice identične su međusobno, a i u odnosu na roditeljsku stanicu.

Kod višestaničnih organizama, razlikujemo dva osnovna tipa stanica: tjelesne i spolne stanice. One se međusobno razlikuju po svojim ulogama i količini nasljedne tvari (broju molekula DNA). Spolne stanice javljaju se u dva oblika (muške i ženske spolne stanice), dok tjelesne stanice mogu biti vrlo različite, kao što ste već sigurno uočili tijekom mikroskopiranja na nastavi Prirode i Biologije. Veličina i oblik tjelesnih stanica ovisi o zadaći koju one obavljaju u organizmu (specijalizirane su).

  • Promotrite priložene fotografije i odgovorite na sljedeća pitanja:
    1. Koja se od prikazanih stanica hrani autotrofno? Pojasnite svoj odgovor.
    2. Mogu li se prikazane stanice kretati? Kako?
    3. U kojim su stanicama vidljive vakuole?
    4. Kreću li se stanice i u višestaničnim organizmima?
    5. Kojoj od prikazanih stanica možemo vidjeti sadržaj unutar jezgre?

Izgledaju li sve stanice u jednom organizmu jednako?
Obavljaju li sve stanice iste zadaće?

JEDNOSTANIČNI ORGANIZMI VIŠESTANIČNI ORGANIZMI
Tablica usporedbe
Samo jedna stanica u kojoj se odvijaju svi životni procesi. Dva tipa stanica: tjelesne i spolne stanice.
Pri razmnožavanju stanica se podijeli na dvije nove stanice. Spolne stanice javljaju se u dva oblika: spermiji i jajne stanice.
Izgled i veličina stanice ovisi o vrsti i načinu života. Izgled i veličina tjelesnih stanica ovisi o ulozi koju one obavljaju u organizmu.

Broj molekula DNA u jezgri stanica svake vrste je različit.
Vinska mušica ima samo 8 molekula DNA.
Konj ima 64 molekula DNA.
Čovjek ima 46 molekula DNA.
U spolnim stanicama vrste imaju upola manje DNA molekula.
Čovjek u spermijima i jajnim stanicama ima po 23 molekule DNA.
Spajanjem jezgri spolnih stanica nastaje zigota.
Zigota je prva tjelesna stanica organizma.
Zigota se ubrzo započne dijeliti.
Dijeljenjem zigota osigurava rast i razvoj višestaničnog organizma.
Prije diobe svake stanice prvo se mora udvostručiti njena DNA.
Molekule DNA u sebi sadrže niz uputa za izgradnju i rad organizma.
Nužno je da se molekule DNA ravnomjerno rasporede u sve nove stanice.

Molekula DNA i dioba stanica

Broj molekula DNA u jezgri stanica svake vrste točno je određen. Vinska mušica posjeduje samo 8 molekula DNA u tjelesnim stanicama, dok ih npr. čovjek ima 46, a konj 64.

  • S obzirom na to da prva tjelesna stanica organizma (zigota) nastaje oplodnjom, koliko će kromosoma biti u spolnim stanicama navedenih vrsta? Obrazložite. Svi su navedeni organizmi višestanični i relativno brzo nakon oplodnje možemo promatrati njihove mlade. Kojom su diobom nastale sve te nove stanice? Gdje je sadržana uputa za njihovu proizvodnju? Što mora prethoditi diobi svake stanice kako bi se sačuvala nasljedna uputa?

Spajanjem jezgara spolnih stanica nastaje prva tjelesna stanica organizma (zigota), koja se ubrzo započne dijeliti kako bi osigurala rast i razvoj višestaničnog organizma. U spolnim stanicama vrste imaju upola manje molekula DNA, što znači da čovjek u spermijima i jajnim stanicama ima po 23 molekule DNA. Prije diobe svake stanice prvo se mora udvostručiti njena DNA. Molekule DNA u sebi sadrže niz uputa za izgradnju i rad organizma te je nužno da se one ravnomjerno rasporede u sve nove stanice. Zašto se molekula DNA formira u kromosome samo prije diobe stanica? Postoji li razlika u DNA materijalu kod jednostrukog i dvostrukog kromosoma?

Molekula DNA je nukleinska kiselina koja je građena od dva isprepletena lanca koji su međusobno povezani dušičnim bazama. Ona je nosilac nasljednih osobina u većini vrsta, a njeni odsječci geni u sebi sadrže upute za izgradnju i rad organizma određene vrste. DNA je vrlo duga, nitasta molekula koja se prije diobe stanice udvostruči (kopira) te se omotava oko molekula bjelančevina i stvara tjelešca kromosome. Na taj se način osigurava da se molekule DNA ne prekinu niti oštete tijekom same diobe stanice. Jednostruki kromosomi građeni su od jedne molekule DNA. Dvostruki kromosomi građeni su od dvije kromatide (molekule DNA i njene identične kopije). Koje ćete od opisanih kromosoma vidjeti na početku, a koje na kraju stanične diobe?

