Atmosfera
Atmosfera je plinoviti Zemljini omotač.
Atom
Atom je najmanji dio tvari koji izgrađuje prirodu. Osnovni djelić.
Balastne vode
Balastne vode su vode koje se ulijevaju u posebne spremnike u brodovima radi održavanja njihove stabilnosti.
Biosfera
Biosfera je prostor na Zemlji na kojemu možemo pronaći živi svijet.
Cikličke izmjene
Cikličke izmjene predstavljaju kružne procese/promjene, koje se po završetku vraćaju u prvotno stanje.
Ekologija
Ekologija je grana biologije koja proučava odnose između organizama i njihova okoliša.
Energija
Energija je sposobnost nekoga tijela ili mase tvari da obavi neki rad.
Fosilna goriva
Fosilna goriva su goriva nastala tijekom nekoliko milijuna godina razgradnjom ostataka izumrlih organizama.
Fotosinteza
Fotosinteza je proces kojim biljke iz vode i ugljikova(IV)oksida stvaraju kisik i spojeve bogate kemijskom energijom (šećere).
Hidrosfera
Hidrosferu čine svi vodeni prostori na Zemlji: oceani, mora, rijeke, potoci, jezera i podzemne vode.
Hladnokrvne životinje
Hladnokrvne životinje su one kojima temperatura tijela ovisi o okolišu.
Hranidbena mreža
Hranidbena mreža je prikaz više isprepletenih hranidbenih lanaca.
Izolator
Izolator je naziv za tvar ili predmet koji sprječava dodir ili prijenos. Npr. toplinski izolator smanjuje prijenos topline.
Kitovi
Kitovi su skupina sisavaca koja je prilagođena životu u moru.
Kolektori
Kolektori su uređaji u kojima se voda pročišćava u trima stupnjevima, nakon čega se vraća u prirodni vodotok.
Kometi
Kometi su nebeska tijela Sunčeva sustava koja se sastoje od stijena, prašine i leda.
Kondenzacija
Kondenzacija je promjena koja označava prijelaz tvari iz plinovitog agregacijskog stanja u tekuće agregacijsko stanje.
Litosfera
Litosfera je čvrsti Zemljini omotač.
Menstruacija
Menstruacija je mjesečno krvarenje kod djevojčica koje se javlja radi propadanja jajne stanice i ljuštenja stijenki maternice.
Migracija
Migracija je izvanredna ili periodična seoba organizama.
Molekula
Molekule su čestice izgrađene od dvaju ili više međusobno čvrsto povezanih atoma. Mogu biti izgrađene od istovrsnih ili različitih atoma.
Neobnovljivi izvori energije
Neobnovljivi izvori energije su oni koji imaju ograničene zalihe na Zemlji. To su fosilna goriva: ugljen, nafta, zemni plin te nuklearna goriva.
Nepotpuna preobrazba
Nepotpuna preobrazba je razvoj kukaca u kojem nije prisutan stupanj kukuljice. Takvu preobrazbu imaju npr. skakavci.
Nespolno razmnožavanje
Nespolno razmnožavanje je proces kojim od jednog roditelja nastaju potomci koji su međusobno isti.
Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energije su oni koji se neprestano obnavljaju u prirodi. To su: Sunčeva energija, energija vjetra, energija vode, geotermalna energija i energija iz biomase.
Polucija
Polucija je proces spontanog izlučivanja sperme tijekom spavanja.
Potpuna preobrazba
Potpuna preobrazba je razvoj kukaca u kojem je prisutan stupanj kukuljice. Takvu preobrazbu imaju npr. leptiri.
Potrošači
Potrošači su životinje, gljive i neke bakterije. Potrošači uzimaju gotovu hranu iz okoliša.
Proizvođači
Proizvođači su biljke, alge i neke bakterije. Proizvođači proizvode hranu procesom fotosinteze.
Razlagači
Razlagači su organizmi koji se hrane uginulim organizmima i razgrađuju ih do najjednostavnijih kemijskih spojeva. To su najčešće predstavnici gljiva i bakterija.
Savana
Savana je naziv za travnjake na kojima pojedinačno ili u malim skupinama raste drveće i/ili grmlje. Najčešće ih nalazimo u tropskim krajevima Zemlje.
Simbioza
Simbioza je pojam kojim označavamo suživot dva ili više organizma različitih vrsta koji žive u bliskom odnosu.
Spolno razmnožavanje
Spolno razmnožavanje je proces u kojem od dva roditelja nakon oplodnje nastaju slični potomci.
Stanica
Stanica je osnovna građevna i funkcionalna jedinica svih živih bića.
Stanično disanje
Stanično disanje proces kojim se iz šećera, pomoću kisika oslobađa kemijska energija.
Stanište
Stanište je životni prostor koji je određen životnim uvjetima i organizmima koji ga naseljavaju.
Sunce
Sunce je zvijezda koja se nalazi u središtu Sunčeva sustava.
Sunčev sustav
Sunčev sustav je prostor u kojem se nalazi zvijezda Sunce koja privlačnim silama drži na okupu planete: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun.
Sunčeva energija
Sunčeva energija je energija koja se oslobađa u Svemir radi reakcija na Suncu.
Svemir
Svemir je prostor ispunjen galaksijama, zvijezdama, planetima, kometima, asteroidima i meteoridima.
Teleskop
Teleskop je instrument koji se rabi za promatranje udaljenih objekata u svemiru koji mogu biti postavljeni u zvjezdarnice.
Toplokrvne životinje
Toplokrvne životinje su one kojima temperatura tijela ne ovisi o okolišu.
Transplantacija
Transplantacija je postupak presađivanja zdravog organa ili tkiva u neki organizam. Darivatelj može biti živa osoba ili osoba koja je nedavno preminula.
Veliki prasak
Veliki prasak ili Big bang naziv je za eksploziju za koju se smatra da je njom nastao Svemir.
Vrsta
Jednu vrstu čine sve jedinke koje imaju mnogo zajedničkih obilježja, mogu se međusobno razmnožavati i dobiti plodne potomke.
Zigota
Zigota je oplođena jajna stanica. Nastaje stapanjem jezgara muške i ženske spolne stanice (oplodnjom).
Zvijezde
Zvijezde su plinovite kugle koje emitiraju svjetlost i toplinu.