Procjena znanja

1
Dana su dva neprazna D   i K . Pravilo pridruživanja koje elementu iz skupa​ D   pridružuje   element skupa K nazivamo  i pišemo​ f : D K .
Skup D zovemo funkcije, a skup​ K       funkcije.
2

Uparite pravila pridruživanja i njihove domene i slike funkcije.

f ( x ) = 1 x
D ( f ) = R, f ( D ) = R   ​
f ( x ) = 3 x - 5
D ( f ) = R , f ( D ) = 7   ​
f ( x ) = 7   ​
D ( f ) = R \ 0 , f ( D ) = R \ 0   ​
f ( x ) = x 2   ​
D ( f ) = R, f ( D ) = 0 ,   ​
3

4

5

6

Linearna funkcija, zadana pravilom pridruživanja f ( x ) = a x + 5 , bit će rastuća za a .

7
Linearna funkcija, zadana pravilom pridruživanja ​ f ( x ) = a + 1 x + 4 , bit će padajuća za  a
 .

8

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije​ f ( x ) = 2.5 x + 1 . Smjestite ponuđene vrijednosti na odgovarajuća mjesta.

4

10

9

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije​ f ( x ) = 0.15 x + 3 . Smjestite ponuđene vrijednosti na odgovarajuća mjesta.

2

0.3

10

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije​ f ( x ) = - 1.2 x + 1 . Smjestite ponuđene vrijednosti na odgovarajuća mjesta.

5

- 6

11

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije​ f ( x ) = - 7 2 x + 2 . Smjestite ponuđene vrijednosti na odgovarajuća mjesta.

1   ​

- 3.5   ​

12
U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije g .
Na slici je graf linearne funkcije.

Izračunajte: g ( 54 ) =  .

g ( ) = - 100 3 .
13
U koordinatnom je sustavu nacrtan graf linearne funkcije h .

Na slici je graf linearne funkcije.

Izračunajte: g ( 54 ) =   .

g ( ) = - 29.25 ​.

14

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf funkcije  u : R R .

Na slici je graf funkcije.

Pravilo pridruživanja je u ( x ) =    ​

- x
- 2 x < 0   ​
x < - 2

x + 4
x 0   ​
15

U koordinatnom je sustavu nacrtan graf funkcije  v : R R .

Na slici je graf funkcije.

Pravilo pridruživanja je ​ v ( x ) =

- 0.5 x - 1
x < - 4   ​
0.25 x + 0.75
x 1
1
- 4 x < 1   ​
16

Funkcija apsolutne vrijednosti ​ f : R R zadana je pravilom pridruživanja f ( x ) = 2 x - 3 - 5 . Za koje vrijednosti argumenta je f ( x ) 0 ?

17
Linearna funkcija ​ h : R R  zadana je pravilom pridruživanja  h ( x ) = - 7 x + 4 . Za koje vrijednosti argumenta vrijedi ​ h ( x ) < - 3 ?
18
Cijena je ulaznice u zabavni park 20 kuna, a za svaku vožnju na atrakciji treba platiti 15 kuna. Pravilo pridruživanja koje opisuje ovisnost količine potrošenog novca T o broju vožnji u parku n je T ( n ) =   · x +   ​  . Za devet će vožnji Martina ukupno potrošiti  kuna.
Marko je imao 130 kuna i mogao je proći najviše  vožnji.
19

Ovisnost duljine čeličnog snopa linearno je ovisna o temperaturi. Pri temperaturi od 4 ° C   duljina je čelika 15.24 metara, a pri temperaturi od 34 ° C duljina je istoga snopa 15.27 metara. ​Koje od navedenih pravila pridruživanja opisuje ovisnost duljine čeličnog snopa o temperaturi t ?

20
Andro je jedan dan išao na vožnju biciklom. Graf prikazuje njegovu udaljenost od kuće od 9 : 00 do 14 : 00 sati dok se vozio ili odmarao.
Na slici je graf.

Andro je u 10 : 30 sati bio od kuće udaljen  kilometara. Na tom se mjestu odmarao minuta. U sati je bio udaljen od kuće 20 kilometara. Najveća udaljenost do kuće bila je    kilometara. Najbrže je vozio bicikl između  sati i  sati prosječnom brzinom od  kilometara na sat. Ukupno je prešao  kilometara.
ZAVRŠITE PROCJENU