10.3 Varijacije

Prethodna jedinica Sljedeća jedinica

U razredu
Učenici u razredu

Početak je školske godine i u razrednim odjelima provode se izbori za predsjednika, zamjenika i blagajnika. Na svaku od tih dužnosti može ravnopravno biti biran svaki član iz odjela s 24 učenika. Na koliko je načina  moguće odabrati tročlano vodstvo razreda?

Riječ je o uređenoj trojci (predsjednik, zamjenik, blagajnik). Na prvo mjesto prema načelu ravnopravnosti može biti izabran bilo tko od 24 učenika. Kako ne može isti učenik sjediti "na dvije stolice", na drugo mjesto može biti izabran bilo tko od preostala 23 učenika. Na treće mjesto može biti izabran netko među 22 učenika koji nisu izabrani ni za predsjednika ni za blagajnika.

Prema načelu umnoška slijedi 24 · 23 · 22 = 12 144 . Vjerovali ili ne, u razredu od 24 učenika rukovodstvo je moguće izabrati na 12 144 načina.

Međutim, postavimo li ograničenje da u vodstvu mogu biti birani samo odlični ili vrlo dobri učenici koji nisu do sada imali pedagoških mjera sprečavanja, broj se sužava na 6  odličnih i 8  vrlo dobrih s uzornim vladanjem iz prethodnog razreda.

Na koliko je tada načina moguće izabrati rukovodstvo razreda?

Na 14 · 13 · 12 = 2184  načina.

Varijacije bez ponavljanja

U uvodnom smo primjeru imali skup od 24 elementa iz kojeg smo trebali odabrati uređenu trojku, odnosno tri elementa bez ponavljanja nekog elementa. I poredak je bio važan, nakon izabranog predsjednika isključili smo ga iz mogućeg daljnjeg izbora jer ne može biti izabran na dva mjesta.

Takav način odabira r elemenata iz n -članog skupa nazivamo varijacije bez ponavljanja.

Varijacija bez ponavljanja

Varijacija bez ponavljanja r -tog razreda u n -članom skupu svaka je uređena r -torka različitih elemenata danog skupa.

Broj varijacija bez ponavljanja r -tog razreda od n elemenata jednak je

V n r = n n - 1 n - 2 · . . . · n - r - 1 .

Prisjetimo se faktorijela.

n ! = n n - 1 n - 2 · . . . · 2 · 1 , n N i 0 ! = 1

Prethodna formula za broj varijacija podsjeća na faktorijele, ali nedostaje dio faktora. Proširimo taj broj s takvim faktorima da u brojniku dobijemo n ! .

Brojnik i nazivnik broja V n r = n n - 1 n - 2 · . . . · n - r - 1 pomnožimo s:

Tada formulu za varijacije r -tog razreda bez ponavljanja možemo napisati i pomoću faktorijela:

V n r = n ! n - r !

U školi se organizira turnir u šahu. Prijavilo se 12 učenika. Najboljim natjecateljima dodijelit će se pehar i dvije medalje. Na koliko je načina moguće dodijeliti nagrade za osvojena prva tri mjesta?

U zadatku najprije moramo uočiti sljedeće: a) koliko imamo ukupno elemenata n , b) koliki je broj elemenata koje razvrstavamo r , c) je li važan redoslijed i d) mogu li se ponavljati elementi.

Razmislite i odgovorite na sljedeća pitanja.

Sada možemo riješiti Primjer 1 do kraja.

Nakon što smo odgovorili na ta pitanja, možemo sa sigurnošću reći da je riječ  o varijacijama bez ponavljanja 3 . razreda od 12 elemenata.

V 12 3 = 12 · 11 · 10 = 1 320 ili s pomoću faktorijela, V 12 3 = 12 ! 12 - 3 ! = 12 · 11 · 10 · 9 ! 9 ! = 1 320

Pehar i dvije medalje sudionici mogu podijeliti na 1 320  načina.

Uočite da pri računanju varijacija bez ponavljanja V n r uvijek ima r faktora u umnošku (počevši od n ).

Varijacije s ponavljanjem

Riješimo prvi zadatak iz prethodne kolekcije zadataka, ali tako da se u novim dvoznamenkastim brojevima znamenke mogu ponavljati. Koliko  troznamenkastih brojeva s ponavljanjem znamenaka možemo napisati od danih znamenki?

Pogledajte animaciju koja odgovara na postavljena pitanja.

Varijacije s ponavljanjem

Varijacija s ponavljanjem r -tog razreda u n -članom skupu svaka je uređena r -torka elemenata danog skupa gdje se elementi mogu ponavljati.

Broj varijacija s ponavljanjem r -tog razreda od n elemenata jednak je V n r ¯ = n r .

U varijacijama s ponavljanjem, kao i u varijacijama bez ponavljanja, važan je poredak elemenata (uređene r -torke).

Morseov kod
Morseova abeceda

Morseov kod je prenošenje informacija s pomoću strujnih impulsa (dugi ili kratki impuls) koji se označuje crticom ili točkom. Jedna je to od najpoznatijih brzojavnih šifri. Koristi se za prijam na sluh (struganjem po vrpci proizvodi kliktav zvuk) ili na elektromagnet s pisačem koji crtice ispisuje na vrpcu tako da je izgrebe ili ne izgrebe (pušta se struja ili ne pušta).

Morseov kod možemo promatrati kao preteču ASCII ili nekih drugih kodova kojima je zamijenjen nakon pojave računala.

Ponovimo kako prepoznati zadatke s varijacijama i kako ih izračunati.

Varijacije Bitan poredak
elemenata
Elementi se
ponavljaju
Formula
bez ponavljanja
DA NE V n r = n ! n - r !
s ponavljanjem
DA DA V n r ¯ = n r