Aktivnosti za samostalno učenje

Ova jedinica namijenjena ja za rad tijekom jednoga školskog sata. Namijenjena ja samostalnom radu kako bi se ostvarili ishodi koji su u njoj navedeni. Jedinica sadrži pet zadataka s postupkom rješavanja, koji se odnose na primjere iz svakodnevnog života, interaktivni kviz, kutak za znatiželjne i zanimljiv projekt.

Zadatci

Kolika je unutarnja energija 4 mola idealnog jednoatomnog plina pri temperaturi 27 ° C ?

U = 3 2 n R T = 1,5 · 10 4   J   ​

U kalorimetru toplinskog kapaciteta 400 J/K nalazi se 8 dl vode temperature 18 ° C . U kalorimetar se ubaci komad metala mase 0,1 kg i temperature 100 ° C . Odredite specifični toplinski kapacitetet tog metala ako nakon postizanja termičke ravnoteže temperatura u kalorimetru iznosi 20 ° C .

Specifični toplinski kapacitet vode iznosi 4 200 J/kgK .

Pri rješavanju ovog zadatka potrebno je primijeniti Richmannovo pravilo. Ponovite jedinicu 2.1 i prisjetite se jednadžbe:

m 1 c 1 T - T 1 = m 2 c 2 T 2 - T ,

pri čemu je:

m 1 - masa hladnijeg sustava

m 2 - masa toplijeg sustava

c 1 - specifični toplinski kapacitet hladnijeg sustava

c 2 - specifični toplinski kapacitet toplijeg sustava

T 1 - termodinamička temperatura hladnijeg sustava

T 2 - termodinamička temperatura toplijeg sustava

T - termodinamička temperatura smjese

Specifični toplinski kapacitet metala iznosi 840 J/kgK .

Metalna kuglica čiji specifični toplinski kapacitet iznosi 460 J/kgK puštena je bez početne brzine s visine od 200 m od tla. Odredite za koliko će se povećati temperatura kuglici pri udaru o tlo ako 20 % njezine mehaničke energije prijeđe u toplinsku.

Za rješavanje ovog zadatke prisjetite se formule za toplinu iz jedinice 2.1 Q = m c Δ T   i zakona očuvanja energije.

Temperatura kuglice porast će za 0,9 C .

Plin u zatvorenoj posudi primi toplinu količine 400 J , pri čemu obavi rad u iznosu od 100 J . Odredite za koliko se promijeni unutarnja energija tom plinu.

Kako biste riješili ovaj zadatak, potrebno je primijeniti prvi zakon termodinamike: Q = Δ U + W . Pritom je vrlo važno držati se dogovora o predznacima!

Promjena unutarne energije plina iznosi 300 J .