2.2. Fotoelektrični učinak

Uvod

Pokus: Fotoelektrični učinak

Pitanje:

Provjerite u nastavku vaše odgovore na osnovu opažanja prethodnog pokusa.

Odgovor:

Na elektroskop se pričvrsti naelektrizirana cinkova pločica.

Plastični se štap natrlja suknom kako bi se naelektrizirao negativnim nabojem pa se tako nabijenim štapom dotakne cinkova pločica. Višak elektrona prelazi s plastičnog štapa na pločicu i s nje na kazaljku elektroskopa. Kazaljka se otklanja.

Pločica se obasja bijelom svjetlošću žarulje od 60 W, zatim 100 W. Ne zamjećuju se nikakve promjene. Nakon toga, pločicu obasjamo živinom svjetiljkom (ultraljubičastom svjetiljkom).

Kazaljka elektroskopa se priklanja. Znači, ova svjetlost izbija elektrone s površine cinkove pločice i time smanjuje negativni električni naboj pločice (i kazaljke elektroskopa).

Konačno se vidjelo i što će se dogoditi stavi li se između živine svjetiljke i cinkove pločice - staklena ploča. Kazaljka elektroskopa ne pokazuje promjene. Staklo zaustavlja ultraljubičasti dio elektromagnetskog zračenja.

Pitanje:

U drugom razredu ste se upoznali s postojanjem slobodnih elektrona u metalima.

Zašto slobodni elektroni ne izlijeću iz metala, nego ostaju u metalu vezani?

Odgovor:

Ako neki od lako pokretljivih elektrona koji se nasumično gibaju unutar kristalne rešetke metala krene iz unutrašnjosti prema površini metala, on ne može izletjeti s površine. Izlaz iz metala onemogućuje privlačno međudjelovanje između tog elektrona i obližnjih pozitivnih iona na površini metala.

Za znatiželjne i one koji žele znati više

Objašnjenje fotoefekta

Pri naponu izvora 0 V odaberite materijal katode, natrij i valnu duljinu od 400 nm. Mijenjajte intenzitete upadne svjetlosti. Što opažate?

Ponovite postupak i za druga dva meterijala, cink i kalcij. Kakva su sada vaša opažanja?

Što možete zaključiti o tome kako se odnose struja u strujnom krugu i intezitet upadne svjetlosti?

I dalje je napon izvora 0 V. Materijal katode je natrij. Namjestite intenzitet svjetlosti na 100%.

a) Promijenite valnu duljinu. Smanjujte valnu duljinu, zatim ju povećavajte.

Postoji li za dane materijale katode neka granična valna duljina pri kojoj nastaje fotoelektrični učinak?

Kako znamo da je došlo do fotoelektričnog učinka? Što pokazuje ampermetar?

b) Ako ste uspjeli utvrditi postojanje graničnih valnih duljina, izračunajte za svaki materijal katode granične frekvencije svjetlosti.

Neka je za premaz katode odabran natrij. Pri intenzitetu 100% i namještenoj valnoj duljini manjoj od granične valne duljine za natrij, pomoću klizača mijenjajte napone izvora. Prvo povećavajte, zatim smanjujte. Krenite prema negativnim vrijednostima napona.

  1. Što se događa sa strujuom pri povećanju napona, a što pri smanjenju?
  2. Očitajte vrijednost napona nakon kojeg se struja više ne povećava, odnosno postigne neku stalnu vrijednost.
  3. Pri kojem naponu struja prestaje teći u strujnom krugu?
  4. Istražite što će se dogoditi sa strujom zasićenja kada smanjite intenzitet svjetlosti.
  5. Ponovite postupak i za katodne premaze od cinka i kalcija.
  6. Ovisi li vrijednost zaustavnog napona o intenzitetu svjetlosti?
  7. Mijenja li se iznos zaustavnog napona pri promjeni intenziteta svjetlosti?
  8. Usporedite dobivene zaustavne napone za natri, kalcij i cink.

Odgovore na sva ova pitanja provjerite u nastavku jedinice.

Analiza eksperimentalnih rezultata – grafički prikaz rezultata

Rješimo:

1.

Odgovor:

Kad je anoda na pozitivnom potencijalu i napon izvora držimo stalnim,  za danu frekvenciju zračenja fotostruja je proporcionalna intenzitetu elektromagnetskog zračenja.

2.

Odgovor:

Kad se frekvencija i intezitet zračenja drže stalnim i pritom kontinuirano povećavamo pozitivni napon s obzirom na anodu, fotostruja i raste s povećanjem napona izvora [latex]U[/latex].

Pri nekoj vrijednosti napona, njegovo daljnje povećanje više neće utjecati na fotostruju. Fotostruja je postignula svoju maksimalnu vrijednost koju zovemo strujom zasićenja.

Ako se zamijeni polaritet izvora napona, samo najenergetskiji fotoelektroni dolaze do anaode. Ostale elektrone uspostavljeno električno polje zaustavlja.

Kad reverzni napon postigne kritičnu vrijednost, fotostruja nestaje, [latex]i=0[/latex]. Pri ovom zastavnom naponu [latex]U_{\mathrm z}[/latex], do anode mogu stići samo elektroni sa maksimalnom kinetičkom energijom.

Za danu frekvenciju zračenja, struja zasićenja ovisi o intenzitetu zračenja. Što je veći intenzitet zračenja, struja zasićenja bit će veća.

Zaustavni napon se ne mijenja pri promjeni intenziteta zračenja.

3.

Ovisnost zaustavnog napona o frekvenciji zračenja

Odgovor:

Pri danom intenzitetu zračenja, zaustavni napon ovisi o frekvenciji zračenja. Za više frekvencije zračenja veći je iznos zaustavnog napona.

Mjerenja ovisnosti zaustavnog napona o frekvenciji ne ovise o intenzitetu upadnog zračenja.

Kako je [latex]U_{\mathrm z}=\dfrac{E_{\mathrm{k,max}}}{\mathrm e}[/latex] na osnovu dijagrama se može zaključiti da se maksimalna kinetička energija fotoelektrona povećava s frekvencijom:

[latex]E_{\mathrm{k,max}}=\mathrm{konst}(f-f_{\mathrm g})[/latex]

4.

Ovisnost fotostruje o frekvenciji zračenja

Odgovor:

Fotoelektrični učinak nastaje samo ako je frekvencija zračenja kojom se obasjava katoda, veća od granične frekvencije koja je karakteristična za materijal od kojeg je načinjena katoda.

Maksimalna kinetička energija fotoelektrona ovisi o izvoru zračenja i vrsti materijala od kojeg je katoda načinjena, ali ne ovisi o intenzitetu upadnog zračenja. Za svaki metal postoji određena, granična frekvencija. Ako su frekvencije zračenja manje ili jednake graničnoj frekvenciji, elektron ne može napustiti površinu metala.

Sažetak