10.4 Permutacije

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

U varijacijama smo tražili broj svih mogućih uređenih r -torki, r < n iz skupa od n   elemenata. Što ako želimo posložiti sve elemente skupa? Pritom ćemo opet razlikovati mogućnosti da elemente ne upotrebljavamo ili upotrebljavamo više puta.

Npr., na početku školske godine radite raspored sjedenja u učionici. Na koliko načina možete to učiniti?

Potražimo odgovor na to pitanje.

U učionici
Slika školskih klupa

Permutacije bez ponavljanja

Permutacija dolazi od latinske riječi permutatio, što znači promjena, zamjena. Pojam su poznavali još stari Indijci. U Europu ga je uveo britanski matematičar Andre Tacqet 1566. godine. U današnjem značenju pojam permutacija je ušao u upotrebu tek nakon Jakoba Bernoullija (koji ga spominje u djelu Ars Conjectandi objavljenom nakon njegove smrti).

Permutacija

Permutacija ili premještanje elemenata n -članog skupa je uređena n -torka svih elemenata (važan je poredak elemenata).

Pogledajte sljedeću animaciju pa odgovorite na pitanja.

Permutacije bez ponavljanja

Broj permutacija bez ponavljanja skupa od n elemenata jednak je  P n = n ! .

Možemo li zadatak s permutacijama riješiti koristeći se formulom varijacija bez ponavljanja?

Prije nego što odgovorimo na to pitanje, razmislimo što bi bio r ako tražimo ukupan broj uređenih n -torki?

r =
,
pa u formuli za varijacije n -tog razreda od n elemenata imamo
faktora.

Dakle, V n r = V n n = n n - 1 · . . . · n - n - 1 =
.

Iz prikaza s pomoću faktorijela  V n r = n ! n - r ! V n n = n ! n - n ! = n ! 0 ! .

Nakon izjednačavanja rezultata slijedi jednakost n ! 0 ! = n ! iz koje možemo vidjeti smisao definiranja 0 ! =

Permutacije s ponavljanjem

Od koliko se slova sastoji riječ PERMUTACIJE?

Riječ se sastoji od
slova
od kojih se
slovo
ponavlja. To je slovo
u riječi se ponavlja
puta.
Ako bismo ova dva slova "e" razlikovali, tada bismo imali ukupno
! = 39 916 800 permutacija tih slova.
Koliko imamo različitih slova?
Ima
različitih
slova.

Pogledajmo primjere permutacije tih slova na slici.

Permutacije slova

Koliko imamo ukupno istih permutacija?

što
znači da ukupan broj permutacija od 11  elemenata trebamo
kako
bismo dobili točan broj permutacija (kada se slovo "E" ponavlja dvaput).
Broj permutacija od 11 slova od kojih su dva jednaka jednak je

11 !   podijelite s dva.

Izračunajmo koliko ima permutacija elemenata skupa 1 , 1 , 1 , 3 , 5 , 7 .

Uočimo kakvi su elementi skupa te odgovorimo na sljedeća pitanja.

Skup ima
elemenata.
Od toga su
jednaka.

Koji elementi ne permutiraju?

Kada bismo razlikovali ove jedinice, u svih nabrojenih šest permutacija, mjesta ne mijenjaju brojevi

Permutacija brojki od kojih su tri iste.

Brojka 1 izmjenjuje se na istim pozicijama (prvoj, trećoj i petoj). Na koliko je načina moguće permutirati te tri boje brojke 1 ?

To je moguće učiniti na
! =
načina.

6 jednakih permutacija prikazujemo samo jednom 1 3 1 5 1 7 pa se ukupan broj permutacija umanjuje 6  puta.

Riješimo zadatak do kraja. Koliki je ukupan broj permutacija zadanog skupa od šest elemenata ako se tri ponavljaju?

Konačno je rješenje

Permutacije s ponavljanjem

Broj permutacija s ponavljanjem skupa od n   elemenata gdje je n 1  jednakih elemenata prve vrste, n 2 jednakih elemenata druge vrste pa sve do n k jednakih elemenata k -te vrste jednak je P n n 1 , n 2 , . . . , n k = n ! n 1 ! · n 2 ! · . . . · n k ! .

Roditelji su kupili 30 sadnica cvijeća: 15  maćuhica, 10  dalija i 5  begonija. Na koliko ih načina mogu rasporediti u vrtu?

Cvijeće
Cvijeće: begonije, dalije i maćuhice

Ukupno imamo 30 n = 30  elemenata skupa od kojih su tri različita k = 3 . Elemenata prve vrste ima 15 n 1 = 15 , druge vrste 10 n 2 = 10   i treće vrste 5 n 3 = 5 .

Iz formule za ukupan broj permutacija s ponavljanjem slijedi rješenje: P n n 1 , n 2 , n 3 = n ! n 1 ! · n 2 ! · n 3 ! = 30 ! 15 ! · 10 ! · 5 ! = 4.658179126 · 10 11 .

Ponovimo permutacije i varijacije!

I u jednima i u drugima je važan poredak, odnosno brojimo ukupan broj uređenih r -torki ili n -torki.

Permutacije bez
ponavljanja
Permutacije s
ponavljanjem
Varijacije bez
ponavljanja
Varijacije s
ponavljanjem
Svi elementi skupa
DA DA NE NE
Elementi se ponavljaju
NE DA
Oznaka
P n P n n 1 , n 2 , . . . , n k V n r V n r ¯
Formula n ! n ! n 1 ! · n 2 ! · . . . · n k ! n ! n - r ! n r

Razlikujete li zadatke s permutacijama i varijacijama?

Zaigrajte igru labirinta. Za svaki zadatak trebate pogoditi je li riječ o permutacijama ili o varijacijama, s ponavljanjem ili bez ponavljanja, a zatim zadatak točno riješiti. Nakon toga otvorit će vam se vrata prema izlazu. Ako pogriješite, vraćate se na lakši zadatak iz istog područja. Ako niste svladali neko od područja, nakon tri pitanja vraćate se na početni položaj. Na početnom položaju dobijete povratnu informaciju koje gradivo trebate ponoviti i tek onda se možete vratiti u labirint i početi ispočetka.