Mitoza je jednostavna stanična dioba.
Mitozom nastaju tjelesne stanice višestaničnih organizama.
Mitozom se jednostanični organizmi razmnožavaju.
Mitozom višestanični organizmi rastu i obnavljaju se.
Što se događa tijekom diobe?

Raspravite:

  • Zašto jezgrina ovojnica nestane pa se ponovno oblikuje?
  • Kako niti diobenog vretena pomažu u razdiobi kromosoma tijekom diobe?
  • Koliko je originalnih molekula DNA bilo na početku diobe u stanici?
  • Koliko je originalnih molekula DNA u stanicama koje su nastale?
  • Jesu li te nove stanice identične ili ne?

Mitoza

  • Na nastavi Prirode već ste ranije spominjali mitozu. Ima li ova dioba istu zadaću kod jednostaničnih i višestaničnih organizama? Hoće li se novonastale stanice nakon mitoze odvojiti ili ostati na okupu?

Mitoza je jednostavna stanična dioba kojom nastaju tjelesne stanice višestaničnih organizama. Znate je i kao diobu kojom se jednostanični organizmi razmnožavaju, a višestanični organizmi rastu i obnavljaju.

  • Pogledajte priloženu animaciju mitoze i u svoje bilježnice ukratko opišite što se događa tijekom same diobe. Tijekom opisa mitoze možete pretpostaviti/raspraviti i o slijedećim pitanjima zašto jezgrina ovojnica nestane pa se ponovno oblikuje. Kako niti diobenog vretena pomažu u razdiobi kromosoma tijekom diobe? Koliko je originalnih molekula DNA bilo na početku diobe u stanici, a koliko ih je u stanicama koje su nastale? Jesu li te nove stanice identične ili ne?
    Opis možete napisati u bilježnici/notepadu kao scenarij nekoga filma ili kazališne predstave gdje su molekule DNA glavni junaci, a jezgra i stanica mjesta radnje.

 

Mejoza je dioba kojom nastaju spolne stanice višestaničnih organizama.
Tijekom mejoze dolazi do redukcije u broju kromosoma.
Novonastale stanice imaju upola manji broj molekula DNA.

Mejoza

Mejoza je dioba kojom nastaju spolne stanice višestaničnih organizama. Tijekom nje dolazi do redukcije u broju kromosoma pa novonastale stanice imaju upola manji broj molekula DNA. No, to nisu jedine razlike između mitoze i mejoze.

  • Proučite priloženu ilustraciju i izdvojite još barem tri razlike između prikazanih dioba.
Mitoza i mejoza
Mitoza i mejoza

Za kraj…

S obzirom na to da je u tijelu višestaničnih organizama broj tjelesnih stanica zastupljen u velikome broju, provjerite jeste li u potpunosti shvatili tijek mitoze kojom sve te stanice nastaju. Riješite priložene zadatke.

Nakon što ste utvrdili tijek mitoze pomoću ilustracije, provjerimo kakvi ste na pravome materijalu.

  • U nastavku se nalazi fotografija mikroskopskog preparata vršnih stanica korijena luka. Prisjetite se gradiva Prirode 5. razreda i pojasnite koja je njihova uloga u organizmu luka. Uz pomoć svoga znanja, ali i ilustracije iz prethodnog zadatka, prebrojite koliko se stanica trenutno nalazi u mitozi, u kojima od tih stanica se mitoza već završava (dolazi do podjele citoplazme), a u kojima se kromosomi tek oblikuju ili se nalaze u ekvatorijalnoj ravnini.
Mikroskopski preparat vršnih stanica korijena luka koje su obojene ljubičastom bojom
Mikroskopski preparat vršnih stanica korijena luka

U slučaju da ste u mogućnosti u školi izraditi svoje vlastite preparate luka, učinite to i provjerite broj stanica u pojedinim dionicama mitoze.
Dobivene rezultate prikažite ostatku razreda pomoću grafikona pri izradi kojih vam može pomoći alat Meta-chart. Na osnovi prikazanih rezultata raspravite o tome raste li još uvijek korijen vašega luka, utječu li životni uvjeti (npr. (ne)dostupnost vode ili (ne)plodno tlo) na broj stanica u diobi i sl.