Kemijska osnova živih bića

2.1.Bez vode nema života

Fotografija prikazuje uvećan prikaz zelenog lista na kojem se nalazi sedam kapi vode koje su nasumično položene na list.
Kohezija
Zamagljeno staklo kroz koje se ne vidi van
Adhezija

2.2.Ugljikohidrati

2.3.Lipidi

2.4.Nukleinske kiseline

Građa nukleotida
Građa nukleotida
Povezivanje nukleotida unutar lanca i baza između lanaca DNA
Povezivanje nukleotida unutar lanca i baza između lanaca DNA
Na fotografiji je prikazana skica molekule DNA kao sastavnog dijela kromosoma. Naglašene su veze susjednih nukleotida oba polinukleotidna lanca i označene su- fosfatna skupina. Dušikove baze unutar polinukleotidnih lanaca označene su slovima i različitim bojama (Gvanin=G, plava, Adenin=A, zelena, Timin=T, ljubičasta, Citozin=C, crveno). Šećerne osnove (deoksiriboza) nukleotida su označene. Nasuprotni komplementarni lanci spojeni su vodikovim vezama.
Struktura molekule DNA
Usporedba molekula DNA i RNA
Usporedba molekula DNA i RNA

2.5.Proteini

Prikazana je strukturalna formula aminokiseline. Lijevo u kružnici istaknuta je amino grupa, dok je desno u kružnici označena karboksilna skupina.
Shematski prikaz građe aminokiselina
Transkripcija
Transkripcija
Translacija
Translacija
Kodoni tripleti nukleotida i kratice aminokiselina koje se kodiraju

2.6.Voda i biološki važne organske molekule – znati, razumjeti i primijeniti

Kodoni tripleti nukleotida i kratice aminokiselina koje se kodiraju
Grafički prikaz potrošnje energije u mišićima
Grafički prikaz potrošnje energije u mišićima

2.7.Nastanak i razvoj života na Zemlji

Prikazana je računalna ilustracija sudara Zemlje i manjeg planet. Na ilustraciji se nalazi pet planeta prikazanih kao užarena masa kamenja. Na lijevoj strani ilustracije je Zemlja u koju se sudara planet.
Mjesec i Zemlja imaju sličan kemijski sastav. Općeprihvaćeno objašnjenje je da se nakon velikog sudara Zemlje i manjeg planeta njihova masa združila, dok je od ostataka tog sudara u orbiti nastao Mjesec
Prikazana je ilustracija kemijskog pribora korištenog u eksperimentu koji su vodili Stanley Miller i Harold Urey. Kemijski pribor se satoji od od dvije posude spojene cijevima. Donja posuda koja se nalazi na lijevoj strani sadrži sterilnu vodu, a gornja posuda ispunjena je plinovima koji simuliraju Zemljinu atmosferu. Na dnu sa lijeve strane je posuda u koju se skuplja talog dobiven kemijskim rekacijama.
Miller-Ureyjev pokus sastojao se od zagrijavane vode čije pare su se miješale s anorganskim plinovima u velikoj staklenoj posudi. Smjesa plinova zračila se UV zračenjem, a električno pražnjenje simuliralo je munje. U kondenziranoj smjesi nađene su brojne organske molekule uključujući i aminokiseline.

2.8.Na granici živog i neživog

Na fotografiji je prikazana muška osoba koja kiše. Kako bi zaštitila svoju okolinu od prijenosa zaraznih bolesti usta je prekrila unutrašnjim dijelom podlaktice ruke. Prikazana je i fotografija muške osobe kako kiše. Kako bi zaštitila svoju okolinu od prijenosa zaraznih bolesti usta je prekrila dlanovima obje ruke.
Kihanje
Struktura virusa
Struktura virusa
Napad bakteriofaga na bakterijsku stanicu
Napad bakteriofaga na bakterijsku stanicu

2.9.Kemijska osnova živih bića – znati, razumjeti i primijeniti