6.5 Nezavisni događaji

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

Učenica rješava dva međusobno nepovezana zadatka. Oba su višestrukog izbora. U prvom su tri ponuđena odgovara, a u drugom četiri. Ako učenica odgovore zaokružuje nasumično, kolika je vjerojatnost da će oba zadatka riješiti točno?

Učenica rješava zadatke

Definicija nezavisnosti

U uvodnom primjeru piše da su zadatci međusobno nepovezani. Što to znači za učenicu koja ih rješava? Hoće li činjenica da je točno ili netočno riješila prvi zadatak utjecati na rješavanje drugog? Neće. U vjerojatnosti ćemo takve događaje kod kojih ishod jednog od njih ne utječe na ishod drugog zvati nezavisni događaji. Kako nezavisnost utječe na vjerojatnosti? Riješimo uvodni primjer.

Učenica nasumice rješava zadatke. Može označiti odgovore 1. a i 2. a ili 1. a i 2. b i tako dalje. Možemo zamisliti da je označila jedno prazno polje u tablici.

1. a
1. b
1. c
2. a
2. b
2. c
2. d

Ukupno ima dvanaest mogućnosti od kojih je samo jedna točna. Vjerojatnost da će odgovoriti točno je 1 12 .

Zadatak smo mogli riješiti i na drugi način. U prvom zadatku postoje tri mogućnosti od kojih je samo jedna točna pa je vjerojatnost točnog odgovora 1 3 . U drugom zadatku postoje četiri mogućnosti od kojih je samo jedna točna pa je vjerojatnost točnog odgovora 1 4 . Vjerojatnost da učenica točno odgovori na oba pitanja je 1 3 · 1 4 = 1 12 .

Označimo li A = točno riješen prvi zadatak i B = točno riješen drugi zadatak onda vidimo da smo vjerojatnost presjeka nezavisnih događaja mogli izračunati kao umnožak vjerojatnosti događaja. Ovo je važno svojstvo nezavisnih događaja pa ćemo ih s pomoću njega i definirati.

Nezavisni događaji

Za događaje A i B kažemo da su nezavisni ako vrijedi p A B = p A · p B .

Kako upotrebljavamo definiciju nezavisnosti? Ako znamo izračunati sve vjerojatnosti, možemo po definiciji provjeriti jesu li događaji nezavisni.

Dva puta bacamo kocku. Zadani su događaji A = 4 u prvom je bacanju pao broj veći od 4 i B = u drugom je bacanju pao broj veći od 3 . Izračunajte p A , p B i p A B pa provjerite jesu li događaji nezavisni.

p A = 2 · 6 36 = 1 3 , p B = 6 · 3 36 = 1 2 , p A B = 2 · 3 36 = 1 6 , p A B = p A · p B .

Događaji su nezavisni.

Dva puta bacamo kocku. Zadani su događaji A = u prvom je   bacanju   pao   broj veći od   4 i B = zbroj brojeva koji su pali je veći od   9 . Izračunajte p A , p B i p A B pa provjerite jesu li događaji nezavisni.

p A = 2 · 6 36 = 1 3 , povoljni za B su B = 4,6 , 5,5 , 5,6 , 6,4 , 6,5 , 6,6 pa je p B = 6 36 = 1 6 . Povoljni za A B su A B = 5,5 , 5,6 , 6,4 , 6,5 , 6,6 pa je p A B = 5 36 .

Jer je p A B p A · p B događaji nisu nezavisni.

Definiciju nezavisnosti češće upotrebljavamo na drugi način. Ako je iz teksta zadatka poznato da su događaji nezavisni, da realizacija jednog od njih ne utječe na realizaciju drugog, definiciju nezavisnosti upotrebljavamo za računanje vjerojatnosti umnoška.

Primjena nezavisnosti

Dva puta bacamo novčić. Jesu li događaji A = u prvom je bacanju palo pismo i B = u drugom je bacanju palo pismo nezavisni? Kolika je vjerojatnost da će oba puta pasti pismo?

Ishod prvog bacanja novčića ne utječe na to kako će novčić pasti u drugom bacanju. To znači da su događaji A i B nezavisni. Traži se vjerojatnost njihova presjeka.

p A B = p A · p B = 1 2 · 1 2 = 1 4 .

Bacanje novčića
Bacamo jedan novčić.

Rezus faktor ili Rh-faktor skupina je antigena koja se nalazi (Rh pozitivna) ili ne nalazi (Rh negativna) u ljudskoj krvi. U populaciji Europe 15 % stanovnika je Rh negativno. Kolika je vjerojatnost da su tri nasumice odabrane osobe Rh negativne? Jesu li događaji A = prva je osoba Rh negativna , B = druga je osoba Rh negativna , C = treća je osoba Rh negativna nezavisni?

Događaji su nezavisni jer činjenica da je neka osoba Rh negativna neće utjecati na to je li i druga nasumice odabrana osoba također negativna. S obzirom na to da je 15 % stanovnika Rh negativno, vjerojatnost da nasumice odabrana osoba bude negativna je 0.15 .

Vrijedi: p A B C = p A · p B · p C = 0.15 3 = 0.003375 .

Dva košarkaša vježbaju slobodna bacanja. Prvi pogađa koš u 60   % pokušaja, a drugi u 70   % pokušaja. Svaki od njih gađa jednom. Jesu li događaji A = prvi je pogodio i B = drugi je pogodio nezavisni?

Podrazumijevamo da su događaji nezavisni, odnosno da pogodak ili promašaj prvog igrača ne utječe na drugog. Riješite zadatke vezane uz ovaj primjer.

Košarka
Košarkaš pogađa koš.
Meta
Meta je pogođena.

Tri strijelca gađaju metu. Prvi pogađa u 60   % gađanja, drugi u 75   % , a treći u 90   % gađanja. Odredimo vjerojatnost da meta bude pogođena točno dva puta. Rješenje pogledajte u animaciji.

Uvježbajte

Riješite zadatke primjenjujući nezavisne događaje.

Četiri igrača igraju igru pogađanja zagonetne ličnosti. Prvi je uspješan u 40   % , drugi u 55   % , treći u 70   % i četvrti u 85   % pokušaja. Svaki će od njih, nezavisno od ostalih, pogađati jednom. Kolika je vjerojatnost da budu dva pogotka i dva promašaja?