1.3. Aktivnost za samostalno učenje – Istražite neke ravnotežne reakcije u organizmu

Kako se vjeverice brane od visokih temperatura?

Neke ravnotežne reakcije u organizmu

Kako gušterača utječe na postizanje homeostaze u organizmu?

Kako organizam održava optimalnu koncentraciju glukoze u krvi

Kako organizam reagira ako je izložen intenzivnom izlaganju Sunčeva zračenja, a kako ako je okružen snježnim pahuljama?

Osmotski tlak i homeostaza

Osmotski tlakovi stanične i izvanstanične tekućine gotovo su jednaki. Takve se tekućine nazivaju izotoničnim tekućinama. Proučite sliku i odgovorite na pitanja.

Disanje i homeostaza

Proučite sliku i odgovorite na sljedeće pitanje: Kako disanje kroz nos pomaže u regulaciji tjelesne temperature?

Odgovor:

Pri udisanju (lijevo) toplina iz malih krvnih žila u nosnoj šupljini prenosi se na hladniji zrak (plave strelice), zagrijavajući zrak i hladeći nos. Pri izdahu (desno), toplina toplog zraka (crvene strelice) iz pluća prenosi se u krvne žile zagrijavajući nos i hladeći zrak.

Na kraju...

Više informacija o reakcijama koje održavaju stanje ravnoteže u ljudskom tijelu možete pronaći na mrežnim stručnim stranicama. Svoje odgovore podijelite u dokumentu na Google Disku sa drugim učenicima u razredu. Bilješke usporedite s odgovorima drugih učenika, dopunite ih sa sadržajima koje ste istražili na stručnim mrežnim stranicama. Povežete i uopćite spoznaje. Sažetke prikažite u obliku digitalne prezentacije u nekom od alata koji su vam dostupni na CARNET-ovom e- Laboratoriju.