Kemijske promjene

4.1.Vrste kemijskih reakcija

Elementarni sumpor u posudi s kisikom gori svjetloplavim plamenom, a kao produkt nastaje sumporov(IV) oksid.
Elementarni sumpor u posudi s kisikom gori svjetloplavim plamenom, a kao produkt nastaje sumporov(IV) oksid.
Na slici je prikazana reakcija (gorenje ) elementarnog sumpora S (osam žutih spojenih kuglica) i kisika O2 (osam molekula po dvije crvene kuglice). To su REAKTANTI koji gorenjem daju sumporov (IV) oksid (PRODUKT) koji je prikazan u obliku osam molekula . Model molekule izgleda u obliku spojenih kuglica (crvena u sredini i dvije žute sa strane).

4.2.Zakon o očuvanju mase i jednadžbe kemijskih reakcija

Na slici je prikazana bijela svijeća pod staklenim zvonom. Podložak zvona je crne boje.Nakon što se potroši kisik svijeća prestaje goriti
Ugašena svijeća ispod cilindra
Na slici je prikazan vaga s dvije strane (podlošci) . Na lijevoj strani je svijeća koja gori poklopljena staklenom teglom u obliku cilindra. Na desnoj strani je svijeća koja je do pola izgorila, isto poklopljena cilindrom. Na sredini vage je jezičak koji pokazuje da je masa lijeve i desne strane vage ista. To dokazuje da plinovi koji nastaju gorenjem svijeće i izgorena svijeća imaju istu masu kao upaljena neizgorena svijeća.
Na slici su prikazane dvije slike , jedna pokraj druge. Na prvoj slici je digitalna vaga na kojoj su dvije čaše s otopinom srebrova nitrata i natrijevog klorida . Vrijednost na vagi pokazuje masu od 92.95 g. Na drugoj vagi su prikazane dvije čaše . Jedna s bijelim prahom do pola čaše srebrovog klorida i druga čaša s otopinom natrijevog nitrata. I na drugoj slici vrijednost mase na digitalnoj vagi pokazuje 92.95 g. Možemo zaključiti da nakon kemijske reakcije masa tavri je ostala ista.
Slika prikazujr zagrijavanje zataljene retorte s kositrom. Retorta ima okrugli donji dio koji se produžuje u obliku cijevi na lijevu stranu.Na kraju cijevi retorte je čep. Izduženi dio je pričvršćen na stativ. Okrugli dio retorte s kositrom se zagrijava na plameniku.Nastaje kemijska reakcija kositra i kisika i stvara se novi spoj , kositrov oksid.Ta kemijska reakcija je zapisan na vrhu slike.
Zagrijavanje zataljene retorte s kositrom
Na slici je prikazana reakcija dvije molekule vodika , plus dvije molekule kisika . Molekule vodika i kisika su reaktanti. Kao produkti nastaju dvije molekule vode. Molekule vodika su prikazane kao dvije spojene kuglice (dva puta). Molekule kisika su prikazane kao dvije crvene kuglice (jedanput). Molekule vode su prikazane kao tri kuglice : crvena u sredini (kisik) i dvije kuglice crvene boje(kisik) sa strane spojene na bijelu kuglicu.
Na slici je prikazana ista masa dvije molkule vodika i dvije molekule kisika (na jednoj strani vage) i dvije molekule vode na drugoj strani vage. To dokazuje da je masa rekatanata (vodikai kisika) jedanaka masi vode kao produkta.
Na slici je prikazan nepravilan način pisanja jednadžbe (lijevo) : 4 molekule kalcija ,plus dvije molekule kisika , nasataju dvije molekule kalcijeva oksida. Desno je prikazana pravilna reakcija dvije molekule kalcija plus jedna molekula kisika , nastaju dvije molekule kalcijeva oksida.
Na slici je prikazana shema JEDNADŽBE KEMIJSKE REAKCIJE.Na lijevoj strani se pišu reaktanti a na desnoj strani se pišu reaktanti. Jednadžba pokazuje KVALITATIVAN prikaz - sastav reaktanata i produkta reakcije i KVANTITATIVAN prikaz broja reaktanata i broja produkata reeakcije.

4.3.Kemijske reakcije i energija

Na crtežu je prikazana slika staklene tikvice koja predstavlja SUSTAV (mjesto gdje se odvija kemijska reakcija). OKOLINA predstavlja prostor izvan tikvice.
Na slici je prikazana shema energijskog dijagrama koji prikazuje ENDOTERMNU i EGZOTERMNU promjenu. Kod ENDOTERMNE promjene energija je prikazana kao strelica s vrhom prema gore (toplina prelazi iz okoline u suastav). Kod EGZOTERMNE promjene energija je prikazana strelicom čiji je vrh okrenut prema dolje. Toplina prealzi iz SUSTAVA u OKOLINU. REAKTANTI u endotermnoj i egzotermnoj promjeni prelaze u PRODUKTE.
Na slici je prikazano razlaganje (piroliza ) živina(II) oksida.U epruveti se nalazi živin oksid .Epruveta je postavljena pod kosim kutem nad plamenikom i pričvršćena je za stativ.
Piroliza živina(II) oksida
Na slici s plaavom podlogm je prikazano gorenje magnezijeve vrpce koja izgleda kao svijetla nit iz koje ide dim.Vrpca se drži između metalnih hvataljki poput kliješta .
Gorenje magnezijeve vrpce

4.4.Brzina kemijske reakcije

Slika prikazuje usporedne reakcije vapnenca u prahu (L) i vapnenca u komadićima (D) s razrijeđenom klorovodičnom kiselinom.Vapnenac u prahu burnije reagira s razrijeđenom klorovodičnom kiselinom (nivo otopine u čaši je viši) od vapnenca u komadićima. Otopine su bijele boje i reakcije se odvijaju u staklenim čašama.
Slika prikazuje usporedne reakcije vapnenca u prahu (čaša lijevo) i vapnenca u komadićima (čaša desno) s razrijeđenom klorovodičnom kiselinom.
Slika prikazuje forenzičko ispitivanje lijekova. Tehničarka priprema uzorak kojeg usitnjava u tarioniku. Na slici su prikazane ženske ruke s narukvicom u plavim zaštitnim ruakavicama.
Usitnjavanje uzorka u tarioniku
Na slici je prikazana skica koja prikazuje od čega ovisi BRZINA KEMIJSKE REAKCIJE (napisan kao središnji pojam). Brzina kemijske reakcije ovisi o TEMPERATURI (pri višoj temperaturi brzina je veća), VELIČINI ČESTICA (sitnije čestice veća brzina reakcije), O VRSTI REAKTANTA (reaktivne tvari brže ulaze u reakciju za razliku od inertnih), O KATALIZATORIMA (mogu ubrzavati ii usporavati kemijsku reakciju), O BROJU ČESTICA (ako je veći broj čestica veća je brzina reakcije).

4.5.Usustavljivanje nastavnih sadržaja o kemijskim promjenama