European Union flag

Sunčana pećnica

 

Sigurno ste čuli da je gotovo sva energija dostupna na Zemlji porijeklom od Sunca. Za većinu životnih potreba ne koristimo se izravno Sunčevim zračenjem, ali za neke aktivnosti bismo se njime mogli koristiti. Jeste li se ikada zapitali koliko bi vam vremena trebalo da skuhate neke namirnice s pomoću Sunca? Kolika bi nam dnevna temperatura bila potrebna za npr. kuhanje ili pečenje jaja s pomoću Sunčeve energije? Je li bitna dnevna temperatura ili položaj sunčane pećnice u odnosu na Sunce? Istražimo zajedno.

Potreban materijal: kutije od pizze, crna boja (ili crni papir), prozirna ljepljiva folija, aluminijska folija, novinski papir, nož, ljepljiva traka, čavao, uže, crtaća igla, namirnice (npr. sir, tijesto, smjesa za kekse, jaja). 

Opis izvedbe: Promotrite pripremljeni materijal te ukratko s drugim učenicima u svojoj skupini raspravite o njemu (npr. Zašto smo odabrali baš te materijale? Pomažu li oni upijanju i zadržavanju Sunčeve svjetlosti i energije? Na temelju čega to zaključujemo? Gdje ćemo postaviti koju foliju za bolji učinak kuhanja? i sl.).

Nakon rasprave o predloženim pitanjima izradite model pećnice prema slikovnome predlošku. Otvorenost pećnice i najbolja osvijetljenost prostora za kuhanje osigurava se s pomoću aluminijske folije prekrivenoga poklopca kutije te užeta i čavla na koji je to isto uže privezano.
 

 

Nakon postavljanja hrane u pećnicu prekrijte površinu otvora prozirnom folijom. Hoće li bolji učinak postići jednoslojno ili višeslojno postavljena folija?

Izvedbi zadataka pristupite u skupinama. Svaka skupina neka priprema drugu namirnicu i pažljivo bilježi vrijeme kuhanja i trajanje osvijetljenosti pećnice. Primjerice, ako će skupina A pristupiti pečenju keksa, neka isto iskušaju u jutarnjim satima, u podne te u popodnevnim satima. Kada će im trebati najviše vremena za pečenje? Možemo li na ovaj način pripremati hranu u svakodnevnome životu?
 

Natrag